V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok o svojom vzťahu k mestu.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
„Keď som žil mimo Bratislavy, mal som rád už len jej závan, keď som vlakom vošiel do mesta. Mám ju rád stále, ako celú našu krajinu, a neponáram sa do porovnávania s Bratislavy s Viedňou či s inými mestami. Veľmi sa mi však páči, že Bratislava je tu takto s Budapešťou aj Viedňou na jednej kope. Každý sa snaží niečím zaujať a to bez vlastnej hrdosti nejde.“
2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?
„S úsmevom? Tak to, koľko vydrží. Ale aj prírodu na dosah ruky. Som rád, že bicyklom je to na skok na všetky strany. Svojimi mierami mi pripadá tak akurát. Páči sa mi aj staromestské jadro od Modrého kostolíka až po Hrad.“
3. A čo, naopak, z duše nenávidíte?

„Špinu. Nemyslím si však, že celkovo máme špinavé mesto, no v centre sú napríklad špinavé dlažby, a to najmä v podchodoch. Nestačí z nich totiž iba pozbierať fľaše a papiere.“
4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde sú v Bratislave tie vaše?
„V Starom Meste. Mám rád rôzne zákutia a dvory. Pekný je napríklad pred Fleischmannovým múzeom, kde si môžete domýšľať, ako to tam kedysi vyzeralo. Taktiež mám rád úpätie pod Slavínom – od Palisád až po Hlbokú cestu. Teraz tam vynovujú vilové domy a je tam sieť schodov, ktoré slúžia ako pešie skratky. Rád sa tam vraciam, pretože kedysi sme bývali pod hlavnou stanicou a ako deti sme tam boli často.“
5. Ako vnímate celomestskú parkovaciu politiku, ktorá dáva mestským častiam možnosť, aby si nastavili pravidlá samy, a uprednostňuje domácich pred mimobratislavskými?
„Deľbe cien za parkovné sa asi nevyhneme, no musí byť vyvážené. Všetci sa navzájom potrebujeme, no miesta jednoducho chýbajú. Prakticky však nepočuť, že by niektorá mestská časť vytvárala nové parkovacie miesta napríklad v parkovacích domoch. Smutné je, že Bratislava by mohla byť výstavbou oveľa viac zelenšia, no za posledné desaťročia sa len nepekne zahusťovala xxl budovami bez zelených plôch.“

6. Dávna Pozsony bola multikultúrna. Až do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Dnes sa však mnohí obávajú a nechcú medzi seba pustiť iné národnosti. Je v Bratislave miesto pre migrantov a viete si tu napríklad predstaviť mešitu?
„Myslím si, že Prešporok bol a stále je tolerantným mestom. Základom je prepojenie dôvery, otvorenosti a snahy o bezpečnosť. Keď sme pri tej bezpečnosti, stáva sa mi, že zahraničný turista sa na návšteve v Bratislave napríklad po dvoch dňoch opýta: „A aké uniformy majú vaši policajti? Ešte som žiadnych nevidel.“ No späť k náboženstvu. Zariadenia na ne by nemali byť len niekým financovaný import, ale miestna potreba spoločenstva. Potom je však prirodzené, aby mal každý rovnaké podmienky.“
7. Okrem cudzincov tu býva mnoho národniarov z rôznych kútov Slovenska. Tí však všeobecne na Bratislavčanov nadávajú a nevraživosť funguje aj z druhej strany. V čom tkvie problém?
„Takéto nálady vznikajú všade. Niekde viac, niekde menej. Čo vám povedia v Česku o Pražanoch? Naša jediná, aj to polmiliónová, metropola vyčnieva o to viac, že nemáme iné porovnateľné mestá. No takmer v každej rodine už niekto študoval alebo pracoval v zahraničí, a tak si vieme porovnať vzťahy a nálady medzi domácimi. Určitý lokálpatriotizmus je zrejme v každom, treba ho však nasmerovať, aby bol dobrosrdečný.“
8. Potrebuje Bratislava metro? Prečo?
„Bratislava potrebuje rozvíjať dopravu v rôznych smeroch, aby sa vytvorila premyslená dopravná sieť ešte pred tým, ako sa rozpredajú všetky pozemky. Technických riešení verejnej dopravy je viac a mohli by byť súčasťou budovaných komplexov v uzlových lokalitách. Metro je roky dobrá téma len na verejnú pre nikoho nezáväznú diskusiu.“
9. Ktorému zaniknutému miestu v meste by ste znovu prinavrátili život a prečo?

„Celému podhradiu a susedným hradbám s Kapitulskou ulicou. Na začiatok by pomohlo pohodlnejšie a jednoduchšie prepojenie oboch častí, ktoré patria k tradičným výjavom Bratislavy.“
10. Povedzme, že máte k dispozícii stotisíc eur na to, aby ste v meste niečo zmenili. Do čoho by ste ich investovali?
„Do nákupu zopár kíl bronzu, aby sa k Andersenovi na Hviezdoslavovom námestí vrátilo Škaredé káčatko a do dlažby pred Michalskú ulicu tabuľa, čo pripomína popravisko. Vyšlo by aj na opravu lekárne U Salvatora na Panskej, aby nás potešila rovnako ako Mirbachov palác. V uliciach by sme mohli vystaviť aj diela Bratislavčanov ako Kempelena či Segnera, ktorými by sme ich pripomenuli súčasným obyvateľom mesta.“