BRATISLAVA. Budovu neziskovej organizácie Maják nádeje na Karpatskej ulici v Bratislave v utorok 21. marca už po tretí raz nevydražili.
Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa mestskej časti Bratislava - Staré Mesto Nora Gubková, do v poradí tretej dražby sa znova nikto neprihlásil, kto by zložil potrebnú kauciu, aby sa o budovu mohol uchádzať.
Zložitý výkon exekúcie
Podľa súdnej exekútorky Stanislavy Kolesárovej z Kancelárie Slovenskej komory exekútorov je predaj nehnuteľnosti v exekučnom konaní najzložitejší a pravdepodobne aj najdlhšie trvajúci spôsob výkonu exekúcie.
„Dôvodom je najmä skutočnosť, že všetky úkony, ako je schválenie príklepu vydražiteľovi, schválenie rozvrhu výťažku z dražby, ale aj zníženie ceny nehnuteľnosti podlieha schváleniu súdom. Hoci má súd napríklad na schválenie príklepu a schválenie rozvrhu výťažku lehotu 60 dní, nie je obvyklé, že sa tak stane. Na zníženie ceny nehnuteľnosti v prípade neúspešnej dražby zákon dokonca lehotu ani neustanovuje, takže môže to trvať skutočne rôzne dlho,“ uviedla Kolesárová.
Ak nastane situácia, že súd podľa Kolesárovej zníži cenu na zákonom stanovené minimum, a napriek tomu sa nepodarí nehnuteľnosť predať na dražbe do jedného roka od vydania exekučného príkazu, môže súd na návrh niektorého z účastníkov konania alebo súdneho exekútora zastaviť tento spôsob výkonu exekúcie.
„Je to však len možnosť, nie povinnosť súdu,“ objasnila Kolesárová.
Spreneveril finančné prostriedky
Budovu neziskovej organizácie Maják nádeje na Karpatskej ulici v Bratislave spravoval jej štatutár, bývalý majiteľ a riaditeľ Televízie Markíza Pavol Rusko.
Staré Mesto s ním ešte v novembri 2015 ukončilo partnerský vzťah po tom, čo Pavol Rusko podľa starostu Radoslava Števčíka spreneveril finančné prostriedky Majáka nádeje.
Týmto krokom chcela mestská časť ukončiť pôsobenie a činnosť neziskovej organizácie Maják nádeje. Následne 16. novembra 2015 zastupiteľstvo Starého Mesta schválilo uznesenie, aby doručili žalobu o likvidácii Majáka nádeje.
V tejto veci však Okresný súd Bratislava I Starému Mestu nevyhovel a nerozhodol o zrušení neziskovej organizácie Maják nádeje. Ďalším konaním riaditeľa Pavla Ruska, ktorý sa zaviazal nehnuteľnosťou na Karpatskej ulici za pôžičku vo výške 600-tisíc eur, vznikol Majáku nádeje dlh a vydali na neho exekúciu.
Začali aj trestné stíhanie
V novembri 2016 sa v tejto veci podľa Nory Remiarovej z komunikačného oddelenia Mestskej časti Bratislava - Staré Mesto začalo aj trestné stíhanie.
Staré Mesto dostalo z Krajského riaditeľstva Policajného zboru upovedomenie o začatí konania vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu.
Podľa upovedomenia neznámy páchateľ, vystupujúci ako štatutárny orgán riaditeľ neziskovej organizácie Majáka nádeje, porušil povinnosť opatrovať a spravovať tento majetok.
"Mestská časť Staré Mesto prijala túto informáciu so zadosťučinením, keďže v auguste 2016 podala už druhé trestné oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu,“ uviedol vtedy pre agentúru SITA starosta Starého Mesta Radoslav Števčík.
Krízové centrum Maják nádeje malo poskytovať ubytovanie, poradenstvo aj ambulantné služby obetiam domáceho násilia a matkám, ktoré sa ocitli v krízovej situácii. Zároveň sa mal starať aj o zanedbávané, zneužívané, týrané deti alebo deti s problémami, ktoré do krízového centra umiestnili na základe rozhodnutia súdu.