BRATISLAVA. Zeleň na Jakubovom námestí v bratislavskom Starom Meste by mala byť o čosi bezpečnejšia. Mestská časť si totiž nechala vypracovať odborný dendrologický posudok na niektoré stromy a dreviny, ktoré sa jej nepozdávali a mohli by byť v zlom zdravotnom stave.
Týkal sa ôsmich stromov, ktoré mestská časť vytypovala na výmenu. "Posudok odporúča tieto stromy na odstránenie," uviedla pre TASR hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková.
Jeseň alebo zima
K výmene siedmich drevín v havarijnom stave a jednej náletovej dreviny by mala miestna samospráva pristúpiť v období jesene alebo zimy. Na Jakubovom námestí sa podľa vypracovanej inventarizácie drevín z roku 2016 nachádza celkovo 68 stromov. Podobne pritom samospráva postupovala v prípade stromov na Hviezdoslavovom námestí. Aj pre tie bola v uplynulom roku vypracovaná inventarizácia drevín, v rámci ktorej bolo skontrolovaných 161 stromov. "Na Hviezdoslavovom námestí sa vykonávajú práce tak, aby bola zabezpečená bezpečnosť námestia," skonštatovala Gubková.
Staré Mesto zároveň plánuje celé územie Jakubovho námestia zrevitalizovať. V súčasnosti vyhodnocuje dáta z verejnej ankety, ktorú na jar vyhlásila samospráva. Jej výsledky majú slúžiť ako jeden z podkladov zadania revitalizácie tohto územia. Následne bude vypracovaná štúdia obnovy parku a okolitých komunikácií, po nej bude nasledovať projektová a realizačná dokumentácia.
Ankety
Nejde pritom o jedinú anketu v tejto súvislosti. Druhú spustili v marci miestne poslankyne Barbora Oráčová a Veronika Remišová ako jednu z poslaneckých priorít na tento rok.
Z nej napr. vyplynulo, že najpálčivejším problémom sú psy a ľudia tu psí výbeh zásadne nechcú. Najviac im záleží práve na zeleni, ktorú navrhujú rozširovať.
Jakubovo námestie je situované medzi ulicami Klemensova a Lazaretská. V minulosti sa tu nachádzali oráčiny, záhrady a sady, obytné a nájomné domy sa začali stavať vraj koncom 19. storočia. Spomína sa tiež napr. potravinové trhovisko, neskôr lekáreň, autolakovňa či sládkovičovský cukrovar.
Námestie pomenovali podľa prvého bratislavského richtára Jakuba, ktorý dostal od panovníka Ondreja III. rozsiahle majetky a privilégiá. Neskôr nieslo údajne námestie meno po slovenskom národnom buditeľovi Michalovi Mudroňovi, pomenovanie sa ale neujalo. Desiatky rokov bolo námestie známe aj ako Leninovo.