BRATISLAVA. Verejné obstarávanie na zabezpečenie verejného osvetlenia v hlavnom meste SR Bratislave, ktoré mesto vyhlásilo koncom mája, sa niektorým mestským poslancom nepozdáva.
„Magistrát vyhlásil obstarávanie na verejné osvetlenie potajomky, bez konzultácie s poslancami. Je to najväčší tender za posledných dvadsať rokov a takéto konanie vzbudzuje podozrenie, že súťaž je šitá na mieru konkrétnej firme,“ uviedol pre agentúru SITA predseda Komisie dopravy a informačných systémov hlavného mesta SR Bratislavy a zároveň poslanec Jozef Uhler.
Bez jasnej koncepcie
Ako dodal, infraštruktúra osvetlenia má priniesť viac služieb, ako je len svetlo, a bez jasnej koncepcie nie je možné takýto dvadsaťročný tender vyhlásiť.
Suma zákazky na nové osvetlenie je 143 697 471 eur bez DPH a bratislavský magistrát chce s víťaznou firmou uzavrieť zmluvu na 20 rokov. Súčasťou verejného obstarávania je okrem zabezpečovania svietenia aj rekonštrukcia a modernizácia prostriedkov verejného osvetlenia.
Spokojný nie je ani poslanec Martin Borguľa. „Obstarávanie nie je v poriadku, som v štádiu spracovávania pripomienok a určite do lehoty podávania ponúk budem žiadať nápravu. Navyše, obstarávateľ sa snaží vyhnúť jeho prerokovaniu v mestskom zastupiteľstve,“ spomenul.
„V prípade, že sa primátor vyhne zastupiteľstvu, tak je to nezákonné, netransparentné a bezprecedentné nakladanie s majetkom Bratislavčanov,“ uviedol Borguľa. Verejné obstarávanie nie je dobré ani podľa poslanca Jána Mrvu.
„Chyby sú v celej filozofii obstarávania, pretože umožňuje špekuláciu dobre informovanému uchádzačovi a zároveň súčasnému prevádzkovateľovi,“ poznamenal. "Cely proces chcem dôsledne sledovať a verím, že výber bude transparentný," povedal poslanec Oliver Kríž.
Podľa poslanca Milana Vetráka je škoda, že podobne ako pri parkovaní, ani pri verejnom osvetlení primátor nechce mestským poslancom umožniť, aby sa podieľali aj na definovaní kritérií verejného obstarávania.
„Z odborného hľadiska sa mi vo vyhlásenom obstarávaní nepozdáva nastavenie parametrov spojených s energetickou efektívnosťou, keďže šetrenie energie by malo prinášať finančné úspory mestu a nie dodávateľovi," zhrnul.
Kaliský má opačný názor
Opačný názor má mestský poslanec Branislav Kaliský. „Podmienky pre obstarávanie sú spracované veľmi profesionálne. Mojou výhradou však je, že zmluva na osvetlenie spĺňa všetky znaky Koncesnej zmluvy. Zvláštny je aj veľmi krátky časový priestor na odovzdanie ponúk. Dátum 10. júl je krátky na splnenie relatívne prísnych kritérií pre uchádzačov, najmä pre medzinárodné korporácie,“ zhodnotil.
„Pripravovali to pracovníci magistrátu z oddelenia verejného obstarávania. Kto sa pohybuje v tomto prostredí, tak by mal byť dostatočne kompetentný a kvalifikovaný na to, aby si v tejto lehote zistil to, čo potrebuje vedieť,“ odpovedal primátor na otázku, či to na taký veľký tender nie je krátky čas.
Magistrát trvá na transparentnosti
Bratislavský magistrát tvrdí, že mesto postupuje transparentne a podľa zákona. "Verejné obstarávanie sa riadi prísne odborným hľadiskom a zabezpečujú ho príslušné útvary hlavného mesta. Sprístupnením detailov pripravovaných zákaziek pred ich oficiálnym zverejnením vo vestníku verejného obstarávania by verejný obstarávateľ porušil povinnosť verejného obstarávateľa dodržiavať princíp nediskriminácie a transparentnosti," uviedli.
"Nikto nemôže tvrdiť, že mesto niečo utajuje. Poslanci mestského zastupiteľstva dostali možnosť byť informovaní o detailoch verejného obstarávania verejného osvetlenia,“ pripomínajú.
Koncom minulého roka sa skončila dvadsaťročná zmluva na dodávku komplexnej služby správy verejného osvetlenia, ktorú malo mesto uzatvorenú so spoločnosťou Siemens.
Až do výberu nového dodávateľa komplexných služieb verejného osvetlenia v hlavnom meste prevádzku osvetlenia naďalej zabezpečuje spoločnosť Siemens na základe Zmluvy o úrovni poskytovania služieb.
Tú mesto so spoločnosťou uzavrelo na dvanásť mesiacov s možnosťou opcie na ďalších dvanásť mesiacov. Hlavné mesto SR Bratislava vlastní sústavu verejného osvetlenia so 47 664 svetelnými bodmi. Osvetlenie v Bratislave stojí hlavné mesto približne šesť miliónov eur ročne.