SME

Vynovená galéria ponúkne viac atrakcií

Zrekonštruovaná Slovenská národná galéria by mala svoje brány otvoriť o dva roky.

(Zdroj: Vizualizácia - SNG)

STARÉ MESTO. Plánom Slovenskej národnej galérie je mať po rozsiahlej rekonštrukcii nielen krásne výstavné priestory, ale aj areál s rozsiahlymi verejnými priestormi. Ten bude návštevníkom k dispozícii zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Po rekonštrukcii chceme byť viac ako verejnou inštitúciou. Chceli by sme byť inštitúciou pre verejnosť,“ povedala generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie (SNG) Alexandra Kusá.

Myslela tým, že popri klasickej galerijnej práci, teda zbieraniu, skúmaniu a vystavovaniu umeleckých diel, by chceli, aby galéria slúžila verejnosti ako miesto, kam si môžu prísť posedieť či sa stretnúť s priateľmi na káve.

SkryťVypnúť reklamu

Prípadne si môžu iba cez areál galérie skrátiť cestu a vyhnúť sa tak uliciam plných turistov v Starom Meste.

Rozsiahla rekonštrukcia areálu SNG na Rázusovom nábreží sa po rokoch odkladov spustila na začiatku roku 2016.

Aj keď ju predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie v druhej polovici minulého roka pribrzdilo, náklady na rekonštrukciu sa nezvýšili a v súčasnosti bežia práce na plné obrátky . Rekonštrukcia bude stáť takmer 50 miliónov eur.

Približne o dva roky, keďže na koniec júna 2019 je naplánované ukončenie prestavby, by sa v areáli galérie mali nachádzať špičkové výstavné priestory, kreatívny ateliér, moderný depozitár, reštaurátorské či stolárske dielne, knižnica, multifunkčná kinosála, kaviarne či kancelárie pre zamestnancov galérie. Pôvodná SNG by sa mala zmeniť na galériu 21. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa v SNG zamýšľali nad tým, ako by mala galéria po rekonštrukcii vyzerať, inšpirovali sa svetovými galerijnými hviezdami ako napríklad Tate Modern v Londýne či MuseumsQuartier vo Viedni.

Odzrkadliť by sa to malo najmä v ich prístupe k využívaniu spoločných priestorov verejnosťou.

„Chceme, aby sa ľudia u nás dobre cítili, a to nielen keď si pôjdu pozrieť obrazy,” uzavrela Kusá.

Hrob už zmizol

Z nádvoria historických Vodných kasární už zmizol takzvaný „hrob“, teda vyvýšenina, na ktorej v minulosti rástli stromy a tráva. Z moderných prístavieb galérie, kde sa nachádzali kancelárie a dielne, ostal len holý betónovo-kovový skelet.

Na mieste, kde kedysi bol amfiteáter, postupne vyrastá jedna z dvoch veľkých vstupných hál. Druhá sa formuje v priestoroch Vodných kasární na mieste, kde bol v minulosti jeden z vchodov do galérie pre verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Takto to aktuálne vyzerá v priestoroch Slovenskej národnej galérie (SNG).

Stavenisko ani zďaleka ešte nekončí, pretože napríklad steny medzi arkádami zmiznú a zasklia ich spredu. Tým sa zväčšia vnútorné priestory galérie, pričom samotné arkády budú dominantným prvkom vstupného priestoru celého areálu.

Všetky stromy z nádvoria galérie zachovali, až na jeden, ktorý bol už taký vysoký, že poškodzoval premostenie.

„Nádvorie je vlastne veľmi romantickým zákutím v strede mesta. Je to niečo, čo by sme veľmi chceli zachovať, pretože takýchto romantizujúcich zákutí je v meste veľmi málo a toto by bolo navyše plne prístupné,” povedala generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá.

Priechodný areál

Plánom galérie je otvoriť celé prízemie rozsiahleho areálu verejnosti a vytvoriť v ňom veľa priestorov, ktoré budú môcť návštevníci využívať bez toho, aby si museli do galérie kúpiť lístok. Galerijné expozície sa budú nachádzať až na poschodiach a tie už spoplatnené budú.

„Tento areál v podstate nikto nepozná, lebo bol veľmi dlho zatvorený a jeho priestory neboli funkčné,” ozrejmila Kusá.

Na prízemí sa budú nachádzať kaviarne vrátane Berlinky, kreatívny ateliér, šatne či kinosála. Celý areál bude priechodný.

Vstúpiť do galérie sa bude dať priamo z Hviezdoslavovho námestia buď cez hotel Carlton, alebo cez pasáž vedľajšieho obytného domu. Ľudia si tak budú môcť skrátiť cestu do centra práve cez zrekonštruovaný areál, čím sa vyhnú uliciam plným turistov.

„Chceme prepojiť Štúrovo námestie s Lodnou ulicou a naplánované je aj prepojenie

nábrežia s Paulínyho ulicou dokonca cez dve pasáže,“ ozrejmila Kusá.

Pribudnú čitáreň aj kinosála

Nádvorie Vodných kasární bude vysypané drobnými kamienkami. Pôvodný projekt pritom rátal s liatou podlahou. Zmenu podľa Kusej zapracovali preto, aby sa nádvorie v lete nerozpaľovalo a aby sa v ňom počas dažďa udržala vlhkosť.

Na nádvorí vznikne v priestoroch bývalého podzemného depozitára obrovská čitáreň. Otvorená by mala byť sedem dní v týždni.

„Čitáren má aj veľký anglický dvorček. Predstavujeme si, že v lete si tam môže človek čítať knihu či pripravovať úlohy do školy,“ vysvetlila Kusá. Galéria sa totiž nachádza v pešej dostupnosti Univerzity Komenského, ako aj Vysokej školy múzických umení.

V areáli SNG vyrastá aj nový šesťposchodový depozitár. V jeho suteréne budú parkovisko, sklady aj stolárska dielňa. Na prízemí sa zas bude nachádzať kinosála, ktorá sa bude dať využiť aj ako kongresová sála.

„Okrem vstupu z interiéru bude mať aj samostatný vstup zvonka, čo nám veľmi pomôže,“ povedala Kusá. V kinosále sa tak budú môcť konať napríklad premiéry filmov, keďže sa v nej budú nachádzať aj samostatné šatne a toalety.

Na prvom poschodí depozitára bude archív. Samotné úložisko umeleckých diel sa bude nachádzať na zvyšných piatich podlažiach budovy. Mal by byť dostatočne veľký, aby sa tam zmestili všetky diela, ktoré SNG vlastní. V súčasnosti sú uložené na Zvolenskom zámku.

„Dokonca sme rozmýšľali, že ak by nám ostalo miesto, tak by sme mohli za mierny poplatok ponúkať záujemcom uskladnenie umeleckých diel, napríklad keď pôjdu na dovolenku,“ prezradila Kusá.

Ako bude vyzerať premostenie

Bielo-červené premostenie, teda prístavba galérie, ktorá mostovou konštrukciou prepojila voľné krídla Vodných kasární, bolo pre havarijný stav zatvorené už v roku 2001.

„K premosteniu pristupujeme ako k pamiatke. Obal a tvar ostane. Meníme vlastne len materiály,“ ozrejmila Kusá. Dodala, že v galérii vedia, že premostenie navrhnuté architektom Vladimírom Dedečkom je kontroverzná stavba. „Som však presvedčená, že keď bude funkčné a bude fungovať tak, ako má, ľudia ho prestanú vnímať negatívne,“ povedala Kusá.

Na premostení pribudne dlhé panoramatické okno, z ktorého budú návštevníci vidieť na Dunaj. Od výstavného priestoru bude oddelené stenou.

„Takže nám nebude prekážať a prehrievať výstavné priestory,“ dodala riaditeľka galérie.

O budúcej farbe premostenia ešte nepadlo konečné rozhodnutie. Malo by však byť decentné, zlatisté.

„Červené určite nebude,“ uzavrela Kusá.

Kreatívne provizórium

Ukončenie rekonštrukcie a modernizácie galérie je aktuálne naplánované na koniec júna 2019. Vtedy by však mala byť hotová len samotná stavba, expozície ešte nie.

„To je napríklad jeden z dôvodov, prečo bude celé prízemie prístupné pre verejnosť. Keď totiž otvoríme, nádvorie a verejné priestory budú už fungovať, no expozície budeme ešte dokončovať,“ vysvetlila Kusá.

Zamestnanci galérie zatiaľ rozmýšľajú o tom, čo by galériu mohlo ešte zdokonaliť. Vyhlásili na to aj takzvané kreatívne provizórium.

„Jedna vec je, že si perfektne opravíte dom. No ľudia sa v ňom nezačnú správať tak, ako vy chcete, sami od seba. Vy musíte pripraviť program a zaujať ich, aby galériu začali vnímať inak,“ ozrejmila Kusá.

SNG sa v minulosti napríklad veľmi osvedčil letný pavilón.

„Fungoval veľmi dobre. Na dva roky sa stal prirodzenou súčasťou Bratislavčanov. Chceme naň preto v novom usporiadaní opäť nadviazať,“ povedala Kusá.

Galérii sa osvedčilo aj letné kino, revitalizácia kníhkupectva či rozšírenie ponuky SNG o lifestylové programy. Galéria sa aj zdigitalizovala a svoje priestory a výstavy ponúka záujemcom o umenie aj cez stránku webumenia.sk. Jeho návštevnosť už pritom dosiahla tie isté rozmery ako fyzická návštevnosť ľudí v galérii.

Slovenská národná galéria hľadá nové spôsoby aj v prezentácii umenia.

„Cvičnou expozíciou je Nestex, kde sa kurátori pozreli na zbierky a expozíciu inak ako striktne chronologicky a poňali ju zážitkovo. Takisto si myslíme, že je to niečo, čo na ľudí funguje. Takouto cestou by sme chceli pokračovať. Nechceme byť totiž len obyčajná galéria umenia, ale aj kultúrny areál, vzdelávacie centrum, knižnica a dobrá kaviareň,” uzavrela Kusá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 406
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 086
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 046
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 777
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 089
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 606
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  2. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  3. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  4. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  5. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  6. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  7. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 689
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 009
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 659
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 625
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 861
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 731
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 818
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu