SME

Seniori ustúpia jasličkárom

Staré Mesto presťahuje denné centrum pre seniorov zo Záhrebskej napriek petícii. Dôvodom je kontroverzný jasličkový zákon.

Seniori protestovali proti zániku stacionára na Záhrebskej ulici aj na miestnom úrade Starého Mesta. Seniori protestovali proti zániku stacionára na Záhrebskej ulici aj na miestnom úrade Starého Mesta. (Zdroj: Foto - OZ Susedia na dvore)

STARÉ MESTO. Ani petícia s takmer tisíckou podpisov nepomohla dennému centru pre seniorov, aby mohlo zostať vo svojich priestoroch na okraji Starého Mesta. V bytovom dome na Záhrebskej ulici funguje už 22 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Staromestskí poslanci však na druhý pokus rozhodli, že skončí. Potrebujú totiž do jeho priestorov presťahovať jasle z Hollého ulice.

„Sme veľmi sklamaní, že pán starosta neprejavil na stretnutí s nami ani náznak snahy vyjsť našej iniciatíve v ústrety. Neprijal ani jeden z našich návrhov, nepristúpil na nijaký kompromis,“ reagovali na rozhodnutie poslancov autori petície.

SkryťVypnúť reklamu

Veľké sťahovanie

Stacionár navštevujú dôchodcovia, ktorí síce bývajú so svojimi rodinami, no kým sú ich blízki v práci, potrebujú, aby im niekto cez deň pomáhal.

Seniori sa stali členmi komunity v bytovom dome a tak spolu so susedmi začali proti sťahovaniu organizovať protest. Na staromestskú radnicu prišla protestovať aj vyše 90-ročná klientka zariadenia, pani Majka.

Názor poslancov i starostu však dôchodcovia nezmenili. Tí totiž museli vyriešiť sťahovanie jaslí z Hollého ulice neďaleko hotela Kyjev. Podľa novely jasličkového zákona musia byť priestory jaslí bezbariérové, no na súčasnej adrese sídlia na medziposchodí.

Okrem toho susedný Onkologický ústav sv. Alžbety plánuje prístavbu, ktorá by jasliam vzala svetlo. „Prehodnotili sme všetky priestory mestskej časti a nenašli sme žiadny, kde by bolo možné zabezpečiť bezbariérový prístup pre detské jasle,“ tvrdí starosta Starého Mesta Radoslav Števčík.

SkryťVypnúť reklamu

Kým jasle dostanú vyhovujúci priestor, ako im káže novela, seniori oň prídu. Dočasne by mohli podľa radnice navštevovať domov dôchodcov na Podjavorinskej ulici. Tam je aktuálne voľných šesť miest.

Dokopy je však klientov zo Záhrebskej deväť, z toho piati sú Staromešťania. Zvyšným trom, ktorí nie sú zo Starého Mesta, chcú ako náhradu ponúknuť špecializované centrum pre alzheimera v Petržalke a stacionár na Kramároch.

Členovia petičného výboru však podotýkajú, že Záhrebská má optimistické a motivujúce prostredie, pričom v domove na Podjavorinskej sa starkí ocitnú v spoločnosti seniorov v oveľa vážnejšom stave, čo môže ovplyvniť ich duševnú pohodu.

„Nemajú tam ani záhradu, na ktorej klienti stacionára trávia veľa času a starajú sa o ňu,“ hovorí Dušan Martinčok z občianskeho združenia Susedia na dvore, ktoré založili ľudia zo Záhrebskej.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem domova seniorov na Podjavorinskej ulici, ktorý v roku 2010 vynovili za 44-tisíc eur, zabezpečuje Staré Mesto starostlivosť pre seniorov aj vo vile na Maróthyho aj v domoch pri Dunaji na Vajanskom nábreží a Paulínyho ulici. Všetky sú podľa radnice v pôvodnom stave a plno obsadené.

Matej Alex, šéf staromestského Seniorcentra, pod ktoré spadá domov na Podjavorinskej aj stacionár na Záhrebskej, uznáva, že riešenie na Podjavorinskej nie je ideálne.

„Sú tam riziká, ale je tu perspektíva hľadať niečo lepšie,“ vraví. Staré Mesto chce totiž postaviť novú budovu pre seniorov na Dobšinského ulici pod Hlavnou stanicou.

Dožijú sa náhrady?

Prvé plány so stavbou siahajú až do roku 2008, no súčasné vedenie radnice tvrdí, že by už budúci rok chcelo začať stavať. Ako dlho by mala výstavba trvať, nikto nevie, keďže samospráva ešte nemá ani vysúťaženého stavebníka.

Prečítajte si tiež: Domov seniorov ešte nepostavili, už stál stotisíc Čítajte 

Potrebných 1,5 milióna eur by chcelo Staré Mesto získať zo štátneho fondu rozvoja bývania. Nový stacionár by tak mohol byť pod vlakovou stanicou alebo vo vile na Maróthyho na Palisádoch, odkiaľ by sa do novostavby presťahovalo zariadenie opatrovateľskej služby.

Starosta Števčík si myslí, že práve na Palisádach by bol stacionár dostupný pre viac Staromešťanov a ľahšie by naplnili jeho kapacitu. Tá je dnes 15 ľudí, no zazmluvnených majú deväť klientov, z toho päť Staromešťanov.

Funkcionalistická vila na Maróthyho však potrebuje rozsiahlu rekonštrukciu. Klienti stacionára majú od 72 do 92 rokov, nových priestorov sa tak nemusia dožiť. Podľa nich stacionár po sťahovaní jednoducho zanikne. To však starosta odmieta.

Šéf Seniorcentra pritom pripustil, že súčasní klienti majú o pobyt v stacionári záujem len vtedy, ak ostane na Záhrebskej.

„Nikto nechce robiť zle starým ľuďom, ale na Záhrebskej boli 27 rokov jasle a sú tam aj na to vytvorené podmienky. Na Hollého nie sú ani zákonné podmienky, tam tie deti nemajú dvor,“ myslí si nezávislá poslankyňa a aktivistka Soňa Párnická.

„Nemajú záhradu, prevážajú ich cez ulicu,“ doplnila poslankyňa a lekárka Halka Ležovičová (KDH).

„Jedna zmysluplná sociálna služba vytláča ďalšiu zmysluplnú sociálnu službu,“ konštatovala Martina Uličná (KDH). Podľa nej sú však jasle oveľa viac využívané ako stacionár, preto sťahovanie podporila.

Staré Mesto dnes prevádzkuje dvoje jaslí, druhé sa nachádzajú pri budove Ymky.

Vyšší záujem

Niektorí poslanci však žiadali iné riešenie pre stacionár. „Ľudia sa tam cítili veľmi dobre a bolo tam o nich veľmi dobre postarané. My im nedávame lepšiu náhradu,“ myslí si Štefan Bučko (nezávislý).

Aktivistu Mateja Vagača tiež pobúrilo, že priestor jaslí si Staré Mesto nechá dobrovoľne znehodnotiť pre nadstavbu onkologického ústavu. Otvorený list na podporu stacionára, ktorý podpísalo 43 ľudí, kritizuje, že verejný záujem má ustúpiť záujmu súkromného podnikateľa.

Poslankyňa Viera Satinská, ktorá v ústave pôsobí ako psychiatrička, ale podotýka, že nejde o súkromný podnik, ktorý vyrába zisk. „Ústav poskytuje bezplatné onkologické služby pacientom väčšinou zo Starého Mesta i celého Slovenska,“ podotkla.

Ústav, ktorý spravuje rehoľa svätej Alžbety, vo svojej budove zvyšuje počet sociálnych zariadení, preto mu klesol počet izieb . Ďalšie tak chce pristavať.

Starému Mestu na revanš sľúbil, že na vlastné náklady do septembra zrekonštruuje priestory na Záhrebskej pre jasle, ale zabezpečí aj vybavenie interiéru a ihriska. Jasliam sa tiež po presťahovaní do väčších priestorov zvýši kapacita o päť miest, a teda na 30 miest.

„Tešíme sa, bude to úplne iné. Sú to typizované jasle, budeme mať aj veľkú záhradu,“ povedala vedúca jaslí Helena Doršicová. Záujem rodičov podľa nej stúpne práve pre záhradu.

Ľudia zo stacionára však tvrdia, že existujú aj alternatívne riešenia. Ústav by podľa nich mohol napríklad zrekonštruovať vilu na Maróthyho ulici pre jasle. O toto riešenie však nikto neprejavil záujem.

Uvoľnené priestory na Hollého ulici by zas v rámci kolobehu malo dostať rodinné centrum Prešporkovo. To aktuálne sídli na Grösslingovej ulici, no v priestoroch, ktoré potrebuje tamojšia základná škola.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 153
  2. Každý piaty zomrie 8 876
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 987
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 800
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 732
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 871
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 201
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 307
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 708
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 652
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 770
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 153
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 045
  8. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 8 695
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu