BRATISLAVA. Na mieste výstavby náhradných nájomných bytov v dúbravskej lokalite Pri kríži niekto v noci na štvrtok poškodil oplotenie staveniska.
Hlavné mesto v tejto súvislosti hovorí o organizovanom vandalizme.
Zdemolovali aj bránu
Podľa informácií magistrátu po zvalení oplotenia vandali s použitím auta zdemolovali i bránu na oplotenom stavebnom pozemku.
"Ostro tento čin odsudzujeme a veríme, že orgány činné v trestnom konaní budú operatívne konať," uviedla Katarína Kohútiková z oddelenia komunikácie a marketingu bratislavského magistrátu.
"Hlavné mesto má záujem naďalej komunikovať s ľuďmi z dotknutej lokality, zároveň ale je presvedčené, že tí, ktorí sa podieľajú na poškodzovaní súkromného majetku, nereprezentujú ich postoj," uviedla.
Proti začiatku stavebných aktivít sa zdvihla vlna nevôle vedenia i obyvateľov tejto bratislavskej mestskej časti.
Tí už v utorok (21.3) protestovali proti tomu, že hlavné mesto začalo s výstavbou, keď pozemok odovzdalo zhotoviteľovi stavby - spoločnosti Metrostav Slovakia. Jej pracovníci v ten deň začali s výstavbou oplotenia.

Stavajú proti vôli zastupiteľstva
Mestská časť organizovala v utorok mimoriadny brífing, na ktorom zástupcovia samosprávy neskrývali rozčarovanie.
Starosta Martin Zaťovič pritom poukázal na februárové uznesenie mestského zastupiteľstva. Ním poslanci potvrdili svoje rozhodnutie z januára o zastavení výstavby bytov a zverení mestských pozemkov do správy mestskej časti.
"Primátor poslal firmu, ktorá začala stavať bez toho, aby niečo oznámila mestskej časti," uviedol na brífingu Zaťovič.
Zároveň ale priznal, že o porušenie zákona nejde, keďže ešte v roku 2014 bolo vydané právoplatné stavebné povolenie.
Mestský poslanec za Dúbravku Juraj Káčer upozornil, že výstavba nájomných bytov je nielen proti vôli zastupiteľstva a obyvateľov v dotknutej lokalite, ale aj tých, čo bývajú v reštituovaných bytoch a mali by sa do Dúbravky presťahovať zo Starého Mesta.
"Lokalita na výstavbu je takisto nevhodná aj pre podlažie, s ktorým bol problém už pri výstavbe v minulosti, obyvatelia sa tiež búria pre stratu parkovacích miest či parku," uviedol.

Plnia si povinnosť
Hlavné mesto však argumentuje, že si plní zákonnú povinnosť a začína s výstavbou náhradných nájomných bytov pre právoplatných žiadateľov.
"Ako mu prikazuje zákon," uviedla za mestskú organizáciu Generálny investor Bratislavy (GIB) Katarína Kohútiková z bratislavského magistrátu.
Výstavba sa podľa nej koná v zmysle platnej zmluvy so zhotoviteľom z januára tohto roka a v súlade s právoplatným stavebným povolením.
Pripomenula, že bolo vydané na výstavbu nájomných bytov v januári 2014 a následne v roku 2016 preklasifikované na výstavbu náhradných nájomných bytov.
Upozornila tiež, že hlavné mesto vyšlo v ústrety obyvateľom dotknutej lokality, vyčlenilo v spolupráci so zhotoviteľom dočasné parkovacie miesta pre približne 30 - 40 áut.
"Samozrejme, mesto dodrží svoj sľub a k nájomnému bytovému domu postaví ďalších 181 parkovacích miest a park so zeleňou v celkovej hodnote 600.000 eur," zdôraznila.
Na piatok (24.3.) zvolalo vedenie Dúbravky na miesto výstavby verejné stretnutie. Pozvalo naň aj primátora Iva Nesrovnala. Mestskej časti Nesrovnal účasť nepotvrdil, ani nevyvrátil.