SME

Na 29 z 35 vysokých škôl sa ešte dá podať prihláška

So štúdiom medicíny, architektúry či práva na štátnej Univerzite Komenského nepočítajte. Vychytené smery sú už obsadené.

Koho stále neprijali na vysokú školu, má druhú šancu.Koho stále neprijali na vysokú školu, má druhú šancu. (Zdroj: FOTO - TASR)

BRATISLAVA. Zoznamy budúcich vysokoškolákov ešte nie sú konečné. Väčšina vysokých škôl ponúka počas leta druhú šancu uchádzať sa o štúdium.

Tradične najatraktívnejšie odbory, kde sa hlásia na jedno miesto v prepočte neraz aj štyria študenti, však naplnili počty študentov už v prvom kole.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neprijíma už Ekonomická univerzita, prihlásiť sa nedá ani na medicínu, architektúru či na právo na Univerzite Komenského. Plno má aj väčšina fakúlt na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Naopak technické školy budú prijímať študentov ešte tesne pred začiatkom ďalšieho akademického roka. Prihlášky sa dajú poslať na Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave a tiež na väčšinu fakúlt na mimobratislavských vysokých školách.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Štúdium mimo Bratislavy je lacnejšie. Nejde však pod tri stovky Čítajte 

Druhé kolo prijímacieho konania znamená šancu pre študentov, ktorí sa nedostali v prvom kole na vysnívanú školu či odbor. Ale aj pre tých, čo zmenili rozhodnutie, prípadne nestihli prvé prijímačky.

„Skúšky v rovnakom odbore v rôznych školách v prvom kole neraz kolidujú, študenti tak nemuseli všetky stihnúť,“ vysvetľuje vypísanie dodatočných termínov prodekan Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Matej Bela v Banskej Bystrici Jaroslav Ušiak.

Mnohé vysoké školy dopĺňajú plánované počty. „Máme ešte voľné kapacity na perspektívnych študijných programoch, preto ich ponúkame,“ povedal rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Robert Redhammer.

Technika na trhu boduje

Alfou a omegou je vybrať si správny smer. Stále platí, že na trhu práce sú stále „in“ technické odbory.

SkryťVypnúť reklamu

Pozornosť čerstvých maturantov na ne upriamujú aj personálne agentúry. Podľa Nely Jakubisovej z personálnej spoločnosti Manpower Group Slovensko majú zahraničné výrobné spoločnosti, ktoré prijímajú najviac nových zamestnancov, záujem hlavne o absolventov techniky, IT odborov, o odborníkov v oblasti logistiky a ekonómov. „Vzhľadom na prítomnosť zahraničných spoločností sú žiadaní aj absolventi jazykových kombinácií,“ dodala.

Prečítajte si tiež: Itečkári, elektrotechnici, matematici. To sú profesie budúcnosti Čítajte 

Aktuálnosť naopak strácajú odbory, ako sú archívnictvo či knihovníctvo, málo absolventov sa dokáže uplatniť v odboroch, ako sú estetika či kulturológia.

Vysoká škola podľa odborníčky na personalistiku stále ostáva pre zamestnávateľov cennou devízou. „Uchádzači, ktorí úspešne ukončili vysokú školu, sú preferovaní. Počas štúdia si totiž vybudovali zmysel pre zodpovednosť, systematickosť, dochvíľnosť a orientáciu na výsledok.“

SkryťVypnúť reklamu

Perspektívu konkrétnych odborov na konkrétnych školách si môžu uchádzači overiť na stránke lepsieskoly.eu, kde nájdu údaje o nástupných platoch absolventov konkrétnych škôl, aj o ich šanci nájsť si po škole prácu.

Študovať kvalitne

Dôležité je nielen čo, ale aj kde študovať. „Maturanti by sa mali zaujímať o to, či na zvolenej škole nájdu to, čo očakávajú, a tým nemyslím len študijné zameranie, ale aj kvalitu štúdia a výskumu,“ zdôraznil rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta.

Rektor STU Redhammer vidí výhodu najväčšej technickej školy v tom, že mnohí jej študenti participujú na projektoch pre reálne firmy, vďaka čomu si po skončení štúdia ľahšie nájdu prácu a lepšie uplatnenie.

Druhé kolo neznamená, že by školy znižovali latku. „Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že druhé kolo je oveľa stresujúcejšie ako to prvé, keďže tá prvá voľba nevyšla,“ spomína Ján Olexa, študent druhého ročníka banskobystrickej Univerzity Matej Bela.

Na chybu škola upozorní

Prihlášku si môžu študenti podať na mnohých školách v júli a v auguste, časť súkromných škôl prijíma aj v septembri. Ich zoznam s presnými termínmi zverejnilo na webovej stránke Centrum pre vedecko-technické informácie.

Základ je prihlášku správne vyplniť a poslať v stanovenom termíne na zvolenú vysokú školu. „Keď študent na niečo v prihláške zabudne, nie je to osudová vec. Na chyby upozorňujeme mailom,“ uzavrela vedúca študijného oddelenia Prírodovedeckej fakulty UK Eva Gregorová. Aby to študent stihol v termíne, oplatí sa nenechávať si podanie prihlášky na poslednú chvíľu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 043
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 678
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 158
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 291
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 219
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 177
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 025
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 895
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Pellegrini

Strana, ktorá vznikla ako alternatíva k Smeru a sľubovala slušnosť, dnes legitimizuje vládu extrémistov a dezinformátorov.


42
Viktor Vincze

Vincze viedol v televízii spravodajské odbory.


a 1 ďalší 51
Donald Trump telefonoval v pondelok s Vladimirom Putinom.

Trump a Putin volali zhruba dve hodiny.


74
V strede končiaci starosta Petržalky Ján Hrčka, vľavo jeho nástupkyňa Iveta Jančoková.

Končiaci starosta sa kontrolám nebráni.


a 1 ďalší 19
SkryťZatvoriť reklamu