STARÉ MESTO. Radnica Starého Mesta prichystala nový návrh otváracích hodín podnikov v centre. Okrem jednotných pravidiel pre všetky prevádzky si mestská časť sľubuje aj väčší poriadok v staromestských uliciach.
Opýtali sme sa poslancov miestneho zastupiteľstva, majiteľov prevádzok a polície, či by podľa nich nový návrh vyriešil dlhoročný spor medzi obyvateľmi a majiteľmi barov a ich návštevníkov.
Polícia je pripravená
Staromestskí poslanci budú 28. marca okrem nariadenia, ktoré upravuje otváracie hodiny podnikov, hlasovať aj o druhom nariadení – o ochrane verejného poriadku.
Keďže radnica musela po rozhodnutí súdu ustúpiť a povoliť podnikom obsluhovať aj po desiatej hodine večer, nový návrh má zabezpečiť väčšiu kontrolu nočného pokoja.

Starosta Starého Mesta Radoslav Števčík hovorí, že nový návrh nariadenia ráta aj s posilnením policajných hliadok a zvýšením počtu kamier.
Mestská polícia však uprednostňuje pred nákupom nových kamier rekonštrukciu starých. Rada vlády pre prevenciu kriminality Starému Mestu totiž vymenila analógové kamery za modernejšie digitálne.
Rovnako podľa hovorcu mestskej polície Petra Plevu nie je v prípade schválenia návrhu o ochrane verejného poriadku nutné ani posilniť hliadky. Polícia má totiž podľa neho dostatočnú kapacitu, aby udržala poriadok v uliciach. Policajti podľa neho nemusia byť priamo v uliciach, ale stačí, že sú v staniciach pripravení zakročiť či už na základe oznámení od ľudí, alebo prenosu z kamier.
„V Starom Meste najmä v predvečer víkendov a samotných víkendov zabezpečíme zvýšený výkon policajtov, aby bol verejný poriadok dodržiavaný,” dodal Pleva.
Počas prvých dvoch mesiacov tohto roka riešila mestská polícia v uliciach Starého Mesta 23 porušení nočného pokoja.
Okrem toho sa v 39 prípadoch zaoberala aj nepovoleným pitím alkoholu na verejnosti. Policajti však zasahovali 37-krát aj pri obťažovaní okoloidúcich.
Pri kontrole nepovoleného hrania na hudobných nástrojoch v nočných hodinách zaznamenala polícia 16 priestupkov.
Poslankyňa Uličná: Návrh je alibistický
Nový návrh o otváracích hodinách podnikov zatiaľ poslancov miestneho zastupiteľstva rozdeľuje.
Poslankyňa za politickú stranu KDH Martina Uličná si myslí, že nariadenie zhorší situáciu Staromešťaňov.
„Klasifikácia prevádzok podľa nového návrhu nemá oporu v zákone. Vytvára priestor pre problémové prevádzky, aby vybabrali so systémom. A tak ako dnes aj podľa nového predpisu budú trpieť obyvatelia Starého Mesta a nakoniec aj slušní prevádzkovatelia,” hovorí Uličná.
Podľa nej je návrh nariadenia alibistický a problém poriadku v meste nerieši, pretože nemá kompetenčné ani sankčné nástroje.
Poslanec Ondrej Dostál z politického klubu OKS považuje nový návrh za lepší ako tie predchádzajúce. Zvlášť oceňuje návrh nariadenia o ochrane verejného poriadku. Stále však nesúhlasí s podstatou návrhu.
„Nerozumiem, prečo by zastupiteľstvo malo stanovovať odlišný prevádzková čas pre rôzne typy prevádzok. Inú pre reštauráciu a inú pre bar. Naďalej som presvedčený, že o prevádzkovom čase by mali rozhodovať majitelia prevádzok a samospráva by mala vstupovať až vtedy, keď dochádza k rušeniu nočného pokoja alebo inému narúšaniu verejného poriadku či obťažovaniu obyvateľov mestskej časti,” hovorí Dostál.
Pre súčasný neférový stav však musí podľa neho zastupiteľstvo prijať nové pravidlá. Návrh preto plánuje pripomienkovať a podporiť.
Kaviarnici chystajú pripomienky
Komunálna politička Marta Černá z Nezávislého fóra sa k celému problému stavia kriticky. Akékoľvek zásahy podľa nej totiž obchodu neprospievajú. Navyše je podľa nej chyba, že o nich rozhodujú nekvalifikovaní.
„Ľudia chcú bývať v centre a zároveň chcú výhody vidieka. To nejde," vysvetľuje Černá a dodáva, že podľa nej bude nový návrh nevymáhateľný.
„Je to podobné ako s pyrotechnikou, ktorá je povolená len počas Silvestra. Búchalo to tu niekoľko dní pred aj po novom roku a nikoho nepotrestali," dodala.
Černá si počká na pripomienky návrhu a zrejme návrh aj so zmenami podporí.
Poslanec za politickú stranu Most-Híd Peter Tatár návrh podporí tiež. „V našej spoločnosti sa nedodržiavajú pravidlá slušnosti. Každý si robí, čo chce a občania sú nútení sa sťahovať z centra mesta. Súvisí to aj s tým, že mesto je preplnené barmi," tvrdí Tatár.
Problém vidí ešte v minulosti, keď majetky prechádzali reštitúciami. Ľudia nemali peniaze na obnovu domov a predávali ich podnikateľom, ktorí z nich spravili reštaurácie a bary.
Podľa Tatára bol stav lepší pred dvanástimi rokmi, keď o otváracích hodinách barov rozhodovali obyvatelia domov, ktorí bývali v ich bezprostrednom okolí, a nerozhodovalo o tom jednotné nariadenie.
„Tento problém nemá ideálne riešenie, ale súčasný návrh ponúka obom stranám výhody,” dodal Tatár.
Združenie majiteľov kaviarní, klubov a reštaurácií považuje nový návrh za lepší ako tie predchádzajúce. „Určite je to lepšie, predchádzajúce návrhy boli úplná katastrofa," hovorí Marián Voltemar, jeden zo zakladateľov združenia kaviarnikov.
Kaviarnici však nie sú s návrhom úplne spokojní. Voltemar avizoval, že poslancom miestneho zastupiteľstva pošlú pripomienky na jeho vylepšenie.