BRATISLAVA. Múzeá, výstavy, športové areály či zoo. To všetko budú mať obyvatelia a návštevníci Bratislavy počas víkendu 22.- 23. apríla zadarmo. V
hlavnom meste sa budú totiž konať Bratislavské mestské dni, už 14. ročník podujatia, v rámci ktorého môže verejnosť bezplatne navštíviť služby mesta či zavítať na bežne neprístupné miesta.
Doteraz víkend otvorených dverí Bratislavy poznali ľudia pod názvom Bratislava pre všetkých.
Mesto a mestské organizácie však aj tento rok pripravili pre všetkých, čo prídu, atraktívny program.
„V sobotu ráno pod Michalskou bránou spoločne odpečatíme brány mesta a symbolicky tak pozveme Bratislavčanov aj návštevníkov dovnútra mesta,“ uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.
Za asistencie Tovarišstva starých bojových umení a remesiel sa Bratislava presunie aj do minulosti.
„Po období rokoka bude tento ročník venovaný renesancii, čo sa prejaví aj v kostýmovej výzdobe. Po rokoch bude inak upravená aj brána, ktorú otvárame. Celý koncept je trošku pozmenený, ale samotné posolstvo otvárania mestských brán a oslavy mesta a jeho obyvateľov je stále rovnaké,“ ozrejmil riaditeľ Bratislavského kultúrneho a informačného strediska Vladimír Grežo.
Tradícia, že mesto sa otvára svojim obyvateľom i návštevníkom na deň sv. Juraja, sa viaže na dávnu históriu.
„Podľa mestských privilégií si už od 13. storočia mešťania práve 24. apríla mohli slobodne voliť richtára a svojich zástupcov. Bola to na tie časy významná a ojedinelá výsada v celej Európe. Spájala sa s oslavami, ale aj s neformálnymi stretnutiami zástupcov radnice s obyvateľmi kráľovského mesta,“ povedal Nesrovnal.
Práve na zvýraznenie tejto tradície premenovalo mesto po trinástich ročníkoch víkendové podujatie z Bratislavy pre všetkých na Bratislavské mestské dni.
„Novým názvom sme chceli dať tomuto podujatiu jasnú identitu, zdôrazniť, že ide o vzťah mesta a jeho organizácií voči svojim občanom,“ dodal Nesrovnal.
Návštevníci mesta by sa mali počas víkendu pripraviť na davy ľudí. Mesto očakáva viac návštevníkov ako po minulé roky, aj keď mnohé bude závisieť od počasia.
Minulý rok pritiahla Bratislava pre všetkých do mestských múzeí, športovísk a oddychových zón približne 104-tisíc návštevníkov. Tradične najviac – 20-tisíc – ich prišlo do zoologickej záhrady.
Ani jedno miesto nezostalo voľné ani počas bezplatných jázd historickými autobusmi či električkami a vyhliadkovými plavbami po Dunaji.
Bežne neprístupné miesta
Magistrát pripravil pre návštevníkov podujatia bohatý program, na ktorý sú zvyknutí z predchádzajúcich ročníkov. Nahliadnuť môžu napríklad do priestorov Primaciálneho paláca, kde úraduje primátor a jeho zástupcovia.

Navštíviť budú môcť aj Kaplnku sv. Jakuba, ktorá je v podzemí pred Starou tržnicou a inak býva zatvorená.
Bratislavčania sa tiež bežne nedostanú ani na ostrov Sihoť, kde sa nachádza najstaršia studňa. Je z roku 1886 a Bratislava z nej bola zásobovaná pitnou vodou potrubím.
Raritou je, že ostrov je s brehom spojený podzemným tunelom, ktorým sa môžu návštevníci počas návštevy taktiež prejsť.
Každoročná klasika
Tak ako aj po iné roky, Bratislavčania budú môcť zadarmo nahliadnuť do tematických expozícií Múzea mesta Bratislavy ako napríklad do múzea dejín mesta v Starej radnici, múzea hodín v dome U dobrého pastiera či múzea farmácie v lekárni U červeného raka.
V Galérii mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci si zas môžu záujemcovia pozrieť ilustrácie, ktoré umelec Imro Weiner-Kráľ posielal svojej štvorročnej dcére Eliške po tom, ako na začiatku 50-tych rokov nútene emigroval do Francúzska.
V Primaciálnom paláci si návštevníci môžu pozrieť sériu vzácnych gobelínov a navštíviť aj niektorý z koncertov klasickej hudby.
Záujemcovia si môžu už tradične aj zadarmo zakorčuľovať na zimných štadiónoch v Novom Meste a Dúbravke, zaplávať na plavárni na Pasienkoch alebo si zahrať basketbal, bedminton či petang vo viacúčelovom rekreačnom areáli v Dúbravke na Harmincovej ulici.
Turistom vo vlastnom meste
Tí záujemcovia, ktorí sa chcú dozvedieť niečo viac o hlavnom meste, si môžu vybrať z bohatej ponuky tematických vychádzok. Sprievodcovia im prezradia napríklad to, kde sa plesalo za čias Márie Terézie alebo aké tajomstvá má židovská Bratislava.
Prechádzkami bratislavskými uličkami predstavia Bratislavčanom aj jedinečnú hudobnícku rodinu Albrechtovcov alebo aj to, ako sa v stredovekej Bratislave kradlo a vraždilo a ako sa zločiny trestali.
Trhy a burzy
Neoddeliteľnou súčasťou každých osláv v meste sú trhy a burzy. Na nádvorí Starej radnice sa bude od piatku do soboty (21.- 23. apríla) konať Remeselný jarmok, na ktorom budú remeselníci prezentovať svoje zručnosti a predávať výrobky.
Tradičná burza kníh bude od 20. do 26. apríla na nádvorí Mestkej knižnice Bratislava na Klariskej 18.

Obľúbený Dobrý trh to v sobotu rozbalí na Jakubovom námestí a Stará tržnica bude v sobotu hostiť tradičný Trh-Piac-Markt.
Ten v nedeľu vystrieda Fjúžn Paráda, neformálne komunitné podujatie zamerané na prezentovanie kultúr a aktivít menšín v Bratislave. Festival Fjúžn bude pokračovať až do 28. apríla.
Prvý ročník cyklofestivalu
Na mestských dňoch si budú môcť záujemcovia tiež vybicyklovať cukrovú vatu, odfotiť sa v smetiarskej fotobúdke či si rozšíriť vedomosti o triedení odpadu. A to všetko pod dohľadom smetiarov z mestského podniku Odvoz a likvidácia odpadu.
Vášnivých cyklistov čakajú aj informácie o cyklodoprave v Bratislave na prvom ročníku cyklofestivalu. Ten sa uskutoční v Starej tržnici už v piatok, 21. apríla. Cyklisti si na ňom budú môcť dať aj skontrolovať svoj bicykel.
Hor sa do prírody
Tí, ktorí dajú radšej prednosť prírode, si to môžu v nedeľu namieriť na Partizánsku lúku. Nájdu na nej ukážky včelárstva, sokoliarstva, dozvedia sa niečo o biofarmárčení a uvidia napríklad aj ukážky drevorezby motorovou pílou.
Vlci dostanú nový výbeh
Aj tento rok mesto očakáva, že Bratislavská zoo bude praskať vo švíkoch. Pre návštevníkov preto prichystala rôzne atrakcie, ako napríklad komentované kŕmenie zvierat či vozenie sa na koňoch.
„Vyvrcholením programu v zoo bude slávnostné otvorenie nového chovného zariadenia pre vlka euroázijského,” povedala riaditeľka zoo Miloslava Šavelová. Vlky dostanú svoj nový príbytok v sobotu o 14.00 h.
Priestory, v ktorých vlky žili doteraz, boli najkritizovanejšie chovné priestory bratislavskej zoo.
Pre vlka a vlčicu, ktorí do Bratislavy prišli v roku 2006, mala byť bratislavská zoo len akousi prestupnou stanicou a ďalej mali putovať v rámci výmeny do partnerskej zoo v zahraničí. To sa však nestalo, vlky tu ostali a narodili sa im aj potomkovia.
Nový výbeh im zoo chcela vybudovať už dávno, no chýbali jej na to peniaze. Až počas päťročnej akcie Aby naše vlky spokojne vyli sa je podarilo zhromaždiť potrebných približne 90-tisíc eur a nový výbeh vybudovať.
Treba platiť?
Všetky podujatia v rámci Bratislavských mestských dní budú pre Bratislavčanov zadarmo. Len na vyhliadkové plavby loďou po Dunaji a divadelné predstavenie Kozliatka a vlk je potrebné si vopred vyzdvihnúť bezplatné vstupenky.
Tie na plavbu loďou budú k dispozícii v kancelárii prvého kontaktu bratislavského magistrátu na Primaciálnom námestí v stredu, 19. apríla od 13.00 h.

Záujemcovia o divadelné predstavenie si môžu lístky vyzdvihnúť v pokladnici Mestského divadla P.O. Hviezdoslava 20. apríla medzi 13.00 a 17.00 h.
Primátor Nesrovnal vyzýva návštevníkov, aby osobné autá nechali doma a na dopravu do mesta a z neho využili mestskú dopravu. Posilnená bude do Devína, k Zoologickej záhrade a aj na Železnú studničku.
V uliciach mesta budú premávať aj historické autobusy a električky. V nich nie je potrebné si označiť lístky alebo mať električenku. Jazda v nich bude zadarmo. Tieto vozidlá budú označené písmenom H.
Historický autobus Karosa ŠL 11 bude napríklad premávať od Mosta SNP po colnicu Berg na linke H25. Záujemcovia ho môžu využiť aj na návštevu vojenského bunkru BS-4, v ktorom budú tiež komentované prehliadky.