STARÉ MESTO. Chodník na Karpatskej ulici smerom na lukratívne adresy na Kolibe je hanbou mesta minimálne desať rokov. Už od roku 2008 bratislavský magistrát rieši jeho chátranie so správcom budovy YMCA.
Chodník síce patrí mestu, no opraviť ho nemôže, pretože vedľa neho je rozpadnutý oporný múr budovy YMCA, ku ktorému sa chodník zosúva.
„Z dôvodu, že chodník nemožno pre nestabilný svah opraviť, magistrát opätovne zabezpečil označenie tejto prekážky v schodnosti chodníka dočasným dopravným značením a provizórnym oplotením do doby jeho opravenia,“ uviedla tlačová referentka magistrátu Iveta Kešeľáková.
Vlastník oporného múru a budovy YMCA – YMCA na Slovensku musí teda najprv opraviť múr, aby sa k nemu mohol dobudovať chodník.
Aktuálne totiž dlaždice chodníka končia na jednej strane vo vzduchoprázdne, keďže zem pod nimi je prepadnutá. V rokline sú odpadky, burina a trčia v nej káble inžinierskych sietí. Niektorí ľudia z okolia tiež tvrdia, že sa tam udomácnili potkany.
Presunuli zastávku MHD
Z pôvodnej šírky chodníka ostala zhruba tretina a napriek tomu, že sa na ňom nachádza tabuľa, aby chodci prešli na druhú stranu cesty, mnohí ho využívajú tak či tak.
Neďaleko od prepadnutého miesta sa totiž nachádza zastávka mestskej hromadnej dopravy. Tá bola pritom kedysi priamo na mieste, kde je dnes chodník zničený a zatarasený drevenými zábranami, aby ľudia do rokliny nepadli. Avšak postupne, ako chodník chátral, zastávku posunuli o pár metrov ďalej smerom na Kolibu.
Ľudia, ktorí chodník využívajú aj napriek značeniu a zátarasám, môžu po ňom prejsť len v husacom rade, pričom dvaja sa na ňom neobídu. O matkách s kočíkmi alebo ľuďoch na invalidných vozíkoch nehovoriac.
Súdenie o vlastníctvo
Problém, prečo sa chodník aj múr doteraz neopravili, spočíva vo vlastníckych vzťahoch.
Zničený oporný múr totiž patrí vlastníkovi budovy. V súčasnosti je ním YMCA na Slovensku, pričom správcom budovy je spoločnosť YMCA building.
Pred ňou však budovu vlastnila Nadácia Intenda (ktorá je nástupcom Nadácie mládeže Slovenska, ktorá bola nástupcom Fondu detí a mládeže), ktorá si majetok s novým vlastníkom po súdnych sporoch vysporiadala až v marci 2016.
Budovu YMCA podľa konteľa YMCA building Radovana Jančulu spravovala za vlastníctva Nadácie Intenda jej dcérska spoločnosť Hotely mládeže Slovakia, ktorá sa z priestorov YMCA vysťahovala až v júli 2016.
„Doteraz nám však nadácia budovu formálne neodovzdala, pretože napríklad stále zadŕža všetku technickú dokumentáciu k budove, čo nám veľmi komplikuje situáciu,“ povedal Jančula s tým, že o vydaní dokumentácie rokujú a spejú k dohode.
Stavebné povolenie
Keďže ľudia sa na chodník sťažujú už dlho, magistrát vyzval aj Nadáciu Intenda, aby oporný múr opravila a mesto tak mohlo zrekonštruovať chodník.
„V roku 2014 vydal stavebný úrad mestskej časti Staré Mesto pre vtedajšieho vlastníka stavebné povolenie, pričom rozsah povolených prác zahŕňal rekonštrukciu anglického dvorca a oporného múra,“ tvrdí Kešeľáková.
Nadácia Intenda však so stavbou nezačala do dvoch rokov a stavebné povolenie tak stratilo platnosť.
„Dôvodom nezačatia so stavbou bol súdny spor ohľadne vlastníctva k nehnuteľnosti,“ uviedla Kešeľáková.
Po nežnej revolúcii sa totiž YMCA na Slovensku snažila získať budovu opäť do svojej správy, no na list vlastníctva sa jej podarilo opäť dostať až po 65 rokoch, v decembri 2014.
YMCA building sa podľa Jančulu rozhodla opraviť padajúci oporný múr ešte v čase súdnych sporov o vlastníctvo budovy medzi YMCA na Slovensku a Nadáciou Intenda.
„Keď sme sa informovali na stavebnom úrade, bolo nám oznámené, že stavebný úrad nám stavebné povolenie vydať nemôže, pretože už stavebné povolenie bolo v minulosti v tejto veci vydané spoločnosti Hotely mládeže Slovakia a stavebný úrad nemôže v jednej veci vydať dve stavebné povolenia,“ povedal Jančula.
YMCA preto požiadala Nadáciu Intenda o posunutie stavebného povolenia na ňu. „Avšak napriek prísľubom k tomu neprišlo,“ dodal Jančula.
Stavebný úrad tak YMCA podľa Jančulu odporučil pre komplikovanú právnu situáciu počkať do októbra 2016, keď spoločnosti Hotely mládeže Slovakia uplynie platnosť stavebného povolenia.
Opravu plánujú v lete
„Momentálne sme už podali žiadosť o stavebné povolenie na stavebný úrad Starého Mesta. Realizáciu opravy plánujeme v priebehu leta pre prípadné obmedzenie dopravy na Karpatskej ulici,“ povedal Jančula.
Medzičasom zaslalo mesto vlastníkovi YMCA vlani v novembri výzvu o nápravu oporného múru, na ktorú podľa Kešeľákovej spoločnosť YMCA na Slovensku nereagovala.
„Preto sme ako správca komunikácie dali v januári tohto roka na stavebný úrad Starého Mesta podnet na vykonanie štátneho stavebného dohľadu,“ informovala Kešeľáková.
Ten na mieste vykonali a záver znel, že vlastník YMCA požiada stavebný úrad v najbližších dňoch o vydanie stavebného povolenia, čo sa už aj stalo.
Prvé samoobslužné potraviny
YMCA je najstaršou a najväčšou celosvetovou mládežníckou organizáciou na svete.
Má 40 miliónov členov v 124 krajinách sveta. Budova YMCA v Bratislave sa začala stavať v roku 1921 a dokončili ju v roku 1923.
Ide o prvú budovu postavenú organizáciou YMCA na európskom kontinente. Postavili ju najmä z peňazí darovaných americkou YMCA.
V budove na Karpatskej sa začal na Slovensku prvýkrát učiť a trénovať v telocvični volejbal a basketbal. Nachádzala sa v nej aj prvá samoobslužná predajňa potravín v krajine.
YMCA svoju budovu využívala s menšími prestávkami až do roku 1951, keď bola komunistickým režimom zrušená a jej majetok, vrátane budovy YMCA v Bratislave, prevzal Socialistický zväz mládeže.
Po revolúcii v roku 1989 YMCA na Slovensku opäť obnovila svoju činnosť a odvtedy zároveň žiadala o vrátenie zhabaného majetku prostredníctvom dohody.