STARÉ MESTO. Mestská časť Staré Mesto prijala koncom apríla nové nariadenie o ochrane verejného poriadku, ktoré má kontrolovať dodržiavanie otváracích hodín a poriadok v centre mesta.
Starosta Starého Mesta Radoslav Števčík si od neho sľubuje aj vyšší počet policajných hliadok v uliciach centra.
S bratislavským magistrátom, ktorý je za mestskú políciu zodpovedný, však radnica ešte nerokovala.
Nariadenie o ochrane verejného poriadku je doplnkom k novým pravidlám krčiem a barov v centre mesta. Obe začnú platiť od 15. mája.

Čo prinesie nové nariadenie?
Nové nariadenie o ochrane verejného poriadku neprináša len viac policajtov do ulíc mesta. Opatrenia sa týkajú aj podnikov a ukladajú im nové povinnosti.
Všetky prevádzky, ktoré majú otvorené po 22.00 h, musia mať vo svojich priestoroch zverejnený protokol o meraní hlučnosti vydaný úradom. Na vybavenie protokolu majú podnikatelia čas do polovice júla.
Podniky musia zabezpečiť aj to, aby sa po desiatej hodine večer hudba a vibrácie nešírili mimo prevádzok.
Nariadenie o ochrane verejného poriadku ďalej zdôrazňuje, že je zakázané vynášať nápoje kúpené v podnikoch mimo ich priestorov. To isté platí aj na letných terasách. Tento zákaz síce nie je novinkou, keďže platil aj doteraz, mení sa len to, že prevádzky majú o ňom informovať zákazníkov aj tabuľou zavesenou na viditeľnom mieste.
Nové pravidlá hovoria tiež o tom, že je zakázané na letnej terase, v okne a vo vstupe do prevádzky púšťať hudbu, televíziu či rádio.
Boj s neporiadkom
Staromestský poslanec Ondrej Dostál (OKS) si myslí, že nariadenie neprinieslo veľa noviniek.
„Zákony a nariadenia aj dnes zakazujú rušiť nočný pokoj, produkovať nadmerný hluk či konzumovať alkohol na verejných priestranstvách. Každé takéto konanie môže byť už dnes pokutované. Napriek tomu sú s tým stále problémy,” hovorí Dostál.
Staromestská radnica verí, že nové pravidlá budú účinné. „Pán starosta vynaloží všetko úsilie v rámci svojich kompetencií, aby bola vymáhateľnosť nariadenia naplnená. Diskutoval o tom už aj s náčelníkom mestskej polície a aj magistrát má informáciu, že mestská časť bude potrebovať súčinnosť v tejto veci,“ povedala hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková.
Staromestská radnica by chcela vo štvrtky, piatky a soboty viac policajtov v uliciach v centre mesta. To však závisí od mestskej polície, ktorá spadá pod bratislavský magistrát.
Gubková hovorí, že mestská časť začne s magistrátom komunikovať o posilnení hliadok až od polovice mája. Teda až vtedy, keď nariadenie o nových otváracích hodinách vstúpi do platnosti.
Zatiaľ sa nevie, ako dlho sa bude žiadosť o zvýšenie policajných hliadok vybavovať a či vôbec bude prijatá. Dovtedy sa teda zrejme nič nezmení.
V ojedinelých prípadoch zasahuje aj štátna polícia
Mestská časť Staré Mesto si vie predstaviť, že hliadky v centre sa zvýšia aj o štátnych policajtov. Hovorca policajného prezídia Michal Slivka na otázku SME, či sú ochotní pomôcť bratislavskému Starému Mestu odpovedal, že to nie je v ich kompetencií.
Vo výnimočných situáciách však môže štátna polícia zasiahnuť aj v obci. Napríklad, keď je nahlásený príchod veľkej skupiny zahraničných športových fanúšikov. Vtedy sú štátni policajti pripravení pomáhať tým mestským.
Hovorkyňa krajských policajtov Lucia Miháliková hovorí, že pochôdzkari sú v centre mesta počas víkendov už aj v súčasnosti. Ich počet závisí od počasia alebo ročného obdobia.
Staromestská radnica podľa Mihálikovej požiadala štátnych policajtov o posilnenie hliadok už minulý rok, tí však žiadnu oficiálnu žiadosť od mestskej časti nedostali.
„Zabezpečovať poriadok v meste má primárne mestská polícia,“ dodala Miháliková.
Hovorca mestských policajtov Peter Pleva na to reaguje, že už dnes je v predvečer víkendov a počas sobôt a nedieľ v centre mesta zvýšený počet policajtov. „Verejný poriadok v Starom Meste riešia okrem mestskej polície aj príslušníci Policajného zboru,“ hovorí Pleva.
Zatiaľ teda nikto nevie povedať, či sa hliadky v uliciach centra budú ešte posilňovať.
Efektívnosť nového nariadenia o ochrane verejného poriadku bude však podľa Dostála závisieť najmä od toho, ako sa bude vymáhať.
„Príčina však nie je v tom, že by sme nemali pravidlá, ale že sa neuplatňujú a nevymáhajú.
Myslím si, že nové nariadenie môže prispieť k zlepšeniu situácie v meste stanovením niektorých povinností a zákazov, ale dôležitejšie ako to, čo je v ňom napísané, je to, ako sa bude uplatňovať,“ dodal Dostál.