
Dvadsať minút čakali takto zoradení poslanci VÚC na prezidenta Schustera. FOTO SME – PAVOL MAJER
Poslanci Bratislavského samosprávneho kraja včera v zasadačke krajského úradu čakali zoradení v šíku na prezidenta. Ten meškal dvadsať minút. Keď prišiel, každý z nich sa mu predstavil. Rudolf Schuster sa rozhodol, že podobné návštevy uskutoční do konca januára vo všetkých vyšších územných celkoch Slovenska a bude sa pýtať na problémy. Zatiaľ navštívil Košice, Prešov a Bratislavu, ďalšia bude Trnava. Ako povedal, chce pomôcť pri štarte krajských parlamentov a lobovať za ne vo veľkom parlamente a vo vláde. Bratislavskému VÚC sľúbil, že bude bojovať aj za to, aby poslanci získali sídlo – budovu Župného domu.
Naši poslanci začali pracovať v stiesnených podmienkach, bez vlastných priestorov. Hoci im krajský úrad poskytol kancelárie a zasadačku, na prácu výborov, prijímanie návštev a pozývanie odborníkov nestačia. Predseda VÚC Ľubo Roman ešte v minulom roku vyjednával s kanceláriou Národnej rady SR, aby im prenajímala priestory Župného domu, bývalého sídla NR SR, pre vyšší územný celok. Primátor Jozef Moravčík požiadal Národnú radu, aby previedla budovu na VÚC. Žiadosť o prevod sa však nestretol s pochopením poslancov, ktorí odhlasovali, že si budovu nechajú na reprezentačné účely. S prenájmom súhlasili, ale Národná rada pýta za prenájom na jedno zasadnutie 150-tisíc korún. VÚC na to nemá.
Napriek tomu, že prezident ako bývalý primátor Košíc podľa svojich slov žiarlil na naše mesto, dnes má naň iný pohľad. Uvedomil si, že Bratislava má osobitné postavenie, je sídlom dôležitých inštitúcií, vstupnou bránou zahraničných investícií a prvým obrazom Slovenska pre zahraničných turistov. „Budem presadzovať, aby politici zmenili postoj k hlavnému mestu. Bratislava by mala mať vlastný zákon. Keď sa prijme, ani zmena politickej garnitúry nemôže mestu – čiže občanom ublížiť tak, ako sa to stalo v minulosti,“ zaznelo od hlavy štátu. INGRID DROZDÍKOVÁ
Na ministerstvo vnútra prišli vlani dva návrhy zákona o Bratislave. V jednom primátor navrhuje zrušiť mestské časti, druhý, tzv. starostovský, zachováva dnešný stav delenia mesta na 17 samosprávnych mestských častí. Návrhy teda sú, len sa ďalej nedostali. Veľkých poslancov vraj trápia iné problémy, musia aproximovať. Bratislavskí poslanci zatiaľ nedokázali pretlačiť, aby sa parlament zákonom zaoberal. V oboch návrhoch sa pre mesto navrhuje samostaná rozpočtová kapitola.