NOVÉ MESTO. Na rohu ulíc Robotnícka a Plzenská stojí už viac ako pol roka v strede cesty za priľahlými bytovkami kopa piesku a veľký kontajner s odpadkami. Zložil ich tam majiteľ stavebnej firmy Sakra Stavreal František Krasňanský.
Ten totiž pozemok pod nimi vlastní. Kedysi chcel na ňom stavať bytovku, povolenie však nedostal. Ľuďom z okolia tak teraz strpčuje život.
Skládka obyvateľom priľahlých domov zavadzia v prístupe ku smetným košom a priťahuje túlavé mačky a hlodavce. Upozornila na to novinárka RTVS a jedna z obyvateliek danej lokality Zuzana Hanzelová.
„Pán František Krasňanský dal najprv do stredu cesty zložiť veľký kontajner plný odpadu a neskôr doň nabúral malým autom. Po našich sťažnostiach samospráva auto odstránila. Krasňanský sem však potom ku kontajneru vysypal dve kopy piesku a zatarasil cestu úplne. V zajatí sú dokonca aj smetiaky,” uviedla Hanzelová.
Krasňanský však tvrdí, že na svoj pozemok, ktorý vlastní už desať rokov, uložil len stavebný materiál a odpad priniesli neznámi, na ktorých podal trestné oznámenie.

Susedia sú bezradní
Problém so skládkou trvá už sedem mesiacov. Pôvodne chcel na pozemku medzi panelákmi postaviť Krasňanský ďalšiu bytovku. Povolenie však nedostal, pretože podľa územného plánu sa tam stavať nesmie.
Tak na svoj pozemok ešte minulý rok zložil veľkokapacitný kontajner, ku ktorému neskôr pristavil vrak auta a neskôr kopy piesku.
Hanzelovej sused Juraj Rizman však pre Bratislavské noviny tvrdí, že ešte pred tým, než Krasňanský zatarasil cestu autom, skúšal to aj plotom z pletiva a betónovými kvetináčmi.
„Naozaj netuším, čo sa s tým dá robiť. Asi nič. Môžeme dať jedine podnet na nelegálnu skládku odpadu, ktorá nám na dvore vzniká,“ uviedol Rizman.
Krasňanského stavebná firma chce podľa Hanzelovej pozemok, ktorý má viac ako štyristo štvorcových metrov, najnovšie oplotiť.
Ak sa však začne stavebné konanie o výstavbe plotu, Hanzelová tvrdí, že viacerí obyvatelia z danej lokality už avizovali, že ako účastníci konania budú proti.
„Naťahujeme sa tu už mesiace. Mestská časť Nové Mesto nemôže dať odstrániť kontajner, ani kopy piesku, pretože je to majetok aj pozemok majiteľa. Odtiahnuť mohla podľa zákona len vrak auta, ktorý tam stál od zimy. Takže môžeme iba čakať na ďalšie fantastické nápady pána Krasňanského. Zákon totiž nepozná žiadnu podobnú situáciu,” povedala Hanzelová.
Na otázky SME, čo plánuje firma s pozemkom robiť, Krasňanský neodpovedal. „Myslím si, že sa treba pýtať ľudí, ktorí rozprúdili tento mediálny kolotoč, aké oni majú plány a predstavy s naším pozemkom,” reagoval Krasňanský. Bližšie situáciu komentovať nechcel.
Mestská časť sa obráti na prokuratúru
Mestská časť Nové Mesto o probléme vie. Spolu s mestskou políciou sa obrátila na okresný úrad ešte vo februári. Ten však prípad posunul Okresnému riaditeľstvu Policajného zboru Bratislava III ako trestný čin proti životnému prostrediu.
V apríli však okresní policajti odmietli začať trestné stíhanie. Mestská časť sa o ich rozhodnutí dozvedela až od okresného úradu.
„Nemohli sme teda proti tomuto uzneseniu podať sťažnosť v určenej lehote i napriek tomu, že procesne vec nebola podľa názoru mestskej časti správne vedená,“ povedal hovorca Nového Mesta Marek Tettinger.
Miestna samospráva preto podľa neho podá sťažnosť na prokuratúru. Prípad totiž uzavrieť takto nechce.
Premnožené zvieratá
Mestská časť pritom upozornila okresný úrad, že pri kontajneri na Krasňanského pozemku pribudol ďalší odpad, ktorý zavadzia ľuďom z okolia pri prechode v obytnej zóne.
Pre odpadky sa navyše v danej lokalite množia zvieratá, najmä mačky a hlodavce. Hanzelová hovorí, že na skládke je najmä veľa myší a mačiek.
Mestská časť podľa Tettingera zabezpečila v danej zóne deratizáciu. Nemohli ju však uskutočniť priamo na mieste, kde stojí problematický kontajner, keďže pozemok vlastní súkromník.
Mestská časť preto majiteľa pozemku vyzvala, aby zabezpečil deratizáciu v okolí kontajnera na vlastné náklady. Doteraz to neurobil a nereagoval ani na otázku SME ohľadne deratizácie.