Keby ste sa mali znovu rozhodovať, akú vysokú školu ísť študovať, pre aký odbor by ste sa rozhodli - keby ste sa mali rozhodovať srdcom a keby ste sa mali riadiť rozumom?
„V prípade srdca by to bola urbanistika, keďže táto oblasť je zaujímavá a vnímal by som ju ako výzvu. Ak by som sa rozhodoval rozumom, vybral by som si asi niektorý z IT smerov. Pretože by som vedel, že po mne ako absolventovi bude veľký dopyt. Navyše, mal by som istotu, že si vyberám smer, ktorého význam bude v budúcnosti iba rásť a moja kvalifikácia nájde uplatnenie prakticky v akejkoľvek sfére ľudského života.“
Čo by ste poradili aktuálnym maturantom, ktorí si budú ešte v priebehu leta podávať prihlášky na vysoké školy?
„Aby si nevyberali cestu ľahšieho odporu a nechceli získať iba titul pre titul. Aby ich viac zaujímalo, ako ich reálne daná škola pripraví na ďalší kariérny život než to, ako honosne znie názov jednotlivých študijných odborov a koľko kamarátov zo strednej školy tam chce študovať. Pretože v opačnom prípade im hrozí, že sa prihlásia na odbor typu sociálna práca, environmentálne manažérstvo, manažment verejnej správy a podobne. Teda na jeden z tých, kde po skončení školy zvyknú zistiť, že ak nechcú skončiť na úrade práce, budú si musieť hľadať miesto mimo vyštudovaného odboru, často niekde, kde vysokú školu ani netreba. A teda, že vlastne študovali zbytočne.“

Aké profesie budú patriť medzi najžiadanejšie u nás na trhu práce o päť rokov, teda keď budú vysokú školu končiť absolventi, ktorí začnú študovať teraz na jeseň?
„Pôjde o hlavne technologické profesie, ktoré budú viac alebo menej súvisieť s IT. Potrební budú aj elektrotechnici, matematici či ekonómovia. Celá ekonomika sa vyvíja smerom k automatizácii a digitalizácii, takže tento typ profesií má skutočne budúcnosť.“
Poučili sa už mladí ľudia a rozhodujú sa dnes viac podľa toho, aby so svojou kvalifikáciou našli uplatnenie?
„Nie, nepoučili. Stále primálo mladých ľudí smeruje na technické odbory a priveľa na humanitné, ktoré ponúkajú lákavý názov a jednoduchšie štúdium. Nezaujíma ich, že technicky vzdelaný absolvent bez problémov zarobí vyše 1500 eur mesačne, kým jeho humanitný kolega nedostane často ani polovicu. Nevraviac o tom, že prvý menovaný bude mať prácu už počas školy, kým ten druhý si ju bude v priemere hľadať niekoľko mesiacov.“

Do akej miery prihliadajú zamestnávatelia na kvalitu absolvovanej vysokej školy? Ktoré slovenské vysoké školy majú medzi nimi najlepšiu povesť?
„Prihliadajú na to do značnej miery. Najlepšiu povesť majú tradičné univerzity vo veľkých mestách, najhoršiu rôzne „vidiecke“ humanitne zamerané fakulty a ich detašované pracoviská, ktoré sú dnes rozsiate prakticky po celom Slovensku.“