BRATISLAVA. Hazard v Bratislave končí. Bratislavskí poslanci totiž na druhý pokus odhlasovali celoplošný zákaz hazardu.
Z hlavného mesta tak postupne zmiznú všetky herne, kasína, rulety či automaty. Povolené zostane len stávkovanie.
„Dámy a páni, dali sme to," povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal po hlasovaní o zákaze hazardu.

Výsledok označil za dôležitý a je rád, že sa úsilie mesta skončilo úspešne. „Konečne máme páku na to, aby sme vytlačili hazard z mesta a verím, že sa to podarí," dodal Nesrovnal.
Nové nariadenie začne platiť v hlavnom meste od mája.
Magistrát prestane herniam vydávať licencie a tie tak postupne z mesta zmiznú. Potrvá to však ešte niekoľko rokov, kým licencie vypršia všetkým herniam.
Kasíno Banco v hoteli Crowne Plaza na Hodžovom námestí má vystavenú najdlhšiu licenciu v meste, do roku 2021.
Dlhšie licencie majú vystavené v Bratislave ešte dve zariadenia – Olympic Casino Slovakia a firma Lucky Seven.
Obom vypršia na konci roka 2018. Pri úplnom zákaze hazardu by tak bolo kasíno Banco na trhu tri roky úplne samo.
„Vydané povolenia na prevádzkovanie hazardných hier budú platiť do konca roka a nové prestaneme vydávať," povedal Nesrovnal. Z mesta tak zmizne približne tristo herní.
Zákazom hazardu príde mesto v rozpočte ročne zhruba o tri milióny eur.
„Toto nebolo hlasovanie o peniazoch, ale o hodnotách. Tri milióny vypadnú z rozpočtu v nejakom čase, a nie hneď tento rok. Výpadok nahradíme, toto je teraz najmenej," povedal Nesrovnal.
Protestný odchod
Z 30 prítomných poslancov hlasovali za úplný zákaz hazardu 27. Dvaja nehlasovali a jeden sa zdržal.
Niektorí poslanci na začiatku hlasovania zo sály protestne odišli. Boli totiž len za reguláciu hazardu, nie celoplošný zákaz.

Novela o hazardných hrách z novembra minulého roku totiž rozdelila hazard do štyroch kategórií a preto dúfali, že o nich budú môcť hlasovať jednotlivo.
Kategórie rozdeľujú herne podľa typu budov, v ktorých sa nachádzajú - hotely, motely a penzióny; budovy pre obchod a služby; budovy pre kultúru a na verejnú zábavu; bytové domy
Poslanci si však na návrh mestskej poslankyne a starostky Karlovej Vsi Dany Čahojovej z Bratislavského klubu na zastupiteľstve 30. marca odhlasovali, že o zákaze hazardu budú rozhodovať ako o celku a nie samostatne v štyroch kategóriách.
Dva tábory
O zákaze hazardu sa v hlavnom meste intenzívne hovorilo posledné tri roky a rozdelil Bratislavčanov na dva tábory - jeden chcel zrušiť všetky herne, druhý len zregulovať gemblerský trh.
Iniciátori petície Bratislava proti hazardu sa z výsledku tešia.
Asociácia zábavy a hier však už avizovala, že výsledok hlasovania považuje za protizákonné a napadne ho na súdoch. Podľa asociácie totiž nie je v kompetencií mesta zakázať herne v celom meste.
„Primátor Ivo Nesrovnal začal vojnu s hazardom len preto, aby si zachoval tvár pred občanmi a vedie tak kampaň pred blížiacimi sa voľbami,” hovorí hovorkyňa Asociácie zábavy a hier DominikaLukáčová.
Denník Nový čas pritom upozornil, že Nesrovnal vlani v lete podpísal licencie pre 38 prevádzok s hazardnými hrami, a to napriek tomu, že je predsedom petičného výboru za plošný zákaz hazardu.

Čierny trh
Tí, ktorí celoplošný zákaz hazardu nepodporili sa obávajú toho, že podporí čierny hazard a rozmach mafie.
„Do ilegálnych zariadení sa nepreskupia všetci gembleri. Jednoduchý človek – nezamestnaný či poberateľ sociálnych dávok – nebude vyhľadávať čiernu herňu,“ tvrdí však riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.
Práve nízkopríjmová skupina ľudí tvorí podľa neho najväčšiu masu gemblerov. Závislí sú najviac od výherných automatov, potom od stávkovania a až na konci sú závislí hráči z kasín.
Novela zákona
Do konca minulého roka mohlo mesto zakázať hazardné hry na jeho území podľa druhu - napríklad kasína či automaty - bez ohľadu na to, v akých budovách sa nachádzajú.
Potrebovalo na to však najmenej 30 percent podpisov obyvateľov v petícii.
Po strate a prepočítaní kópií hárkov sa však ukázalo, že platných je zo 136-tisíc hlasov len 98-tisíc, a 30 percentná hranica by tak nebola splnená.
Parlament však v novembri minulého roka schválil novelou zákona o hazardných hrách, podľa ktorej od tohto roka stačí na zákaz hazardu už len 15 percent podpisov. Herne na základe novely možno zakázať tiež len podľa toho, v akých budovách sú umiestnené.
Stratu podpisov polícia uzavrela
Podmienkou na to, aby mohli poslanci o zákaze hazardu v Bratislave vôbec rokovať, je petícia Bratislavčanov. Proti úplnému zákazu hazardu sa do nej zapojilo vyše 136-tisíc obyvateľov hlavného mesta.
Vlani v auguste však zmizla takmer tretina podpisov. Magistrát hlavného mesta odmieta, že petičné hárky zmizli z jeho pôdy, petičiari zas, že by do podateľne magistrátu neodovzdali všetky podpisy.
Stratou petičných hárkov sa zaoberala polícia. Trestné oznámenie však odmietla, nakoľko vyšetrovateľ uviedol, „že ukradnutím 3039 listov papiera nebola spôsobená škoda 266 eur.“ Tá je potrebná, aby sa polícia prípadom mohla zaoberať.
„Škodu teda polícia určovala podľa ceny použitého kancelárskeho papiera. Za každým hárkom však boli hodiny a hodiny práce dobrovoľníkov, a preto nás mrzí, že polícia si nedala námahu, aby páchateľa odhalila,“ povedala jedna z iniciátorov petície Bratislava proti hazardu a poslankyňa parlamentu Veronika Remišová.