Agentúrny text sme nahradili autorským článkom
DEVÍN. Návštevníci hradu Devín si po deviatich rokoch môžu v jeho areáli znova pozrieť horný hrad.
Vďaka nórskym fondom sa totiž hlavnému mestu podarilo zrekonštruovať aj strednú a hornú terasu hradu, chodníky a jaskynné priestory, kde je otvorená výstava nových archeologických objavov.
Celá rekonštrukcia horného hradu stála vyše 500-tisíc eur. Nórske fondy pokryli väčšinu výdavkov, takmer 440- tisíc eur. Zvyšných 77- tisíc doplatil bratislavský magistrát.
Nórsko, Island a Lichtenštajnsko prispievajú európskym krajinám financie na obnovu kultúrnych pamiatok, sociálnu inklúziu či ochranu životného prostredia. Slovensko získalo z nórskych fondov na obdobie rokov 2009 – 2014 vyše 80 miliónov eur, z toho 12 miliónov na obnovu kultúrnych a historických pamiatok.
Trhliny budú sledovať
Za rekonštrukciu horného hradu môže trhlina v skalnom brale, ktorú statici objavili v roku 2008. Tí následne rozhodli, že časť hradu je pre návštevníkov nebezpečná a hornú a strednú terasu uzavreli.
Nasledoval arecheologický výskum, ktorý trval do roku 2009. Horolezci počas neho vyčistili skalné bralá od stromov a burín, ktoré pokrývali pôvodnú architektúru. Odhalili pri tom neznáme historické murivá zo 14. až 17. storočia, ktoré si už dnes môžu návštevníci prezrieť.
Horolezci na skaly osadili aj niekoľko trhlinomerov, pomocou ktorých odborníci sledujú pohyby skalných blokov a prípadný vznik nových puklín.
V jaskynných priestoroch pod zrúcaninou horného hradu odstránili drevené prvky, ktoré sú vzhľadom na jaskynnú klímu nevhodné a drevo hnilo. Drevené schody a zábradlie preto nahradili kovovými.
V jaskyni bolo nevyhnutné vymeniť aj elektroinštaláciu, pod ktorou archeológovia objavili ďalšiu pôvodnú architektúru. Zrekonštruovali ju a zachovali.
Pamiatka z 13. storočia
Vlani podľa námestníčky primátora Bratislavy Ľudmily Farkašovskej navštívilo hrad Devín vyše 175-tisíc turistov. Obnova hradu podľa nej tento počet ešte zvýši.
„Na tomto mieste žili ľudia od praveku. Je to významná kultúrna pamiatka, ktorú musíme zachovať pre ďalšie generácie,“ povedala Farkašovská na slávnostnom sprístupnení horného hradu pre verejnosť.
Kamenný hrad Devín bol postavený v druhej polovici 13.storočia. Najstaršou stavbou na hornom hrade bola valcová veža, v ktorej strede sa nachádzal vstup do jaskyne. Krasové jaskyne a pukliny tu vznikli pred 16 miliónmi rokov, keď boli zaplavené treťohorným morom.
Okrem hornej a strednej terasy sprístupnili pre návštevníkov aj jaskynné priestory, v ktorých sa nachádza výstava archeologických a paleontologických objavov z okolia Devína.
Návštevníci si na výstave môžu pozrieť napríklad aj erb významného šľachtického rodu Garayovcov, ktorý hrad v 15. storočí významne prestaval.
Súčasťou expozícií sú aj pôvodné horniny z treťohôr. Tie sú slovenským unikátom, pretože sa nachádzajú len na devínskom hrade.