SME

Žitňanská chce zriadiť bratislavský mestský súd

Otázka, či vznikne jeden veľký súd alebo štyri špecializované, je ešte predčasná.

Ministerka Žitňanská.Ministerka Žitňanská. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. O zámere zriadiť bratislavský mestský súd chce ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská hovoriť so sudcami jednotlivých súdov ešte v priebehu tohto mesiaca.

Zatiaľ sa o tomto zámere rozprávala s predsedami súdov, šéfom krajského súdu Ľubošom Sádovským a zámer oficiálne predstavila aj Súdnej rade SR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dve verzie

Ako uviedla ministerka pre médiá, pripomienky, ktoré zatiaľ dostala k návrhu, "sa koncentrujú k tomu, ako by mala prípadne vyzerať nová budova pre súd". Otázka, či vznikne jeden veľký súd alebo štyri špecializované, je však podľa šéfky rezortu spravodlivosti "úplne predčasná".

SkryťVypnúť reklamu

Musíme si počkať na ekonomické vyhodnotenie, porovnanie všetkých možností a následne zvoliť najefektívnejšie riešenie. "Som viazaná nielen snami a prianiami, ale aj zákonom, ktorý má viaže používať rozpočtové prostriedky efektívne," zdôraznila.

Ciele oboch ňou predložených verzií sú rovnaké, každý variant má svoje plusy a mínusy, dodala. Ministerka avizuje, že do leta by chcela urobiť rozhodnutie, či sa pôjde týmto smerom alebo nie. Investícii sa nevyhneme v žiadnom prípade, Okresný súd Bratislava I naozaj nemá kde sedieť, rozhodnutie musíme urobiť, doplnila.

Lucia Žitňanská na aprílovom zasadnutí Súdnej rady informovala jej členov, že "vážne zvažuje zmenu z piatich obvodných súdov na buď jeden mestský súd so špecializovanými grémiami alebo štyri špecializované mestské súdy".

SkryťVypnúť reklamu

Malo by ísť o špecializáciu na trestné, rodinné, obchodné a civilné súdy a v rámci nich je priestor na ešte užšiu špecializáciu. Takouto zmenou chce rezort riešiť priestorové problémy súdov v Bratislave, podporiť špecializáciu sudcov a chce sa ním vysporiadať s pomerne vysokou fluktuáciou na niektorých bratislavských súdoch.

Efektívna cesta

Priestorové otázky v tejto fáze ešte nie sú doriešené. Umiestnenie takéhoto súdu pod jednu strechu by Žitňanská považovala za dobré riešenie.

V súčasnosti máme prehľad, čo sa dá s priestormi v Bratislave urobiť, ale ministerka by nepredbiehala s riešením, lebo nemá odpoveď na otázku, čo by bolo najlepšie a najekonomickejšie. Máme pomerne veľa možností, ktoré by priniesli riešenie od horizontu 1,5 do troch rokov, uviedla v apríli. Ministerka sľubuje, že ak by malo prísť k takejto zmene, tak by k tomu malo prísť do konca tohto volebného obdobia. „V tejto fáze sa mi javí predložený zámer ako dobrá a efektívna cesta pre Bratislavu,“ zdôraznila.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda bratislavského krajského súdu, ktorý je aj člen Súdnej rady SR, Ľuboš Sádovský, oceňuje, že sa začalo o situácii v Bratislave hovoriť. Z hľadiska Okresného súdu Bratislava I je to najvyšší čas.

„Každú diskusiu vítam. Nech sa začne robiť čím skôr čokoľvek, pretože situácia na OS BA I je vážny problém. Tam je naozaj vážne dlhodobo narušený riadny výkon súdnictva. Je to nosný slovenský súd nielen Bratislavy,“ zdôraznil v apríli Sádovský.

Hrozí destabilizácia?

Združenie sudov Za otvorenú justíciu si zasa myslí, že Žitňanskej zámer by bol v prípade realizácie veľmi vážnym zásahom do sústavy súdov v hlavnom meste. V horizonte niekoľkých rokov by tieto súdy ešte viac destabilizoval a výsledok je pritom neistý, stanovisko poskytla prezidentka združenia Katarína Javorčíková.

Predložený návrh si vyžaduje veľmi serióznu odbornú analýzu jeho dopadov, širokú diskusiu a zváženie všetkých argumentov dotknutých súdov.

So sudcovskou samosprávou a ani s príslušnými plénami sudcov zámer zatiaľ nebol konzultovaný. Sudcovia Okresných súdov Bratislava II., IV. a V. vypracovali vlastnú jednotnú predbežnú analýzu možných dopadov pri realizácii tohto zámeru a samostatnú analýzu vypracoval aj podpredseda Krajského súdu v Bratislave Boris Tóth. Ich závery sa v zásade zhodujú a vyplývajú z nich argumenty, ktoré minimálne vážne spochybňujú, že uvedený zámer môže naplniť prezentované ciele, píše združenie.

Z týchto záverov vyplýva, že pri tom istom počte sudcov a rovnakom počte prichádzajúcich nových súdnych sporov nemôže dôjsť k zrýchleniu súdneho konania. Z analýz ministerstva v zámere vyplýva, že na jedného bratislavského sudcu pripadá až 172 percent nových vecí a až 212 percent nevybavených vecí v porovnaní s celoslovenským priemerom.

Pre reálne zabezpečenie efektivity súdenia je preto nanajvýš akútne, aby Bratislava konečne dostala primeraný počet sudcov a s tým spojenej administratívy, čo sa ich spojením do jedného súdu nijako nevyrieši, upozorňujú v stanovisku.

Jeden „megasúd“ bude navyše v nesúlade s režimom obvodov ostatných súdov, prokuratúry, polície a správnych orgánov, píše sa v stanovisku ZOJ.

Vzhľadom na veľkosť bratislavských okresných súdov sú aj za terajšieho stavu vytvorené podmienky na špecializáciu sudcov na rozdiel od mnohých iných oveľa menších okresných súdov v rámci Slovenska, ktoré sa z tohto pohľadu neriešia. Upozorňujú na to, že pri variante zámeru štyroch špecializovaných súdov podľa hlavných agend by sa vytvorila anomália, keď napríklad trestný súd by mal len 13 sudcov a občianskoprávny až 81.

Zámer nemá význam ani vo vzťahu k zjednoteniu rozhodovania sudcov, pretože rozdielna rozhodovacia prax môže byť aj medzi sudcami na tom istom súde a koncentrácia sudcov v tej istej budove na to nemá dopad. Sudcovia spochybňujú aj argument úspor. Zníženie nákladov v rámci správy súdov je úplne zanedbateľné popri nutných veľkých finančných nákladoch spojených so získaním vhodnej budovy (resp. budov) a so sťahovaním súdov, zdôrazňuje sa v stanovisku.

Až štyri z piatich bratislavských súdov pritom majú vhodné súdne budovy vo vlastníctve štátu, ktoré si nevyžadujú rekonštrukciu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 580
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 049
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 825
  5. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 592
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 591
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 087
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 155
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 172
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 491
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 217
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 416
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 551
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 475
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu