BRATISLAVA. Bratislavská mestská časť Ružinov spustila dva pracovné projekty, ktoré majú pomôcť ľuďom bez domova.
Ako ďalej informovala hovorkyňa Ružinova Marianna Šebová, prvým projektom je pracovná terapia vo forme výpomoci klientom nízkoprahovej Nocľahárne sv. Vincenta de Paul na Ivanskej ceste pri odstraňovaní nelegálnych skládok a druhým projektom je ich neskoršie trvalé zamestnanie v Ružinovskom podniku verejno-prospešných služieb.
Ide o nárazové akcie, do ktorých je zapojených približne desať ľudí.
Pracovná terapia
Vďaka pracovnej terapii si podľa Šebovej klienti nocľahárne osvoja, respektíve prehĺbia pracovné návyky a tým, že ich odmeňujú formou finančných i nefinančných benefitov, im tento projekt prináša zlepšenie životného štandardu.
"Klienti, ktorí sa zúčastňujú na nárazových likvidáciách skládok, dostanú od nás finančnú podporu desať eur, dva lístky na mestskú hromadnú dopravu a sedem predplatených nocľahov, ako i kupón na pranie v nocľahárni," objasnil koordinátor dobrovoľníkov z Nocľahárne sv. Vincenta de Paul Jakub Bartoš.
Zároveň dodal, že pracovná terapia prináša aj osvetu v problematike bezdomovectva a jeho riešenia.
Takmer 65 percent sú muži
Ako ešte v decembri 2016 informoval na tlačovej konferencii Daniel Gerbery z Inštitútu pre výskum práce a rodiny, v Bratislave žije najmenej 2 064 bezdomovcov, z toho 284 detí. Tieto deti prevažne žijú s rodičmi v ubytovniach.
Vyplynulo to z výskumu a sčítania ľudí bez domova v hlavnom meste. Výskum tiež ukázal, že medzi bratislavskými bezdomovcami je až 64,5 percenta mužov a 29,7 percenta žien a najviac medzi ľuďmi bez domova je zastúpená veková skupina od 25 do 49 rokov. Takýchto ľudí je v Bratislave 736.