V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok o svojom vzťahu k mestu.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
„Pre mňa je Bratislava z vašich troch možností rozhodne tá krásavica na Dunaji. Za trinásť rokov, čo sa tu pohybujem a vlastne už aj bývam, som si v nej našla svoj druhý domov, miesto, kde mám svojich priateľov, zázemie a obľúbené miesta.

Nikdy som k Bratislave nemala zlý vzťah, lebo špinavá diera s neochotnými ľuďmi môže byť vnímané aj ktorékoľvek iné mesto.“
2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?
„To, že Bratislava nie je veľkomesto, ale ani úplne malé mesto. Je niečo medzitým, aj keď predtým som to tak nevnímala. Dnes je tu pre mňa všetkého tak akurát.
Mám rada ulice Starého Mesta, víkendové ticho, kávu na námestí, večerné prechádzky pri Dunaji a všetky tie typické budovy a symboly hlavného mesta, na ktoré som vždy s údivom ako dieťa pozerala v televízii a v časopisoch.“
3. A čo, naopak, z duše nenávidíte?
„Bez dlhého uvažovania mi napadnú asi len výtlky a neupravené cesty. Dnes sa mi ich pár cestou domov pripomenulo. Ale tiež aj ťažkosti s parkovaním v centre mesta a zápchy.“
4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde sú v Bratislave tie vaše?
„Mám rada ulice Starého Mesta, v nich pár obľúbených podnikov, Sad Janka Kráľa, Tyršovo nábrežie, a keď si potrebujem prevetrať hlavu, obľubujem Kolibu a Železnú studničku.“

5. Ako vnímate celomestskú parkovaciu politiku, ktorá dáva mestským častiam možnosť, aby si nastavili pravidlá samy, a uprednostňuje domácich pred mimobratislavskými?
„Nepáči sa mi to.“
6. Dávna Pozsony bola multikultúrna. Až do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Dnes sa však mnohí obávajú a nechcú medzi seba pustiť iné národnosti. Je v Bratislave miesto pre migrantov a viete si tu napríklad predstaviť mešitu?
„Názory ľudí sa menia pod vplyvom udalostí vo svete. Prirodzene, bojíme sa zla, ktoré vidíme na obrazovkách. Nechceme zažívať to isté.
Ja chcem a aj viem veriť v dobro v každom človeku, nech je to Slovák alebo emigrant.
Rešpektujem iné národnosti, ich zvyky a náboženstvo a viem si predstaviť, že by tu bola mešita.“
7. Okrem cudzincov tu býva mnoho národniarov z rôznych kútov Slovenska. Tí však všeobecne na Bratislavčanov nadávajú a nevraživosť funguje aj z druhej strany. V čom tkvie problém?

„Poznám to a často si kladiem otázku prečo je to tak. Väčšinou som však s úsmevom prišla na to, že tí, čo nadávajú na prisťahovalcov z iných kútov, sami nie sú tí 'čistokrvní Bratislaváci' a majú korene buď na východe, alebo na strednom Slovensku.
Vo všeobecnosti si však myslím, že v niektorých Bratislavčanoch je zakorenený aspekt hlavného mesta ako miesta, kde sa "všetko" deje, a preto má akože väčšiu dôležitosť pred všetkými inými mestami na Slovensku. Práve toto dávajú niektorí miestni radi najavo a z toho prirodzene pramení nevraživosť voči nim.“
8. Potrebuje Bratislava metro? Prečo?
„Ja ako vodič túto potrebu veľmi nepociťujem, no metro by zrejme pomohlo ľuďom bývajúcim v iných, vzdialenejších častiach Bratislavy – napríklad v Lamači, Dúbravke či Petržalke – dostať sa rýchlejšie smerom do centra.
Odbremenilo by aj hustú premávku v dopravnej špičke, no vybudovanie metra je evidentne v nedohľadne a nikto s tým už neráta.“
9. Ktorému zaniknutému miestu v meste by ste znovu prinavrátili život a prečo?

„Grösslingovej plavárni na Vajanského nábreží. Kultové miesto, kde som natáčala videoklip Miesta a žasla som, aké sú to úžasné priestory, no dnes už bohužiaľ v dezolátnom stave.
Verím, že sa raz niekto opäť pustí do opravy, bola by to škoda, ak by plaváreň takto zostala.“
10. Povedzme, že máte k dispozícii stotisíc eur na to, aby ste v meste niečo zmenili. Do čoho by ste ich investovali?
„Do opráv ciest, budov, zelene, renovácie Hlavnej železničnej stanice. To už som však asi za rozpočtom.“