BRATISLAVA. O Ladislava Čepčianskeho sa pred zimnou olympiádou v Cortine d´Ampezzo a letnou v Melbourne sporili lyžiari i kanoisti. V oboch športoch bol v Československu špičkou. Ibaže v kanoistike aj svetovou. Sám tvrdí, že by zvládol oboje.
V kajaku od roku 1954 na desaťkilometrovej trati neprehral. Ani s legendárnym Švédom Gertom Frederikssenom. Spolu s gymnastkou Evou Bosákovou skladal olympijský sľub. Obaja boli favoritmi na medailu.
Bosáková napokon získala na kladine striebro. Čepčiansky skončil „až“ šiesty.
Šiestu priečku preklial

U nás sa nevedelo alebo nechcelo vedieť, že kajakárom tesne pred olympiádou v roku 1956 povolila medzinárodná federácia nový typ lode so špicou, ktorá lepšie prerážala vodu. Samozrejme, chcelo to narýchlo zohnať peniaze i kontakty, aby bolo možné získať novú loď.
„Pre mňa bolo Melbourne obrovským sklamaním, potupou. Ani to nedokážem vyjadriť. Dva roky som s nikým na svete v kajaku neprehral. Doplatil som na to, že som mal starú loď. V tom čase už pravidlá povoľovali užšie, dynamickejšie. Zbabrali to funkcionári v Prahe. Predo mnou skončili piati pretekári, ktorí už mali moderný, rýchlejší kajak,“ spomínal Čepčiansky vlani, keď oslavoval 85 rokov.
Ladislav Čepčiansky
- Narodil sa 2. februára 1931 v Nitrianskej Strede.
- Účastník OH v Melbourne 1956 (šiesty na 1000 i 10 000 m) a v Ríme 1960 (semifinále). Na MS 1958 vybojoval striebro.
- Po skončení kariéry stál 11 rokov na čele československej i slovenskej kanoistiky, 34 rokov viedol ako predseda kanoistický oddiel Slávie UK Bratislava.
- Pracoval ako docent na FTVŠ UK, bol vedúcim katedry, podieľal sa na výchove mnohých popredných športovcov aj na organizácii viacerých významných podujatí.
Ešte aj teraz bol nahnevaný. „Po návrate som si urobil test. Odjazdil som úseky v starom i v novom kajaku, vždy naplno, a rozdiel bol jedenásť sekúnd na kilometer. V Melbourne som stratil na víťaza štyri! Pred štartom som bol najväčším kandidátom na zlato,“ lamentoval.
Na olympiáde bol šiesty aj na kilometri. Vynahradil si to ziskom striebra na 10 km na majstrovstvách sveta 1958 v Prahe.
O dva roky neskôr na rímskej olympiáde na kilometrovej trati skončil v semifinále. V štafete na 4 x 500 m nedošiel na rad, lebo druhý člen kvarteta zavadil o lanko bójky a prevrátil sa.
Zlato však predsa na majstrovstvách sveta získal - vo veteránskej kategórii, keď mal 65 rokov a čerstvo voperovaný bajpas.
„Na šampionáte vo švédskom Vaxholme som v auguste 1996 najrýchlejšie absolvoval 22-kilometrovú trať v mori v náročných podmienkach. V zálive som bojoval s tiahlymi morskými vlnami. Bol to môj najväčší športový výkon,“ pochválil sa.

Šéfoval i československej kanoistike

Po rímskej olympiáde 1960 Čepčianskeho zvolili za šéfa slovenskej kanoistiky a o jedenásť rokov neskôr sa stal na desaťročie aj šéfom československej. Až kým mu neemigroval syn.
Docent na bratislavskej Fakulte telesnej výchovy a športu UK, dlhoročný vedúci jednej z jej katedier a čestný člen Slovenského olympijského výboru drží funkcionársky unikát: 34 rokov bol predsedom kanoistického oddielu bratislavskej Slávie UK.