BRATISLAVA. Aj keď si vodiči v posledných rokoch zvykli na zvyšujúce sa množstvo bicyklov na bratislavských cestách, podmienky na mestskú cyklistiku stále nie sú ani zďaleka ideálne.
Situácia je v každej mestskej časti iná. „Top sú mestské časti Ružinov a Petržalka, ktoré majú najlepšie napojenie na centrum, je tam aj veľa zelených zón,“ vysvetľuje Tomáš Peciar z občianskeho združenia Cyklokoalícia.
Dochádzaniu z Petržalky do mesta pomohla cyklotrasa cez Starý most, pokračujúca na Štúrovu, ktorá bola dokončená minulý rok.
Mestská cyklistika v číslach
- v roku 2016 bola cyklodoprava v meste podporená sumou 420-tisíc eur,
- na cyklodopravu na rok 2017 je vyčlenených 966-tisíc eur,
- z toho 460-tisíc eur má plynúť na bikesharing (ide o peniaze z Integračného regionálneho operačného programu (ktorý sa čerpá 5 rokov),
- 406-tisíc eur je určených na cyklotrasy.
Zle na tom nie je ani Staré mesto, kde však cyklistom chýba vyznačenie historického okruhu, teda cyklistickej obchádzky historického centra. „Má umožniť cyklistovi ponáhľajúcemu sa ráno do práce obísť centrum, aby sa vyhol napríklad zásobovacím autám v centre,“ spresnil Peciar.
Dobrá dostupnosť do mesta je aj zo začiatku Karlovej Vsi, odkiaľ sa dá do centra pohodlne dostať po nábreží.
Horšie sú už na tom cyklisti, ktorí musia prejsť z Mlynskej doliny cez Lafranconi, a priaznivci dvoch kolies z Dúbravky. „Tam by pomohlo, keby namiesto vysnívaného parkoviska na Železnej studničke, ktoré má zabrať les, vystavali cyklotrasu na Patrónke,“ myslí si Peciar.
Mekka cyklistov v Mlynskej doline
Poznamenal, že projektovú štúdiu cyklokoalícia mestu ponúkla už pred dvoma rokmi. Vyriešenie situácie v Mlynskej doline by podľa neho zase mohlo odľahčiť dopravu v meste. „To je potenciálna mekka cyklodopravy. Je tam 15-tisíc študentov, ktorí majú hlbšie do vrecka. Tí všetci by mohli byť cyklisti,“ dodal Peciar.
Najťažšie to majú cyklisti z Rače. Tento rok navyše napriek prísľubom nemôžu počítať ani s úsekom cyklotrasy Alstrova – Pekná cesta. „Pre náročný proces vyrovnania majetkovo-právnych vzťahov cyklotrasa nebude realizovaná v roku 2017,” upozornila Katarína Kohútiková z tlačového oddelenia bratislavského magistrátu. To isté platí pre cyklotrasu Rožňavská, úsek Tomášikova – železničný nadjazd.
Hoci je na cyklodopravu v meste v tomto roku vyčlenených dvakrát viac peňazí ako vlani, zatiaľ podľa združenia toho pre cyklistov veľa neurobilo, hoci sezóna je už v plnom prúde.
„Nový je akurát cyklopiktokoridor obojsmerne na Sibírskej, ktorý urobilo Nové Mesto, inak v zásade nič,“ dodal Peciar. Mesto deklaruje, že plánuje vybudovať trasu na Starohájskej ulici a vyznačiť spomínaný nultý historický okruh v Starom Meste.
Rozvoju cyklistiky v meste by okrem budovania a prepájania cyklotrás mal pomôcť bikesharing, o ktorom sa v hlavnom meste rozpráva už desať rokov.
Či si však budú môcť Bratislavčania požičiavať mestské bicykle za symbolický poplatok ešte v tomto roku, je otázne. Mesto má na stole ponuku reklamnej spoločnosti Big Media, ktorá ponúkla zadarmo kompletné vybavenie na bikesharing v hodnote 1,5 milióna eur.
Verejná požičovňa bicyklov
V systéme by malo fungovať 750 bicyklov, ktoré by sa dali požičiavať na 150 stanovištiach.
„Aktuálne veľmi zodpovedne analyzujeme všetky ponuky tak, aby sme sa rozhodli čo najefektívnejšie z hľadiska kvality, modernosti a v prospech všetkých Bratislavčanov,“ uviedla Katarína Kohútiková z magistrátu.
Bikesharing v malom v meste prevádzkuje práve Cyklokoalícia. Kto si chce požičať „biely bicykel“, musí sa zaregistrovať, absolvovať osobné školenie a mal by sa angažovať v komunitnej činnosti.
Magistrát síce každý rok dá v Bratislave do užívania niekoľko nových úsekov cyklotrás, celá infraštruktúra je slabo poprepájaná a na vkus cyklistov sa buduje príliš pomaly.
Na každý projekt je totiž potrebná projektová štúdia, vypracovanie samotného projektu a následne realizácia. Realizátora každej časti musí magistrát hľadať verejným obstarávaním. „Celé to môže trvať, ak by sa tomu niekto aktívne venoval aj deväť mesiacov - ako narodenie dieťaťa,“ vysvetľuje Peciar.
Optimálnym riešením by podľa neho bolo urobiť všetky procesy naraz pre celý balík cyklotrás. „A tiež vyžadovať od developerov, aby pri každej výstavbe riešili aj cykloinfraštruktúru. Magistrát má na to právo, keďže cyklotrasy sú už dávno v územnom pláne mesta.“
Na cyklotúru si berte aj náhradnú dušu a lepidlo
Ako si vybrať správny bicykel na presúvanie po meste a ako sa oň starať, radí Roman Zemánek z bicyklového obchodu Bajkula.
Aká výbava mi nesmie chýbať na bicykli, ktorý chcem používať rekreačne, prípadne na cestu do práce?
„Bicykel, ktorý používate denne ako dopravný prostriedok v cestnej mestskej premávke by mal byť vybavený bezpečnostnými prvkami, akými sú predné, zadné, pedálové a kolesové odrazky, prípadne reflexné nálepky. Mali by ste mať aktívne predné aj zadné osvetlenie. Odporúčame aj blatníky. Na bicykli, ktorý sa využíva rekreačne závisí od toho, v akom teréne jazdíte.“
Na trhu sú dnes najrôznejšie doplnky od cyklofliaš, cez cyklotašky, osvetlenie až po cyklopočítače. Bez čoho sa určite nezaobídem?
„Dôležité je nosiť so sebou technickú podporu: náhradnú dušu, lepenie, pumpu, multikľúč a montpáčky. A, samozrejme, treba ich vedieť v prípade potreby aj použiť. V každom teréne odporúčame používať kvalitnú cyklistickú prilbu, ktorá vám môže zachrániť život. Mimo obce je povinná.“
Ako sa o bicykel starať a aký servis mu treba zabezpečiť?
„Ak máte možnosť skladovať bicykel v sezóne aj mimo nej v krytých priestoroch, kde nie je vystavený nepriaznivým poveternostným podmienkam, je to výhoda. Ak takú možnosť nemáte, prikryte ho nepremokavou plachtou. Bicyklu treba dopriať odborný servis pred sezónou, kde sa doladí napríklad nastavenie bŕzd, prehadzovača a skontroluje sa celkový stav bicykla po technickej stránke. Prehliadka a doladenie je vhodná taktiež po sezóne.“
Na trhu je veľa druhov bicyklov. Aký je pre mňa najvhodnejší, ak chcem chodiť na bicykli do práce, prípadne ak si chcem ísť v lete cez víkend sem-tam rekreačne zajazdiť na hrádzu?
„Ideálny výber pre hrádzu a ľahký terén je určite trekingový čiže crossový bicykel. Dobre však poslúžia aj niektoré druhy mestských bicyklov.“
Poraďte, podľa akých kritérií si vybrať bicykel.
„Treba sa najprv poradiť o najvhodnejšom type bicykla podľa toho, v akom prostredí a ako intenzívne sa bude používať - či pôjde o jazdenie v meste, v náročnejšom teréne, na ceste a podobne. Tiež treba prihliadnuť na to, či pôjde o rekreačné, športové alebo pretekárske jazdenie. Veľmi podstatný je výber správnej veľkosti bicykla. Ak vám bude bike malý alebo príliš veľký, nebudete sa na ňom cítiť komfortne a jazdu si neužijete.“