BRATISLAVA. Na začiatku mal snahu zlepšiť prostredie, v ktorom žije a pomáhať ľuďom. Myšlienka vyrábať ekologické drevené zubné kefky a získavať nimi peniaze na neziskové projekty napadla mladému nadšencovi Romanovi Kovácsovi až neskôr. A keďže sa snaží byť čo najviac lokálny, aktuálne zháňa peniaze na presťahovanie výroby drevených zubných kefiek z Číny na Slovensko. Kefky chce vyrábať na historických strojoch a obnoviť nimi aj kúsok priemyselnej histórie Bratislavy.
Ako sa to začalo
Roman Kovács sa k podnikaniu dostal takpovediac z opačnej strany. Niektorí podnikatelia si totiž najprv vymyslia podrobný biznis plán, zarobia peniaze a až potom začnú uvažovať, čo dobré by pre okolie, v ktorom žijú, či všeobecne pre spoločnosť urobili. U neho to bolo presne naopak.
Prvotne chcel robiť niečo rukolapné, čo by okolie v ktorom žije skrášľovalo a zároveň motivovalo ľudí. Chcel to dosiahnuť cez neziskovú organizáciu, pre ktorú hľadal zdroj financovania. Tým sa stala výroba ekologických zubných kefiek.
„Povedal som si, prečo nespraviť niečo, čo môže uživiť aj mňa aj organizáciu a navyše pomáhať druhým,“ povedal Kovács.
Roman Kovács má 26 rokov, pochádza zo Šale, ale žije v Bratislave. Vyštudoval za mechanika počítačových sietí, pár rokov študoval aj na vysokej škole, manažment a environmentalistiku, no nedoštudoval. Je zakladateľom značky ecoheart. Myšlienka jeho podnikania vznikla v roku 2013.
Takto vznikol princíp podnikania, na akom dnes funguje spoločnosť ecoheart.
V súčasnosti vyrába ekologický produkt a desať percent zo zisku investuje do verejnoprospešných projektov.
Na začiatku podnikania však Kovács ešte nemal tovar, ktorý by vyrábal a prostredníctvom jeho predaja financoval svoje projekty.
V tom, čo bude podnikateľ vyrábať, mu pomohla náhoda. Pri surfovaní na internete narazil na amerického výrobcu drevených zubných kefiek – Bogobrush.
„V tej chvíli som si povedal, že zubná kefka je dokonalý produkt na to, čo chcem. Človek používa zubnú kefku dennodenne. Ráno pri umývaní zubov premýšľa, aký bude mať deň. Večer zasa čo všetko spravil. A pozerá sa pritom do zrkadla,“ povedal Kovács.
Ekologickú zubnú kefku preto považuje za jedinečný tovar, ktorý môže zarábať peniaze na projekty, ktoré skrášlia okolie a pomôžu druhým.
Kovács preto hneď začal hľadať, kde by drevené zubné kefky mohol vyrábať. Žiadnu fabriku na Slovensku ani v celej Európe však nenašiel, keďže v minulých rokoch sa všetka kefárska výroba presťahovala do lacnejšej Číny.
„Na Slovensku už ostali len kefárne, ktoré robia metly, štetce a rôzne kefy. Ale zubné kefky nám vyrobiť nevedeli,“ tvrdí Kovács.
Preto si našiel fabriku v Číne, ktorá mu vyrába bambusové kefky.
Sťahovanie na Slovensko
Po štyroch rokoch výroby v cudzine by však rád výrobu presťahoval na Slovensko.
„Mám rád túto krajinu a aj keď nie sme nejaká super veľká firma, pričom verím, že ňou raz môžeme byť, vedeli by sme v kefkárni zamestnať ľudí a využívať lokálny materiál. Ten by bol tiež odtiaľto a spracovávali by ho ľudia, čím by sme podporili domáci trh,“ povedal Kovács.
Náklady na sťahovanie a založenie novej výroby v Bratislave odhaduje na 30-tisíc eur. Sedem a pol tisíca z nich chce získať cez takzvaný crowfundingový projekt – Prvá kefkáreň v Európe, a zvyšok plánuje pokryť z vlastných zdrojov.
Cez crowfundingové projekty získavajú ľudia peniaze na nové projekty a podniky pomocou mikropríspevkov od veľkého množstva zúčastnených. Tí za svoj príspevok dostávajú špeciálne odmeny. Ecoheart ponúka napríklad drevené zubné kefky s menom prispievateľa či vyrytie jeho mena na stenu slávy v priestoroch budúcej kefkárne.
Do 8. mája sa podarilo vyzbierať 74 percent cieľovej sumy, teda 5550 eur. Príspevky je možné zasielať do 25. mája.
Historické stroje a miesta
Nové stroje na výrobu zubných kefiek stoja niekoľko stotisíc eur, no Kovácsovi sa naskytla možnosť odkúpiť historické nevyužívané stroje z roku 1969 na výrobu kefiek za likvidačnú sumu.
Staré stroje vyrábali kedysi zubné kefky v kefárni Cosmos pri blumentálskom kostole v Bratislave. Fabrika sídlila na mieste pôvodnej kefárne bratov Grunebergerovcov ešte z konca 19. storočia.
Podniku sa vtedy darilo natoľko, že sa stal dokonca najväčšou kefárňou v Rakúsko-Uhorsku.
Kefáreň pri Blumentáli fungovala ešte v 80. rokoch minulého storočia. Po privatizácii však spoločnosť skrachovala.
Veľká časť areálu je už zbúraná a vyrástol v ňom hotel Saffron. Zvyšné budovy už nie sú podľa Kovácsa vhodné na obnovenie výroby kefiek, aj keď pôvodná myšlienka bola vrátiť výrobu zubných kefiek práve sem.
Aktuálne hľadá Kovács iné priestory, kde by kefky vyrábal. Stačil by mu na to priestor veľký okolo 90 štvorcových metrov.
Jeho sen je pri dielni zriadiť aj malú kaviareň, z ktorej by sa dala výroba cez presklenú stenu priamo pozorovať. Bol by tiež rád, keby sa mohli ísť záujemcovia pozrieť aj priamo na samotnú výrobu kefiek.