SME

Mesto vypíše megatender na lampy do konca mája

Nové pouličné lampy by mali okrem svetla ľuďom pomôcť nájsť voľné parkovacie miesta či dohliadať na verejný poriadok.

Nový správca mestského osvetlenia by mal byť známy do konca tohto roka.Nový správca mestského osvetlenia by mal byť známy do konca tohto roka. (Zdroj: Foto SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Mesto bude po dvadsiatich rokoch opäť hľadať nového správcu verejného osvetlenia. Tak ako vtedy, aj teraz očakáva, že nový prevádzkovateľ bude lampy nielen spravovať, ale že celý systém aj zmodernizuje. Mesto chce totiž modernizáciou svetelného parku ušetriť spotrebu elektrickej energie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Moderný systém verejného osvetlenia umožní generovať úspory, ktoré pokryjú značnú časť nákladov na modernizáciu a rekonštrukciu sústavy osvetlenia,“ ozremila tlačová referentka Iveta Kešeľéková z bratislavského magistrátu.

SkryťVypnúť reklamu

Mestu sa súčasná energetická efektívnosť verejného osvetlenia nepáči. Súčasný systém lámp taktiež už nie je možné rozširovať o ďalšie funkcie. Mesto chce zmeniť aj prevádzkový model, keďže ten súčasný nevytvára rezervy na jej rozvoj.

Do siete verejného osvetlenia tak plánuje magistrát investovať viac peňazí. Koľko presne však nešpecifikovalo. Tieto investície by však mali v budúcnosti priniesť minimálne 20-percentné úspory energie.

Verejnú súťaž na nového prevádzkovateľa verejného osvetlenia v Bratislave chce hlavné mesto vyhlásiť do konca mája.

Požiadavka mesta je, aby nový prevádzkovateľ vymenil súčasnú technológiu za takú, ktorá by umožňovala aj smart riešenia. To znamená aby vymenil všetky lampy za také, ktoré budú vedieť okrem svetla poskytovať aj iné informácie, ako napríklad voľné parkovacie miesta v lokalite, stav ovzdušia alebo aby boli ich súčasťou aj bezpečnostné kamery. Mesto si tiež chce v novom zmluvnom vzťahom zlepšiť svoje postavenie a na správu lámp viac dohliadať.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala pôjde o jeden z najväčších tendrov hlavného mesta za posledné obdobie.

Ako to bolo

O lampy v meste sa posledné dve dekády stará firma Siemens. Verejno-obchodnú súťaž na osvetlenie hlavného mesta vyhrala v roku 1996.

Lampy boli v tom čase veľmi zastarané a podľa vtedajšieho primátora Petra Kresánka dochádzalo aj k takým kurióznym situáciám, keď napríklad na Edisonovej ulici štyri mesiace nefungovalo pouličné osvetlenie.

V súťaži skončila ako druhá spoločnosť Citelum Slovakia, dcérska spoločnosť Electricité France, a na treťom mieste sa umiestnila firma Lucid Light, dcérska spoločnosť belgickej firmy Schreder.

Na medzinárodnej súťaži sa vtedy zúčastnilo osem firiem vrátane spoločností Philips či Tunsgram.

Víťazná firma Siemens zrekonštruovala v priebehu roku 1997 podľa zmluvy zhruba 42-tisíc lámp a do piatich rokov zmodernizovala systém za približne 18 miliónov eur. Spotreba elektrickej energie sa tak v rámci osvetlenia znížila o 40 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Zmluvu podpísalo hlavné mesto s firmou Siemens na 20 rokov. Jej platnosť vypršala na konci roka 2016.

Nová súťaž

Mesto napriek blížiacemu sa koncu platnosti zmluvy novú súťaž o prevádzkovateľa lámp nevypísalo. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal však odmieta kritiku, že v danej veci dostatočne nekonal.

„Zodpovedný politik sa nemá rozhodovať unáhlene a v ťažkých a komplikovaných situáciách musí riešiť situáciu radšej poriadne ako rýchlo. Poučení z minulosti a z chýb chceme podklady na verejné obstarávanie pripraviť dôsledne,“ uviedol Nesrovnal.

Napríklad v Prahe však trvala súťaž na správcu osvetlenia rok a pol. Tender sa naťahoval, pretože do tamojšej súťaže opakovane zasiahol protimonopolný úrad.

„Tender trvá na Slovensku v priemere štyri až šesť mesiacov,“ vraví šéf slovenskej pobočky Transparency International Gabriel Šípoš.

Dôvodom prečo bratislavský magistrát tender ešte stále nevypísal, malo byť podľa Nesrovnala najmä to, že po nástupe do funkcie na magistráte v roku 2014 nenašiel žiadne podklady k verejnému osvetleniu. Preto dal najprv vypracovať audit, ktorý zmapoval infraštruktúru lámp v meste.

„Museli sme najprv zistiť, koľko svetelných bodov sa v meste nachádza a s čím môžeme vôbec pracovať, pretože chcem z Bratislavy urobiť smart city a využiť stĺpy verejného osvetlenia aj na iné veci ako len na to, aby svietili ľuďom pod nohy,“ uviedol Nesrovnal.

Analýza s nejasným záverom

Magistrát si rozsiahlu analýzu mestského osvetlenia za 126-tisíc eur objednal u poradenskej firmy Deloitte.

Mestu mala analýza pomôcť pri rozhodovaní, či má zveriť osvetlenie súkromnej firme, alebo sa oň starať samo. Jednoznačnú radu však magistrát od firmy Deolitte nedostal. Tá len magistrátu odporučila, aby kládol väčšiu pozornosť na stožiare lámp, zadefinovalo smart city a samotné verejné osvetlenie.

Magistrát sa na napokon rozhodol, že vypíše verejné obstarávanie na prevádzkovateľa mestských lámp. Výsledky analýzy majú slúžiť ako podklad pri príprave verejného obstarávania na moderné verejné osvetlenie.

Kým však magistrát nájde nového prevádzkovateľa, dočasne sa o lampy v uliciach stará Siemens. Mesto s ním totiž po vypršaní 20-ročnej zmluvy uzavrelo novú zmluvu na rok s možnosťou opcie na ďalších dvanásť mesiacov.

Viacerí poslanci však primátora kritizovali za to, že uzatvoreniu zmluvy nepredchádzala súťaž, ale len priame rokovacie konanie.

Nesrovnal tieto obvinenia odmieta. Niekto si totiž podľa neho potrebuje iba vytvárať kauzy pred tohtoročnými voľbami do orgánov samosprávnych krajov.

Nový správca má byť známy do konca roka

Verejnú súťaž chce hlavné mesto vyhlásiť do konca mája. Lehotu na predkladanie ponúk predpokladá do konca augusta a ukončenie verejného obstarávania do konca tohto roka. Ešte tento mesiac chce magistrát zverejniť predbežné oznámenie k súťaži.

„Momentálne dokončujeme podklady pre súťaž,“ povedal Nesrovnal.

V akej výške a na aké dlhé obdobie by mesto chcelo, aby bola zmluva s novým prevádzkovateľom verejného osvetlenia uzavretá, primátor nespresnil. Ako tvrdí, známe by to malo byť v rámci vyhlásenia tendra.

„Súťaž ukáže, kto ponúkne najvýhodnejší model pre Bratislavu,“ uviedol Nesrovnal.

Siemens sa do tendra zapojí

Hovorkyňa Siemensu na Slovensku Monika Orbanová vlani v decembri uviedla, že spoločnosť je pripravená naďalej prevádzkovať verejné osvetlenie a ak mesto vypíše verejnú súťaž, do tendra sa prihlási.

Medzi potenciálnymi uchádzačmi sa tiež skloňuje firma Pema z Dolného Kubína. Tá verejné osvetlenie prevádzkuje napríklad v Kežmarku, Tvrdošíne či obci Budimír na východe Slovenska.

Cez súkromné firmy prevádzkuje verejné osvetlenie napríklad aj mesto Košice. Zmluva, ktorú mesto v minulosti uzavrelo s firmou Eltodo, platí pätnásť rokov a skončí koncom júla tohto roka.

Košický magistrát je však na to pripravený a situáciu rieši. V polovici marca vyhlásil súťaž na nového koncesionára na prevádzkovanie verejného osvetlenia pre mesto na ďalších 15 rokov. Záujemcovia majú svoje ponuky predložiť do 3. mája 2017.

Projekt počíta s celkovými nákladmi 49,8 milióna eur. Investície do technológie a obnovy verejného osvetlenia v Košiciach by mali v prvej etape dosiahnuť 28 miliónov eur, v druhej ďalších 5,5 milióna eura. Mesto Košice počíta s úsporou energie až do 50 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 553
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 161
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 862
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 187
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 954
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 924
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 526
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 468
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  2. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  3. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  4. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  5. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  6. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  7. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 783
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 937
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 38 780
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 351
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 665
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 067
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 882
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 11 977
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu