SME

Blíži sa zápis prvákov do základných škôl

Zápisy v bratislavských základných školách sa budú konať v apríli väčšinou v piatky popoludní a soboty predpoludním. Školy organizujú vopred aj dni otvorených dverí.

(Zdroj: Foto SME - Ján Krošlák)

BRATISLAVA. Zápisy do prvých ročníkov základných škôl čakajú deti v apríli. Zapísať sa podľa zákona musí každé dieťa, ktoré najneskôr do konca augusta dovŕši vek šesť rokov.

Rodič môže pre svoje dieťa vybrať spádovú školu, teda školu v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt, ale aj ktorúkoľvek inú základnú školu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V druhom prípade však musí riaditeľ školy oznámiť zápis dieťaťa riaditeľovi spádovej školy. Rodič pritom môže zapísať dieťa iba do jednej základnej školy.

Zápisy v bratislavských základných školách sa budú konať väčšinou v piatky popoludní a soboty predpoludním.

SkryťVypnúť reklamu

Nedostatočná kapacita

V Bratislave sa nachádza 60 štátnych základných škôl, z toho jedna s vyučovacím jazykom maďarským, 19 súkromných a deväť cirkevných škôl. Zápisy sa v nich budú konať počas apríla.

„Kapacita týchto škôl je v mestských častiach a v jednotlivých školách rôzna, ale vo všeobecnosti nie je v súčasnosti dostačujúca. Je to najmä preto, že väčšina základných škôl v predchádzajúcom období, keď bol nárast detskej populácie, musela zlikvidovať odborné učebne,“ ozrejmila Lucia Takáčová z odboru školstva na Okresnom úrade Bratislava.

Školy si z týchto priestorov vytvorili klasické učebne. Teraz im mnohé odborné učebne, vzhľadom na inovácie vzdelávacích programov, chýbajú.

„Sú to najmä dielne, špecializované učebne napríklad na biológiu, geografiu, históriu, chémiu, fyziku a podobne. Ba niektoré školy dodnes zápasia aj s priestorovými kapacitami telocviční,“ povedala Takáčová.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé mestské časti ako zriaďovatelia základných škôl nevedia záujem o zápis prvákov odhadnúť. Iné tipujú, že ich kapacita bude na predpokladaný počet detí s trvalým pobytom v ich mestskej časti stačiť.

Dni otvorených dverí

Základné školy každoročne organizujú pred zápisom detí do 1. ročníka dni otvorených dverí s cieľom poskytnúť rodičom a budúcim prvákom čo najviac informácií o škole.

Počas nich si rodičia aj deti môžu pozrieť jej priestory, ale napríklad aj ochutnať jedlá v školskej jedálni. Dozvedia sa aj o školských a mimoškolských aktivitách a stretnú sa s učiteľmi.

O dňoch otvorených dverí informujú na svojich internetových stránkach mestské časti aj samotné školy.

Veľa bratislavských škôl takéto dni zorganizovalo už počas februára alebo marca, no niektoré školy ich ešte len chystajú. V Základnej škole Medzilaborecká v Ružinove sa napríklad deň predškolákov bude konať v sobotu 1. apríla.

SkryťVypnúť reklamu

„Ide o zábavné predpoludnie pre rodičov a budúcich prvákov, tentoraz sa bude niesť v téme veselo s písmenkami,“ povedal tlačový referent miestneho úradu v Ružinove Stanislav Šenc.

Základná škola na Škaniclovej v Starom Meste zase organizuje deň otvorených dverí spojený s tvorivými dielňami na tému rozprávková jar. Bude sa konať 6. apríla od 9.00 do 11.00 h na Podjavorinskej 1.

Základná škola Hargašova 5 v Záhorskej Bystrici otvorí svoje dvere 7. apríla o 9.45 h. Ako to vyzerá v základnej škole na Pankúchovej v Petržalke, sa rodičia a deti budú môcť pozrieť 7. apríla medzi 8.45 h a 11.00 h.

Tri základné školy v Karlovej Vsi otvoria svoje brány postupne. Najprv ZŠ Karloveská 5. apríla, potom spojená škola Tilgnerova 10. apríla a na záver ZŠ A. Dubčeka na Majerníkovej 11. apríla.

Z dvoch základných škôl v Devínskej Novej Vsi sa deň otvorených dverí bude konať v apríli už len na ZŠ Bukovčana - 6. apríla medzi 15.00 h a 18.00 h.

V Petržalke už dni otvorených dverí vo väčšine základných škôl boli. Z jedenástich škôl však ešte svoje brány otvorí ZŠ Pankúchova – 7. apríla medzi 8.45 h a 11.00 h.

Čo si zobrať na zápis

Zápis do základnej školy je pre deti povinný a nejde len o formalitu. Môže totiž odhaliť, či je dieťa pripravené a zrelé na školskú dochádzku.

O tom, čo treba so sebou priniesť na zápis, informuje buď škola, alebo mestská časť, v ktorej sa škola nachádza.

Zvyčajne to však býva občiansky preukaz zákonného zástupcu, rodný list dieťaťa, v prípade zdravotne postihnutého dieťaťa aj doklad o jeho zdravotnom postihnutí a vyplnenú prihlášku.

Tú si môže rodič stiahnuť z webovej stránky školy, ak sa tam nachádza, alebo ju vyplní priamo na zápise.

Kam s nadanými deťmi

Intelektovo nadané deti, teda deti, ktoré sú bystrejšie ako väčšina ich rovesníkov, si vyžadujú špeciálny prístup a inú metodiku učenia, než poskytujú bežné základné školy. Takýto prístup im zabezpečí škola, ktorá bola vytvorená špeciálne pre ich potreby.

V Bratislave sa nachádzajú štyri základné školy pre nadané deti. Z toho jedna je štátna – Základná škola a Gymnázium pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním na Teplickej 7 – a tri súkromné – Súkromná základná škola pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním na Bajkalskej 20, Súkromná základná škola pre intelektovo nadaných žiakov na Znievskej 2 a Súkromná základná škola pre žiakov s intelektovým nadaním CENADA na Majerníkovej 60.

Či je dieťa nadpriemerne nadané, neposudzuje ani rodič, ani základná škola, ale odborníci v centrách pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.

Tí na základe testov zistia, či by dieťa malo byť vzdelávané v špeciálnej triede, pretože má nadpriemerné IQ. Ak odborník dieťa do triedy pre nadaných neodporučí, nastúpi do bežnej školy.

Deti so špeciálnymi potrebami

V Bratislave sa nachádza aj 19 špeciálnych základných a stredných škôl a päť školských výchovných zariadení pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Je to napríklad základná škola pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou, základné školy pre deti a žiakov so sluchovým a zrakovým postihnutím či základná škola pre žiakov s autizmom.

Prijatiu dieťaťa do takejto školy predchádza špeciálno-pedagogická diagnostika, počas ktorej odborníci určia úroveň jeho zručností, rozumových schopností a reči.

Súkromné školy

Okrem súkromných škôl pre nadané deti sa v Bratislave nachádzajú aj iné súkromné školy.

Poskytujú buď vzdelávanie alternatívnymi metódami, alebo vzdelávanie v cudzích jazykoch, či podľa zahraničných učebných osnov.

Na rozdiel od štátnych škôl si však rodičia za vzdelávanie svojich detí v takýchto školách priplatia až niekoľko stoviek eur mesačne.

Takáto škola sa nachádza napríklad v Lamači – Súkromná základná škola s materskou školou Marie Montessori. Vyučuje sa v nej podľa prirodzených potrieb dieťaťa, ktoré vo svojom vývine práve potrebujú.

Prvky pedagogiky Montessori využíva aj Súkromná ZŠ Harmónia na Batkovej v Dúbravke. V Bratislave nájdu rodičia aj waldorfskú školu – na Vihorlatskej v Novom Meste. Waldorfská pedagogika sa snaží rozvíjať intelektuálne schopnosti žiakov, ako aj ich praktické a manuálne schopnosti či umelecké vlohy.

Ďalšou kategóriou sú základné školy s bilinguálnou výučbou, napríklad slovensko-anglické školy Wonderschool či Galileo School. Na súkromnej škole Cambridge International School učia deti v angličtine, pričom pre slovensky a nemecky hovoriacich žiakov sú k dispozícii aj hodiny slovenského a nemeckého jazyka.

Rodičia, ktorí chcú, aby ich dieťa navštevovalo vyučovanie v nemčine podľa nemeckých učebných osnov, ho môžu zapísať do Spoločnej nemecko-slovenskú školy a materskej školy na Palisádach v Starom Meste.

Vzdelanie podľa programov francúzskeho ministerstva školstva poskytuje zasa Francúzska základná škola s materskou školou na Cádrovej v Novom Meste.

Žiaci British International School Bratislava v Dúbravke získajú zase vzdelanie britského typu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 34 034
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 704
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 420
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 362
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 045
  6. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 5 624
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 506
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 278
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 450
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 445
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 859
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 773
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 900
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 519
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 905
  8. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 9 038
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťZatvoriť reklamu