SME

Eset chce do nového centra lákať talenty

Na Patrónke vystriedajú lekárov itečkári.

(Zdroj: Vizualizácia - ateliér a11)

BRATISLAVA. Keď pred približne 30 rokmi zakladatelia softvérovej firmy Eset vyvinuli svoj prvý antivírusový softvér, nazvali ho NOD, čo znamená Nemocnica na okraji disku. V tom čase to bola parafráza na názov televízneho seriálu Nemocnica na okraji mesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odvtedy antivírusové programy spoločnosti zachránili pred napadnutím rôznymi počítačovými vírusmi množstvo počítačov po celom svete. Z Esetu sa postupne stal globálny a rešpektovaný hráč na trhu bezpečnostných riešení.

Na to, aby si svoju pozíciu na trhu udržal, chce ďalej rásť a získavať nové talenty. A práve k tomu mu má pomôcť aj nové špičkové výskumno-vývojové centrum, ktoré plánuje postaviť na mieste bývalej vojenskej nemocnice na Patrónke.

SkryťVypnúť reklamu

„Veríme, že vybudovaním takéhoto sídla zvýšime šancu na získanie takých ľudí, ktorí by inak odišli napríklad do Sillicon Valley. Možno budeme novým areálom schopní pritiahnuť naspäť aj ľudí, ktorí už v zahraničí sú," povedal generálny riaditeľ Esetu Richard Marko.

Na začiatku bola náhoda

Areál na Patrónke ho zaujal, ešte keď tam fungovala nemocnica. Má dobré dopravné napojenie na mestskú hromadnú dopravu a aj železnicu, keďže sa neďaleko neho nachádza vlaková zastávka Železná studienka. Susedí teda s obľúbeným výletným miestom Bratislavčanov - Železnou studničkou a v samotnom areáli sa nachádza množstvo zelene.

„Vždy som mal pocit, že je to jedno z najkrajších miest v rámci Bratislavy,“ povedal Marko.

Vo firme už v minulosti v rámci úvah o ďalšom rozširovaní rozmýšľali o vybudovaní vlastného reprezentatívneho sídla. Úvahy však neboli pretavené do žiadnych konkrétnych plánov, až kým sa náhodou z médií nedozvedeli, že areál bývalej nemocnice je na predaj.

SkryťVypnúť reklamu

„Javilo sa nám to ako príležitosť, ktorú by bolo škoda nevyužiť. Tak sme myšlienku na nové sídlo oprášili a pustili sa do nej naplno,“ povedal Marko.

Zapojili sa do verejnej súťaže, ktorú robilo ministerstvo vnútra, a zároveň oslovili ateliér a11, aby im pripravil predbežnú štúdiu, ako by prípadné nové výskumno-vývojové centrum mohlo vyzerať.

Keďže Eset ešte len oficiálnu architektonickú súťaž na novú podobu centra vyhlási, vo finále môže areál vyzerať inak ako na súčasných vizualizáciách.

Eset nakoniec areál v aukcii získal. Ponúkol najvyššiu sumu na jeho odkúpenie - 26,2 milióna eur. Okrem Esetu mali o areál záujem aj firma Forespo Reality 10, ktorú ovládajú Jozef Tkáč a Ivan Jakabovič z J&T, a Forest Hill Company, za ktorou je veľkopodnikateľ František Hodorovský.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: IT centrum na Patrónke je dobrou voľbou Čítajte 

Ambiciózne plány

V bývalom nemocničnom areáli plánuje Eset vybudovať špičkové výskumno-vývojové centrum, ktoré má zaujať svojou funkciou, vzhľadom, ale aj zasadením do priestoru. Firma doň plánuje presunúť aj svoju centrálu.

V súčasnosti Eset sídli v bratislavskej budove Aupark Tower a na Slovensku zamestnáva približne 720 ľudí.

Firma na Patrónke predbežne ráta s výmerou 25-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov pre približne 1400 zamestnancov a s obrovským parkovacím domom alebo podzemným parkoviskom.

„Parkovanie zvažujeme situovať tak, aby ho cez víkendy mohla využívať aj verejnosť,“ ozrejmila Hošalová. Predbežná štúdia ráta s vybudovaním 900 parkovacích miest.

V areáli by tiež mala vyrásť polyfunkčná hala pre 700 ľudí využiteľná aj ako konferenčný priestor a telocvičňa s fitnes centrom. Mal by sa v ňom nachádzať aj priestor na ubytovanie zamestnancov, ktorí prichádzajú do Bratislavy na pracovné návštevy z iných pobočiek firmy. Pre deti zamestnancov by zas radi v komplexe vybudovali škôlku.

„Niektoré vybrané funkcie sa budeme snažiť navrhnúť tak, aby mohli poslúžiť nielen firme a zamestnancom, ale aj verejnosti,“ povedala Hošalová.

Ambíciou je, aby areál na Patrónke nebol izolovaný. Firma chce súčasný vysoký plot okolo areálu zbúrať a vybudovať v ňom cyklochodníky, ale aj požičovňu bicyklov pre zamestnancov, ktorí by sa nimi mohli po komplexe prepravovať.

Protihlukovú funkciu plota však bude musieť firma nejako nahradiť.

„V predbežnej štúdii problém architekti vyriešili oporným múrom, ktorý má nielen protihlukovú funkciu, ale zároveň vyrovnáva pozemok a otvára areál. Finálne riešenie však bude závisieť od konečného architektonického návrhu,“ ozrejmila Hošalová.

Viac pre študentov

Eset sa už niekoľko rokov zapája do vzdelávania budúcich IT špecialistov, z ktorých sa niekedy stávajú zamestnanci firmy. Odborníci zo spoločnosti vyučujú napríklad predmety základy reverzného inžinierstva a vedú seminár venujúci sa programovaniu v jazyku C++.

„Oba predmety vyučujú v priestoroch Eset výskumného centra, ktoré sa nachádza v budove Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave,“ ozrejmila Hošalová.

Otvorili ho pred troma rokmi. Na oba predmety sa môžu zapísať študenti troch fakúlt dvoch univerzít, a to Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) a Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a MatFyz Univerzity Komenského. Počet uchádzačov je však limitovaný priestorom výskumného centra.

V budúcnosti plánujú spoluprácu so školami prehĺbiť. V novom areáli chcú preto vybudovať aj priestory na vzdelávanie študentov, rôzne laboratóriá a pavilón na podporu startupov.

Prorektor Univerzity Komenského Daniel Olejár vybudovanie výskumného centra víta, keďže záujem študentov o štúdium v existujúcom centre často presahuje jeho kapacity.

„S odborníkmi z Esetu dlhodobo spolupracujeme a máme spoločné záujmy,” ozrejmil Olejár.

Oceňuje polohu areálu bývalej nemocnice, ktorý sa nachádza len dva kilometre od takzvaného Silicon Hill, na ktorom stoja tri fakulty - FIIT STU, FEI STU a MatFyz Univerzity Komenského.

„Môžeme medzi nimi spraviť kyvadlovú dopravu,“ povedal Olejár.

O tom, ako centrum bude vo finále vyzerať a aké bude mať funkcie, chce Eset diskutovať nielen so školami, ale aj so Slovenskou akadémiou vied. Tá je totiž najbližším susedom daného areálu.

Čo ďalej

Aktuálne chce Eset na finálny návrh centra vyhlásiť architektonickú súťaž. Jej formu však stále zvažuje.

„Momentálne ešte nevieme, ktoré architektonické štúdiá do nej prizveme, robíme si prieskum trhu. Autora pôvodnej štúdie, ktorým je architektonické štúdio a11, by sme do nej radi prizvali. Ich návrh a prístup nás veľmi oslovil,“ ozrejmila Hošalová.

Pri súťaži sa však nechcú obmedzovať len na slovenské architektonické štúdiá.

Okrem 26 miliónov eur za nákup pozemkov a budov na ňom plánuje Eset podľa Hošalovej investovať do výstavby centra ďalších zhruba sto miliónov eur.

Investícia na vybudovanie vývojového centra vo výške sto miliónov eur bola odhadnutá pre zverejnenú štúdiu z dielne štúdia a11.

„Skutočná hodnota investície bude, samozrejme, závisieť od finálneho architektonického návrhu,“ dodala Hošalová.

Sídlo firmy Eset by sa spolu s ostatnými nájomníkmi mohli do nového areálu na Patrónke nasťahovať podľa Hošalovej najskôr o päť rokov.

Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 475
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 246
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 024
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 865
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 477
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 170
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 946
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 118
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 077
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 047
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 112
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 061
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 624
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 874
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 386
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťZatvoriť reklamu