V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok o svojom vzťahu k mestu.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
„Bratislava je pre mňa rodné mesto. Mesto, v ktorom sa mi dobre býva, v ktorom žijú najkrajšie dievčatá na svete, najlepší priatelia a známi mojich rodičov, ktorí mi ich stále pripomínajú.

Mal som možnosť vymeniť Bratislavu za iné mestá a neurobil by som to asi nikdy.“
2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?
„Všetko, čo som popísal vyššie, ale aj lesy na všetkých stranách a od jari do jesene kamarátov a známych na korze. Veľké a pekné nové kníhkupectvá, taliansku reštauráciu v Trnávke a miesta v centre, kde sme sa ako deti hrávali na ulici.“
3. A čo, naopak, z duše nenávidíte?
„Negativizmus ľudí, ktorí nevidia, že sú aj dobré veci. Donebavolajúcu ignoranciu estetiky aj verejného blaha pri projektovaní mnohých veľkých nových komplexov. Lebo napríklad okolie bývalého PKO je naozaj prejavom komplexu.“
4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde sú v Bratislave tie vaše?

„Vždy sme sa s manželkou radi prechádzali uličkami nad Palisádami a pod Slavínom a obzerali sme si staré vily a snívali, že raz v jednej takej budeme bývať.
Nebývame síce v žiadnej z tých, o ktorých sme snívali, ale sme tam šťastní a spokojní a tá prechádzka je stále rovnako pokojná a príjemná.“
5. Ako vnímate celomestskú parkovaciu politiku, ktorá dáva mestským častiam možnosť, aby si nastavili pravidlá samy, a uprednostňuje domácich pred mimobratislavskými?
„Neviem, koľko by som bol ochotný platiť. Keby fungoval systém prímestskej dopravy v napojení na mestskú dopravu ďalej do centra, nebol by s parkovaním taký problém.
Na druhej strane súhlasím s názorom, že ľudia, ktorí tu žijú, ale neplatia dane (lebo nemajú v Bratislave trvalé bydlisko), by nemali automaticky očakávať rovnaké služby ako tí, čo tu dane platia.“
6. Dávna Pozsony bola multikultúrna. Až do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Dnes sa však mnohí obávajú a nechcú medzi seba pustiť iné národnosti. Je v Bratislave miesto pre migrantov a viete si tu napríklad predstaviť mešitu?

„Úprimne povedané, ani som nevedel, že tu ešte mešitu nemáme. Každé väčšie európske mesto ju má. Migranti sú citlivá téma, bolo by skvelé, keby boli všetci ľudia dobrej vôle úprimne vítaní a úprimne dobrej vôle.
Občas sa tiež stretnem s našincami, ktorých by som rád poslal preč výmenou za piatich imigrantov.“
7. Okrem cudzincov tu býva mnoho národniarov z rôznych kútov Slovenska. Tí však všeobecne na Bratislavčanov nadávajú a nevraživosť funguje aj z druhej strany. V čom tkvie problém?
„Som presvedčený, že všetko je individuálne. Tí, čo na dedine nadávajú na spoluobčanov z horného konca, nadávajú aj v meste na tých ostatných. Dobrosrdeční sú dobrosrdeční ku všetkým.“
8. Potrebuje Bratislava metro? Prečo?
„Nepotrebuje, ak využije všetky koľajnice tak, aby cesta z Devínskej Novej Vsi do Vrakune trvala 20 - 30 minút – s intervalom povedzme 10 -15 minút.“
9. Ktorému zaniknutému miestu v meste by ste znovu prinavrátili život a prečo?

„Určite Vydrici a jej okoliu. Hlavne preto, že si ju už nepamätám, prakticky som ju nezažil, ale dnes by určite robila zo Starého Mesta krajšie miesto pre život a navštevovanie.“
10. Povedzme, že máte k dispozícii stotisíc eur na to, aby ste v meste niečo zmenili. Do čoho by ste ich investovali?
„Do realizácie mnohých drobných vylepšení, ktoré pred rokmi mladí architekti navymýšľali v rámci projektu Mestské zásahy.“