SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Aké podujatia sú v Bratislave počas Veľkej noci?

Cez Veľkú noc sa budú dať v hlavnom meste počúvať koncerty, sledovať vtáky, hľadať vajíčka, ale aj pliesť korbáče a zdobiť kraslice. Kde a za koľko?

(Zdroj: Foto SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Pre niektorých je Veľká noc pripomenutím si tradičných zvykov našich predkov, pre ďalších príležitosťou vyraziť si do prírody a pre veriacich je to najvýznamnejší cirkevný sviatok v roku.

Každá skupina si niečo nájde v podujatiach, ktoré pre ne pripravili mestské časti, Slovenské národné múzeum či nákupné centrá.

Veľká Noc v mestských častiach

V Starom Meste si návštevníci a obyvatelia Bratislavy môžu v tomto ročnom období kúpiť na trhoch na Františkánskom a Hviezdoslavovom námestí okrem tradičných remeselných výrobkov a suvenírov aj veľkonočné dekorácie.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho si deti budú môcť vytvoriť na Veľkonočných tvorivých dielňach ozdobné papierové a plstené vajíčka či kuriatka.

Podujatie sa uskutoční 8. apríla v Centre voľného času na Štefánikovej 35. Prvý turnus sa začína o 9.00 h a bude trvať do 10.30 h, druhý sa bude konať od 11.00 h do 12.30 h. N

a podujatie je potrebné sa dopredu prihlásiť.

Kultúrne centrum Cultus Ružinov a mestská časť Ružinov pozývajú deti aj rodičov na podujatie Veľká noc deťom, ktoré bude v stredu 19. apríla o 17.00 h v Parku Andreja Hlinku.

„Rodičia s deťmi budú v parku hľadať skryté veľkonočné vajíčka a pre najlepších sú pripravené ceny ako víkendová rodinná dovolenka, pobyt v aquaparku a pizza pre celú rodinu v reštaurácii Jedna báseň,“ povedala hovorkyňa Marianna Šebová. Rodiny budú taktiež súťažiť o najdlhší vlastnoručne upletený korbáč a najkrajšiu kraslicu. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční v Dome kultúry Ružinov. Vstup je bezplatný.

SkryťVypnúť reklamu

Karloveské centrum kultúry uvedie pri príležitosti blížiacej sa Veľkej noci 9. apríla o 19.00 h premiéru cirkusovej akrobatickej autorskej hry Heleny Škovierovej a Lenky Švolíkovej s názvom Nezabudu: Naviate vetrom.

„Je to príbeh o slovanských zvykoch a tradíciách v pohybovom a akrobatickom kontexte,“ ozrejmil hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes. Vstupné na podujatie je päť eur.

Pri príležitosti Veľkej noci pripravuje Karlova Ves aj tradičné Jarné upratovanie, ktoré sa bude konať 8. apríla od 8.00 h do 12.00 h.

„Vítaný je každý, kto má chuť a čas svojím dielom pomôcť premeniť Karlovu Ves na čistejšie a krajšie miesto. Miestny úrad zabezpečí vrecia na odpad, rukavice, náradie a odpad odvezie,“ povedal Heldes.

Mestská časť Vajnory a občianske združenie Podobenka z Vajnor pozývajú na podujatie Kvjetňí ňedzela. Uskutoční sa 9. apríla o 15.00 h v miestnom dome kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

Na podujatí predstaví detský folklórny súbor Podobenka jarné obyčaje a zvyky. Súčasťou akcie budú tiež tvorivé dielne pod názvom Škola vajnorských tradícií.

Mestská časť Nové Mesto už tradične spoluorganizuje Veľkú Noc v Tržnici. Bude sa konať 8. apríla od 9.00 h do 12.00 h.

Návštevníci si na trhovisku na Trnavskom mýte budú môcť pozrieť ukážky výroby veľkonočných korbáčov, kraslíc a ozdôb, ktoré si budú môcť aj zakúpiť. V tržnici budú novomestské babičky ponúkať aj doma napečené veľkonočné koláče.

Na veľkonočný jarmok s remeselnými trhmi pozýva aj Dúbravka. Súčasťou akcie budú rôzne vystúpenia a workshopy.

Remeselné trhy budú zamerané na ručne vyrábané výrobky, prírodné produkty a zdravé pochutiny.

Jarmok sa bude konať 8. a 9. apríla v Dome kultúry Dúbravka vždy od 10.00 h do 20.00 h.

V kultúrnom programe vystúpia aj folklórne skupiny, pre deti bude pripravené detské divadlo s pesničkami. Na záver, v nedeľu o 18.15 h, zaspieva aj Katka Koščová.

Veľkonočný trh sa bude konať aj v sobotu 8. apríla od 10.00 h v Horárni v Horskom parku.

Trh je zameraný na sortiment vlastnej výroby na tému Veľká noc, zachovalé a kvalitné starožitnosti a kvalitný second-hand.

Veľká Noc v nákupných centrách

Popri veľkonočných nákupoch budú môcť Bratislavčania v najväčších obchodných centrách nasávať aj veľkonočnú atmosféru.

Od 1. do 15. apríla sa v Auparku budú konať veľkonočné trhy priamo na prízemí pred prevádzkou Terno.

Na nich si budú môcť návštevníci kúpiť rôzne produkty na dotvorenie veľkonočnej atmosféry ako napríklad korbáče, ikebany, kraslice, med či údeniny.

V Poluse sa k Veľkej noci postavili menej tradične. Popri klasických veľkonočných trhoch (1. - 13. apríl) sa tu uskutoční aj Šibačka naruby (8. a 9. apríla od 11.00 h do 16.00 h).

Počas nej budú ženy oblievať mužov a na mužov budú čakať odmeny. V Poluse sa tiež uskutoční workshop, kde sa záujemcovia dozvedia, ako upliesť korbáč či ozdobiť kraslicu.

Upleťte si vlastný korbáč

Rôzne techniky zdobenia veľkonočných vajíčok a pletenia korbáča predvedú záujemcom aj majstri a majsterky ľudovej umeleckej výroby. Tí sa na svojej veľkonočnej ceste po Slovensku zastavia aj v Bratislave.

Pletenie korbáčov predvedie Ján Petruška 10. apríla od 16.00 h do 18.00 h v prednej izbe ÚĽUV na Námestí SNP 12. Petruška svoje košikárske znalosti a skúsenosti získal od otca a teraz ich odovzdáva ďalej.

Veľká noc pod taktovkou múzea

Bratislavské pobočky Slovenského národného múzea pripravili tiež akcie pri príležitosti Veľkej noci.

Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku na Istrijskej 68 nachystalo vzdelávací program pre školy o histórii, tradíciách a symboloch, ktoré sú spájané s Veľkou nocou na Slovensku a v Chorvátsku.

Súčasťou programu Veľkonočné zvyky a tradície je aj tvorivý workshop, na ktorom si žiaci môžu vyskúšať kreativitu a zručnosť pri výrobe veľkonočných ozdôb.

Na program sa však musí škola prihlásiť tri dni vopred a je možné ho absolvovať do 13. apríla.

Múzeum židovskej kultúry na Židovskej 17 zasa pripravilo školský vzdelávací program Slávime sviatok Pesach.

Počas prehliadky sa žiaci dozvedia o pôvode sviatku a priebehu sviatočnej večere, nakreslia si vlastnú séderovú misu so symbolickými potravinami a ochutnajú maces.

Podujatie je možné navštíviť od 11. do 18. apríla.

Klasická hudba

Na sviatočnú náladu sa dá tradične naladiť aj na koncertoch klasickej alebo chrámovej hudby.

Týždeň pred veľkonočným víkendom – 7. apríla – zbor z Veľkej Británie Twickenham Choral Society predvedie svoje umenie vo Františkánskom kostole. Koncert sa začína o 20.30 h a vstup je voľný.

O deň neskôr sa bude v Dóme sv. Martina konať Veľkonočný koncert Speváckeho zboru mesta Bratislavy. Na koncerte, ktorý sa začne o 17.00 h, odznie pätnásť skladieb rakúskeho skladateľa Josepha Haydna. Vstupné je osem eur.

Warchalovci zasa zahrajú 9. apríla o 19.00 h v Dóme sv. Martina Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži od Josepha Haydna. Lístok na koncert stojí osem eur.

Veľkonočný koncert pre seniorov sa bude konať aj v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca 12. apríla o 17.00 h. Na koncerte zaspievajú Terézia Kružliaková-Babjaková a Martin Babjak a na klavíri ich bude sprevádzať Daniel Buranovský. Vstup na podujatie je voľný.

V stredu a vo štvrtok, 12. a 13. apríla, na Veľkonočnom koncerte v Redute odznie Requiem, op. 89 od Antonína Dvořáka v podaní Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru a sólistov. Koncerty sa začínajú o 19.00 h a lístky stoja 13 eur.

Veľkonočný koncert organizuje aj mestská časť Dúbravka v Kostole sv. Kozmu a Damiána. Naplánovaný je na sobotu 22. apríla o 16.00 h. Na koncerte vystúpia Peter Oswald, Ján a Jana Ružovičovci, Lamačsko-dúbravský cirkevný zbor, Evanjelický zborový spevokol, žiaci a učitelia ZUŠ Eugena Suchoňa a Zbor Anky Repkovej. Vstup na koncert je voľný.

Za vtáčími hlasmi

Pre tých, ktorí radšej dajú prednosť vychádzke do prírody, Ján Dobšovič z cestovnej kancelárie watching.sk pripravil kurzy poznávania vtáčích hlasov na Železnej studničke. Akcia sa uskutoční v sobota a nedeľu 8. a 9. apríla. Začiatky vychádzok sú vždy o 10.00 h, 12.00 h, 14.00 h a 16.00 h. Účastnícky poplatok je dobrovoľný.

Za hranicami

Zámok Schloss Hof už tradične otvára dva týždne pred Veľkou nocou obľúbené veľkonočné trhy. Tento rok sa z nich návštevníci môžu po prvýkrát tešiť nielen dva víkendy pred sviatkami, ale aj počas veľkonočného víkendu.

Na zámockom statku otvoria svoje stánky vystavovatelia z regiónu a ponúknu originálne jarné dekorácie, ktorými si návštevníci môžu ozdobiť príbytky či nazbierať inšpirácie na skrášlenie domácnosti.

Veľkonočné trhy sa konajú vždy v sobotu a nedeľu od 10.00 h do 18.00 h. Vstupné pre dospelých je šesť eur a tri eurá pre deti.

K veľkonočným zvykom v Rakúsku neodmysliteľne patrí obľúbené hľadanie vajíčok. Niekoľko z nich bude preto roztrúsených aj v zámockých záhradách.

Na Veľkonočný handmade trh pozývajú aj v maďarskej dedine Rajka, ktorá sa nachádza hneď za slovensko-maďarskými hranicami. Konať sa bude 8. a 9. apríla v miestnom Dedinskom dome (Faluház) od 10.00 h. Vstup na trh je voľný.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 7. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 1. Trenčín potrebuje nový impulz!
 2. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 3. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 12 750
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 993
 3. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 9 517
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 356
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 7 233
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 4 365
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 800
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 2 859
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Post Bellum SK: Kaviarne: dobrá adresa, politika aj štamgasti
 2. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 3. Robert Puk: Sú mestské časti pre Bratislavu nebezpečné?
 4. Róbert Thomas: Zaparkovať auto priamo v parku ?! Pre niektorých ,,žiaden“ problém
 5. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli.
 7. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 8. Daniel Bíro: V Bratislave malo byť metro. Aké sú história a súčasnosť tohto projektu?
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 128 719
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 18 889
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 532
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 687
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 7 497
 6. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 4 129
 7. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 3 829
 8. Ján Valchár: Toto už je asi tretia svetová 2 824
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťZatvoriť reklamu