BRATISLAVA. Starší – Fako – Černický, tí to hrajú technicky. Tento pokrik uznania prvý raz zaznel v Prahe v priateľskom stretnutí v roku 1957.
Československo zdolalo ZSSR 3:1. Samozrejme, najviac sa neskôr ozýval z tribún bratislavského Slovana, hoci ho poznalo celé Československo.

Legendárna formácia hrala za Slovan Bratislava spolu približne pätnásť rokov. Iróniou je, že nikdy nezískala československý titul.
Nehrali spolu na šampionáte a nikto z nich nemá titul majstrov sveta. Tým všetkým sa naopak môžu pochváliť bratia Šťastní. Sporiť sa, kto znamenal viac, je hlúposť.
Obe formácie sú legendárne.
Július Černický
- Narodil sa 5. marca 1937 v Kežmarku.
- S hokejom začínal v 15 rokoch vo Svite.
- Súťažne začal hrať za Spartak Brno (1954 - 1956), Slovan Bratislava (1956 - 1969), EV Viedeň (1969/1970).
- V lige odohral 15 sezón, na konte má 400 zápasov a 144 nastrieľaných gólov.
- V reprezentačnom drese odohral 12 stretnutí (1957 - 1961), dal 6 gólov.
- Trénoval mládež v Slovane, v Nitre, seniorov Slovana a Trenčína, bol pri reprezentácii ČSSR do 20 rokov a koučoval aj v Dánsku - Esbjergu.
- Dve sezóny vo Vojensee bol zároveň asistentom trénera reprezentácie Dánska Peera Holtena.
Tí to hrajú technicky
Július Černický oslávil v marci tohto roku osemdesiatku. Skvelý rozprávač s kadenciou slov akoby sa narodil v Neapole, bol smoliarom. Najmä v reprezentácii.
Pôsobil v nej krátko. Od dvadsiatky do dvadsiatich troch rokov. V roku 1959 mal hrať na MS v Prahe, no štrnásť dní pred šampionátom si zlomil palec na ruke.
O rok mal ísť na olympiádu do amerického Squaw Valley 1960, ale v poslednej chvíli ho vyradila žltačka.
„Som chlapec z hôr, do pätnástich rokov som vyrastal v Tatranskej Lomnici.
Mal som byť pôvodne lyžiarom, do pätnástich som aj povyhrával nejaké medaily na školských hrách. Ovládal som bežky i zjazdovky,“ hovoril pri výročí jubilea. S hokejom sa zoznámil v neďalekom Svite, kde študoval.
Zahral si aj s Bubníkom
Černického však z učňovky vo Svite preložili. Remeslo si šiel doštudovať do Brna. Tam si ho všimol slávny tréner Eduard Farda.

„Spoznávať Brno bolo pre chlapca z Lomnice kultúrnym šokom. Keď som mal osemnásť rokov, postavil ma pán Farda na prvý ligový zápas v Ostrave," spomínal Černický.
V Brne si zahral s Konopáskom, Roziňákom, Gustom Bubníkom. Boli odsúdení za údajnú vlastizradu, niektorých väznili v Jáchymove. Po amnestovaní mali zákaz hrať v Čechách.
Prichýlilo ich moravské Brno. Gustáv Bubník si neskôr zahral s Černickým aj v Slovane.