SME

Slovenský Hollywood mal v Jarovciach už stáť

Filmári o pôvodné štúdiá na Kolibe prišli počas pochybnej privatizácie v deväťdesiatych rokoch.

Takto by mali vyzerať filmové štúdiá v Jarovciach.Takto by mali vyzerať filmové štúdiá v Jarovciach. (Zdroj: Vizualizácia - Solid Enterprise Group)

JAROVCE. Slovensko sa môže pochváliť viac ako atraktívnymi lokalitami na filmovanie. Na jeho relatívne malom území filmári nájdu veľhory, lesy, jazerá, doliny či kopce. Dokonca na Záhorí sa nachádza aj piesková púšť. Slovensko nemá jedine more. To však filmárom prekáža menej ako to, že v krajine chýbajú moderné filmové ateliéry. O tie pôvodné, na bratislavskej Kolibe, prišli počas škandalóznej privatizácie v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Už od roku 2013 sa však hovorí o ich modernej náhrade. Táto by mala vyrásť na poliach medzi obcami Jarovce a Kittsee. Doteraz sa však ich výstavba ani len nezačala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O projekte sa hovorí už od roku 2013, keď spoločnosť Solid Enterprise Group predstavila plány vybudovať pri Jarovciach filmové ateliéry. Odvtedy projekt narástol do veľkosti aj výšky investícií a premenoval sa na Film Park Jarovce.

Starosta Jaroviec Pavel Škodler projekt filmových ateliérov víta.

„Už aby to bolo,“ povedal Škodler. Projekt neznamená len zviditeľnenie Jaroviec, nové pracovné miesta a nové ubytovacie možnosti, ale aj vybudovanie severozápadného obchvatu Jaroviec, na ktorý obec nemá peniaze.

„Sami sa ponúkli, že ho vybudujú, aby sa odľahčila doprava cez našu križovatku“, uviedol Škodler.

Trasa obchvatu ešte nie je definitívne určená a o nákladoch na výstavbu obchvatu sa podľa Škodlera zatiaľ nehovorí.

Memorandum o spolupráci

Na začiatku marca predstavitelia bratislavského magistrátu, mestskej časti Jarovce a spoločnosti Solid Enterprise Group podpísali trojstranné memorandum o spolupráci. Staviteľ teraz čaká na vydanie záväzného stanoviska bratislavského magistrátu k investičnému zámeru Film Park Jarovce.

SkryťVypnúť reklamu

Príslušné oddelenia magistrátu v súčasnosti opätovne posudzujú doplnené podanie stavebníka, keďže v pôvodne predloženej dokumentácii boli nedostatky.

„Po posúdení bude vydané záväzné stanovisko hlavného mesta,“ povedala Iveta Kešeľáková z oddelenia komunikácie a marketingu bratislavského magistrátu. Kedy to bude, nespresnila.

Aby stavebník mohol začať s budovaním ateliérov, potrebuje najprv získať záväzné stanovisko mesta, potom územné rozhodnutie a nakoniec stavebné povolenie.

Záväzné stanovisko by mu mal magistrát podľa Škodlera vydať v najbližších dňoch. Staviteľ potom môže podať žiadosť o územné rozhodnutie. Po jeho získaní môže podať žiadosť o stavebné povolenie. Keď získa aj to, môže začať stavať.

„Dĺžka procesu závisí od kvality dodaných podkladov, vykúpenia pozemkov, odvolania a pripomienok dotknutých orgánov, organizácii a iných osôb. Do procesu získavania povolení môže z rôznych dôvodov vstúpiť ešte aj Okresný úrad, takže termín je naozaj ťažké odhadnúť,“ ozrejmil Škodler.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt filmových ateliérov

Spoločnosť Solid Enterprise Group, ktorá filmové ateliéry v Jarovciach pripravuje, aktuálne nechce poskytnúť bližšie informácie o projekte. Detaily chce zverejniť, až keď získa potrebné povolenia.

Proces ich získavania je však podľa firmy zdĺhavý a komplikovaný. Aj keď územie sa podľa územného plánu dá využiť na výstavbu ateliérov, chýbajú v ňom cesty a inžinierske siete.

Plánovanie filmových štúdií sa skomplikovalo aj tým, že bolo treba nájsť dopravné riešenie, ktoré by vyhovovalo všetkým zúčastneným stranám.

„Toto všetko a nemálo ďalších vecí sa podpísalo na predlžovaní procesu príprav na výstavbu," ozrejmil Marek Veselický, majiteľ spoločnosti Solid Enterprise Group, ktorá projekt ateliérov pripravuje. Veselický v minulosti produkoval napríklad film Rozhovor s nepriateľom, divácky úspešnú komédiu Zdeňka Trošku Doktor od Jezera hrochů, alebo niekoľko vzdelávacých televíznych relácii pre RTVS.

Spoločnosť Solid Enterprise Group predstavila projekt filmových ateliérov v roku 2013 ešte pod názvom Technologické centrum na filmovú a televíznu tvorbu Jarovce.

V tom čase Veselický uviedol, že na prilákanie zahraničných filmárov krajina potrebuje atraktívne lokácie, dotácie a filmové štúdiá.

Slovensko takéto atraktívne lokácie má. Od roku 2014 ministerstvo kultúry poskytuje aj dotácie. Ak filmári na Slovensku preinvestujú minimálne dva milióny eur, Audiovizuálny fond im vráti 20 percent. Chýbajú však moderné štúdiá a miesta potrebné na dokončenie filmov.

O dva roky neskôr projekt zmenil meno na Film Park Jarovce a tiež sa výrazne zväčšil. Plocha areálu zrazu narástla viac než štyrikrát - zo 6,45 na 27,6 hektára.

V projekte pribudla aj necelá polovica hektára vodnej plochy a náklady narástli o vyše 40 miliónov eur. Účet za filmové štúdiá je teraz na sume 103 miliónov eur. Zaplatiť by ho mali zahraniční investori. Detaily o investoroch prezradiť zatiaľ nechce.

Ateliéry by mali slúžiť na nakrúcanie filmov rôznych žánrov a dĺžok. Mali by sa v nich nakrúcať historické, dobrodružné a rodinné filmy, od minisérií až po veľké kinofilmy..

„Filmové a televízne štúdiá s najnovšími technológiami poskytnú podporu pre tuzemské i zahraničné filmové projekty a kreatívny priemysel. Stanú sa najmodernejším filmovým centrom v strednej Európe,“ napísala firma Solid Enterprise Group vo vynovenom projekte v decembri 2015.

Autorom projektu filmových štúdií je slovenský architekt Michal Šištík, ktorý je súčasťou medzinárodnej architektonickej a dizajnérskej spoločnosti AE7.

Veselický odhaduje, že ak všetko pôjde podľa plánov a získajú všetky potrebné povolenia, tak by mohli začať stavať koncom tohto roka.

Výstavba areálu je naplánovaná na tri etapy. V prvej má vzniknúť technologické centrum na filmovú a televíznu produkciu, v druhej je naplánované rozšírenie technologického centra filmových štúdií, školiace centrum, plochy na filmovanie exteriérových scén a ubytovanie pre účinkujúcich a produkciu. V tretej etape je v pláne vybudovanie kreatívneho parku pre exteriérové filmové scény, námestí a exteriérového bazénu s pieskovými plážami.

„Celkovo rátame s trojročnou výstavbou. Takže v roku 2020 by sme projekt mohli uviesť do prevádzky," odhaduje Veselický.

Filmové ateliéry Koliba sú už minulosťou

Slovensko už v minulosti malo filmové ateliéry, na bratislavskej Kolibe. Ich výstavba sa začala v roku 1949 a otvorili ich v roku 1953.

Filmári stratili svoje zázemie na filmovanie a postprodukciu počas pochybnej privatizácie za vlády Vladimíra Mečiara, keď v roku 1996 Štúdio Koliba ateliéry sprivatizovalo. Niektoré z pôvodných objektov dnes využíva súkromná televízia Joj a zvyšok chátra.

Zahraničné filmy

Na Slovensku nakrúcali filmy viacerí zahraniční filmári. Išlo napríklad o filmy Dračie srdce, Kull dobyvateľ, Dračí prsteň či rozprávku Fantaghiro.

V bývalom bratislavskom prístave pre americký seriál Povstanie postavili napríklad aj varšavské geto. V súčasnosti sú však pre zahraničných filmárov atraktívnejšie Maďarsko a Česko, ktoré majú filmové ateliéry.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 643
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 580
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 150
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 161
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 754
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu