Keď sa pozornejšie pozrieme na pôdorysy bytov vo vznikajúcich rezidenčných projektoch, zistíme, že byty sú čoraz menšie. Prečo?
„Byty sú dispozične a veľkostne presne také, aké požadujú klienti. Ak by bol záujem o štvorizbové byty s rozlohou 120 štvorcových metrov, developeri by ponúkali vo väčšej miere práve tie. Dopyt však hovorí o presnom opaku. Výmery sa optimalizujú a ide sa na minimum. Rozdiel 15 metrov pri dvojizbovom byte s rozlohou 40 a 55 môže znamenať vo finančnom vyjadrení pokojne aj 25-tisíc eur. A na tom môže stáť rozhodnutie, či klient byt kúpi, alebo nie.“

Ako sa s takouto požiadavkou vyrovná architekt? Ako sa dá napratať 2-izbový byt na 40 štvorcových metrov?
„Podstatné je, aby byt dobre fungoval. Aby si bolo kde odložiť veci, teda aby mal niky na šatníky. Tiež aby bola obývačka primerane veľká pre štvor- alebo päťčlennú rodinu. Ak to zoberieme aritmeticky, pri štvorizbovom byte obývačka, jedáleň a kuchyňa sa zmestia na 22 m2, každá izba by mala po 12 m2, čo je spolu 58 m2. Na vstup, chodbu a kúpeľňu ostáva 15 m2, čo je riešiteľné. Pri takýchto výmerách jednoducho nie je priestor pre hluché miesta.“
Na čo by si mal dať pozor budúci majiteľ bytu v novostavbe pri jeho kúpe?
„V prvom rade ide o umiestnenie objektu v meste - aká je občianska vybavenosť v okolí, ako ďaleko je na MHD, ako je riešené dopravné napojenie. Treba sa poobzerať, ako vyzerá prostredie okolo domu, či sú v blízkosti parky a zeleň. Budúci majiteľ by sa mal zaujímať aj o to, či sa plánuje v okolí stavať a ako to bude vyzerať, alebo či ide o prieluku a ďalšia výstavba už nie je v pláne.“
Takže kľúčový je výber lokality? Je dôležitejšia ako samotná dispozícia bytu?
„Už samotný názov 'nehnuteľnosť' napovedá, že s ňou v budúcnosti nepohneme. Preto je jej umiestnenie v štruktúre mesta kľúčové a tvorí jej základnú hodnotu. Ak sme sa stotožnili s výberom lokality, následne nastupuje výber konkrétneho bytu, jeho orientácia na svetové strany, výber vchodu a kvalita dispozície."