SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Jazdil medzi prvými. Bratislava oslavuje aj historickým autobusom

Autobusová doprava v hlavnom meste oslavuje 90. výročie.

Historický autobus Praga RND na nádvorí Starej radnice pri príležitosti osláv 90. výročia autobusovej dopravy v Bratislave. (Zdroj: SITA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Od spustenia prvej autobusovej linky v bratislavskej MHD uplynulo 10. mája 90 rokov. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal pripomenul, že pred 90 rokmi sa v svetovej doprave stali podľa neho dve revolučné veci. "Charles Lindbergh prvýkrát preletel Atlantický oceán a pristál v Paríži a v Bratislave prvýkrát vyrazil do ulíc autobus. Bola to však revolúcia ako prelet Atlantiku," povedal. Podľa primátora sa od tej doby autobusová doprava v Bratislave rozšírila a dnes spája všetky mestské časti a do MHD sa snaží mesto zapojiť vo väčšej miere aj železničnú dopravu.

"V minulosti dopravný podnik presvedčoval Bratislavčanov, aby dôverovali autobusom a prestúpili z električiek na autobusy. Dnes presviedčame Bratislavčanov, aby opäť využívali koľajovú dopravu," skonštatoval primátor.


Aj napriek tomu, že vo svojich začiatkoch MHD nerátala s autobusovou dopravou a jej uplatnenie bolo ako doplňujúci dopravný systém, dnes podľa generálneho riaditeľa DPB Milana Urbana patrí k neodmysliteľnej súčasti verejnej dopravy v Bratislave. V roku 2016 sa práve autobusová doprava podieľala v najväčšej miere až 66,48 percentách na celkových odjazdených výkonoch MHD. "To predstavuje okolo 28 miliónov vozokilometrov a asi 144 miliónov prepravených cestujúcich," priblížil Urban.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

DPB si pripravil pre verejnosť zaujímavý program osláv 90. výročia počas celého víkendu. Nadšenci verejnej dopravy si môžu pozrieť počas celého víkendu na nádvorí bratislavskej Starej radnice vystavený historický autobus PRAGA RND, ktorým sa budú môcť aj previezť. Prichystané sú aj rôzne historické komponenty z autobusov ako volant, označovače na cestovné lístky či starý palubný počítač. Pre najmenších bude pripravený detský kútik.

Počas dneška bude jazdiť zadarmo aj špeciálny Cabriobus okružnými trasami po centre mesta od 11.00 až do 19.00 h zo zastávky SND. Oslavy výročia budú pokračovať aj v sobotu (20. 5.), mimo stáleho programu. DPB vypraví v rámci podujatia Noc múzeí a galérií do ulíc Bratislavy historické vozidlá, tri električky, dva trolejbusy a štyri autobusy, ktoré budú jazdiť od 13.00 do 23.30 h v 30-minútových intervaloch a pre cestujúcu verejnosť budú jazdy týmito vozidlami zadarmo.

Viac informácií nájdu cestujúci na webovej stránke DPB.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu