SME

Z bývalej školy vzniká kultúrne centrum

V bývalej strednej škole vznikne multifunkčná sála na koncerty, prednášky či divadelné predstavenia, kaviareň, bar aj gastro prevádzka.

(Zdroj: Foto SME - Jana Liptáková)

NOVÉ MESTO. „Super, tešíme sa. Keď sme z Cvernovky odchádzali, boli sme chvíľu smutní, ale už sa veľmi tešíme,“ opisuje pocity zo sťahovania ateliérov z bývalej cvernovej továrne pri autobusovej stanici do bývalej chemickej školy pri železničnej stanici Vinohrady grafický dizajnér Peter Liška.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalší grafický dizajnér a spoluzakladateľ nadácie Cvernovka Boris Meluš je toho istého názoru.

„Nostalgia už nemá zmysel. Jediná vec, za ktorou je nám ľúto, sú vysoké stropy. Tu sa také niečo nedá urobiť,“ dodal Meluš.

SkryťVypnúť reklamu

Kreatívci na novom pôsobisku oceňujú hlavne jeho okolie. V bývalej továrni mali okolo seba staré priemyselné budovy. Areál školy má však okolo seba rozsiahly park, s ktorým majú veľké plány.

Sťahovanie do školy

Umelci niekoľko rokov pôsobili v opustenej továrni, kde sa kedysi vyrábali nite. vytvorili si v nej ateliéry a industriálnu pamiatku chránili ako komunita.

Z Cvernovky sa však museli vlani v júni vysťahovať po tom, ako im developer YIT Slovakia nepredĺžil prenájom. Aj keď stavebník plánuje budovu cvernovej továrne, v ktorej kreatívci pôsobili, zachovať, celý areál chce prestavať na novú rezidenčnú štvrť.

Nadácii Cvernovka, ktorú založila skupina kreatívcov z pôvodnej umeleckej komunity, sa však podarilo dohodnúť s Bratislavským samosprávnym krajom na dlhodobom prenájme bývalej chemickej školy na Račianskej ulici. Škola bola roky nevyužívaná a kraj uvažoval, čo s ňou urobí. Jednou z možností bol aj jej predaj.

SkryťVypnúť reklamu

Kreatívci si však nakoniec areál školy, okrem priľahlého internátu, prenajali na 25 rokov za symbolických 60-tisíc eur ročne pod podmienkou, že za toto obdobie preinvestujú v areáli 740-tisíc eur. Podmienkou však bolo, že v prvom roku prenájmu to bude 350-tisíc eur.

To sa im už podarilo splniť, keďže doterajšie investície odhadujú na 900-tisíc eur. Suma je taká vysoká preto, lebo budova bola v horšom stave, ako na začiatku predpokladali. V bývalej škole museli kompletne zrekonštruovať či vymeniť elektrické vedenia, rozvody vody, kúrenie, strechu a odstrániť plesnivé omietky. Trvalo im to pol roka. Až potom mohli pristúpiť k budovaniu samotných ateliérov.

Prečítajte si tiež: Cvernovka má nové kreatívne centrum. Pozrite si deň otvorených dverí Čítajte 

Umelci, architekti, dizajnéri a iní kreatívci pristupujú k tvorbe svojich ateliérov rozdielne. Jedni stavili na nízkonákladový prístup, iní investujú viac.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad výtvarníčka Monika Pascoe Mikyšková, ktorá patrí medzi tých málo nájomcov, ktorí sa presťahovali do bývalej školy odinakiaľ, z Technickej ulice, odstránila školské linoleum a odhalila tak pôvodnú liatu podlahu.

„Je veľmi pekná, tak som ju iba ošetrila voskom,“ vysvetlila výtvarníčka. Okrem toho vybudovala priečku, na ktorú dala magnetický náter, aby si mala kde prichytávať svoje kresby, vymaľovala a osadila umývadlo.

Pre pôvodnú podlahu či odhalené betónové stropy sa rozhodli vo viacerých ateliéroch. Viacerí umelci sa tiež rozhodli zachovať do istej miery pôvodné zariadenie. V ateliéri Atom!, ktorý je prirodzeným pokračovaním ateliéru Bavlna z pôvodnej Cvernovky, tak napríklad zachovali okachličkovaný chemický pult a podlahu vyloženú dlaždicami. Steny však potiahli hlinenou omietkou.

Všetko je obsadené

Z pôvodného osadenstva Cvernovky sa na Račiansku presťahovalo približne 80 percent kreatívcov. Zvyšných 20 percent je nových nájomníkov. Medzi nimi je napríklad aj vydavateľ Koloman Kertézs Balaga.

V bývalej škole sa v súčasnosti nachádza okolo 40 ateliérov, v ktorých pracuje dokopy do dvesto ľudí.

Aktuálne už nie je voľný žiadny ateliér.

„O ateliéry je obrovský záujem. Plne obsadení sme už dva mesiace,“ povedal Csino.

Nájomníci však nechcú, aby sa staronová umelecká komunita zabetónovala a uzavrela v bubline. Veria totiž, že cirkulácia ľudí je to, čo drží organizmus ako je takáto komunita v dobrej kondícii.

„Preto dávame iba trojročné nájomné zmluvy, dokonca na niektorý typ priestorov iba ročné,“ ozrejmil Csino.

Čo s internátom

Keďže priestory sú plne obsadené, ďalšie ateliéry by mohli vzniknúť v priľahlom internáte. Ten si kreatívci prenajali od župy zatiaľ iba na jeden rok. Využili ho na dočasné umiestnenie ateliérov, kým zrekonštruujú budovu školy a vybudujú v nej nové ateliéry. O bývalý internát však majú záujem aj naďalej.

V júni má nadácia Cvernovka predložiť župe návrh, na aké účely by chcela internát využiť. Ich plánom je v ňom zachovať rezidenčnú funkciu. V budove by tak mohli bývať v dlhodobom prenájme umelci, vedci, učitelia či sociálne znevýhodnení.

Krátkodobé ubytovanie by bývalý internát poskytol napríklad aj účinkujúcim z koncertov či workshopov, ktoré „Cvernovkári“ plánujú pre verejnosť robiť.

Župan Pavol Frešo verí, aj na základe toho, čo sa kreatívcom už podarilo vybudovať, že sa dohodnú.

„Bol by som veľmi rád, keby to bol spoločný projekt a aby dohoda o ďalšom využívaní internátu nebola len o ateliéroch, ale aj o službách, ktoré budú poskytovať v rámci kreatívneho priemyslu pre celý metropolitný región. Čiže niečo, čo po nás zostane,“ povedal Frešo.

Koncerty, divadlo či kaviareň

S tým, že priestor kreatívneho centra bude mať možnosť využívať aj verejnosť, kreatívci rátajú už odvtedy, ako sa do nových priestorov presťahovali.

V súčasnosti pracujú na rekonštrukcii a prestavbe časti prízemia školy, ktorú nazývajú kultúrny priestor. Na približne 600 metroch štvorcových sa bude nachádzať viacfunkčná sála pre malé koncerty, divadlo, premietanie, prednášky, kaviareň spojená s barom a gastro prevádzka.

„Pôjde o priestor, ktorý bude poskytovať rôznym ľuďom rôznych vekových kategórií rôzneho zamerania priestor pre kultúru,“ vysvetlil Csino. Ich plánom je dokončiť ho do konca leta.

Kreatívci majú tiež veľké plány s parkom a ihriskami, ktoré obklopujú budovy školy.

„Smerom od Račianskej ulice plánujeme vybudovať verejný park. Priestor za školou bude poloverejný a oddelený rampou. To znamená, že bude slúžiť nájomníkom, ale pri verejných akciách sa sprístupní aj návštevníkom,“ vysvetľuje Csino.

S parkom však ešte toto leto nepočítajú, keďže najprv musia dokončiť ateliéry a spoločné priestory.

Nový názov

Umelcov z Cvernovky Bratislavčania ľahko dešifrovali práve podľa názvu. No keďže ten vychádzal z priestoru továrne na cverny, v ktorom sa usadili, tvorili a pôsobili, v nových priestoroch si hľadajú aj nové meno.

Vznikajúce kreatívne centrum ešte stále nemá nový oficiálny názov. Na plániku, na aké účely bývalá škola aj s areálom bude slúžiť, je uvedený pracovný názov Kreatívne a kultúrne centrum Račianska.

Aj počas dňa otvorených dverí vyzývali kreatívci návštevníkov, aby sa s nimi podelili o nápady na nový názov. Medzi návrhmi boli napríklad Chemička, Labák, ale aj WTF Chuck Norris. Verejnosť a aj samotní umelci však najčastejšie používajú názov Nová Cvernovka.

Na nový názov si však budú musieť ľudia zrejme ešte počkať. Počas diskusie o budúcnosti kreatívneho centra to potvrdil aj Csino. Na otázku, aký je ich nový názov totiž lakonicky odpovedal: „Ďalšiu otázku, prosím.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 024
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 387
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 502
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 102
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 994
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 641
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 248
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 401
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 160
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 762
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 44 053
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 29 551
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 447
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 838
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 095
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 618
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu