BRATISLAVA. Ak chce ministerstvo životného prostredia izolovať skládku v bratislavskej časti Vrakuňa, bude sa musieť dohodnúť s vlastníkmi pozemkov, pod ktorými je toxický odpad. Viacerým z nich život na takom mieste neprekáža. V prípade, ak nebudú spolupracovať, pripúšťa ministerstvo možnosť vyvlastnenia pozemkov.
„Môže sa stať, že jeden majiteľ sa zasekne a my budeme musieť buď vyvlastniť, alebo použiť podobný inštitút,“ povedala Vlasta Janová, ktorá na ministerstve vedie geologickú sekciu.
Takýto nátlakový scenár však ministerstvo neočakáva. Majiteľom ponúka zveľadenie ich pozemku. Na skládku zvrchu dosadí fóliu, ktorá zabráni dažďovej vode odnášať toxické látky a potom ju zasype zeminou a vysadí trávu.
„My pozemok bezplatne zveľadíme, jediné obmedzenie pre nich bude, že tam nesmú stavať, pretože skládka je uzavretá stavba,“ povedala Janová.

Varovania pred toxínmi
Skládka Chemických závodov Juraja Dimitrova vo Vrakuni vznikla v roku 1966 a odvtedy na ňu navozili 120-tisíc kubických metrov odpadu. V roku 1992 úrady zistili, že spodná voda v okolí je kontaminovaná toxickým odpadom, keďže začala stúpať hladina vôd po sprevádzkovaní vodného diela Gabčíkovo. Prvá správa, ktorá monitoruje riziko skládky, pochádza z roku 2000.
V posledných dňoch dotknuté mestské časti zverejnili pre obyvateľov varovanie, aby zo studní nepili vodu a nejedli zeleninu dopestovanú na zasiahnutom území. Týka sa to oblastí vo Vrakuni, v Podunajských Biskupiciach a Ružinove. K varovaniu je priložená aj mapka dotknutých území.