SME

Mária Terézia by tento rok oslávila tristovku

Okrúhle výročie narodenia panovníčky si v Rakúsku pripomenú väčšími podujatiami ako v Bratislave. Čo sa chystá a kde?

Výstava k výročiu Márie Terézie v Schloss Hofe.Výstava k výročiu Márie Terézie v Schloss Hofe. (Zdroj: FOTO – SKB/ M. Siebenhandl)

BRATISLAVA. Tento rok si Slovensko, Rakúsko a ďalšie okolité krajiny bývalej habsburskej monarchie pripomínajú tristé výročie narodenia panovníčky a reformátorky Márie Terézie.

Zatiaľ čo v susednom Rakúsku pri tejto príležitosti usporiadali až štyri veľké sezónne výstavy, z toho dve hneď za slovensko-rakúskymi hranicami, Bratislava si ju pripomenie vedeckými konferenciami a kultúrnymi podujatiami. Organizátori nimi priblížia najmä životný štýl barokového obdobia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Schloss Hof a Niederweiden

Mária Terézia bola jednou z najvýznamnejších vládnucích osobností v európskych dejinách. Jej vláda trvala štyridsať rokov a preslávila sa ako reformátorka. Je známa ako ako matka národa, keďže mala šestnásť detí, ale aj ako svokra Európy, kedže cez manželstvá svojich detí získavala spojencov po celej Európe a riešila zahraničnopolitické problémy.

SkryťVypnúť reklamu

Život Márie Terézie sa dá vykresliť z rôznych uhlov. Rakúsko si vybralo štyri, ktoré prezentuje na štyroch rôznych miestach. Dve z nich sú ľahko dostupné aj Bratislavčanom, keďže jedna výstava je v barokovom zámku Schloss Hof a druhá neďaleko od neho v poľovníckom zámku Niederweiden. Obe sú otvorené od 15. marca do 29. novembra tohto roka.

Na barokovom zámku Schloss Hof sa koná výstava „Spojenci a nepriatelia“.

„Organizátori sa rozhodli práve pre túto tému výstavy pre polohu zámku, keďže sa nachádza na hraničnom území v blízkosti Slovenska, Maďarska, Česka a Rakúska,“ ozrejmila Barbora Hromjáková z marketingoveho oddelenia zámku Schloss Hof.

Výstava vykresľuje cez obrazy, písomnosti, sochy a iné exponáty panovníčkine ťažkosti pri preberaní vlády, vojny a mierové dohody, straty i rozšírenia územia, ako aj jej kreativitu a pevnú vôľu v rámci vnútornej i zahraničnej politiky.

SkryťVypnúť reklamu

Výstava je inštalovaná v trinástich miestnostiach, ktoré boli nanovo zrekonštruované pri príležitosti výročia narodenia panovníčky.

Mária Terézia, ktorá zámok Schloss Hof kúpila pre svojho manžela Františka I. Lotrinského v roku 1755, si po jeho smrti v roku 1765 zámok sama veľmi obľúbila. Dala ho prestavať v klasicistickom štýle a taktiež vydala pokyn na výstavbu mosta cez rieku Moravu. Mohla sa ním totiž rýchlo dostať ku svojej najobľúbenejšej dcére Márii Kristíne, ktorá spolu s manželom Albertom Sasko Tešínskym sídlila na Bratislavskom hrade.

Na zámku si môžu návštevníci prezrieť aj vdovský apartmán Márie Terézie, ktorý je veľkou raritou.

Dá sa síce predpokladať, že Mária Terézia mala ako vdova vo svojich sídlach viacero takýchto apartmánov, ten v Schloss Hofe je však jediný, ktorý sa zachoval. Ostatné zámky totiž prešli po jej smrti prestavbami.

SkryťVypnúť reklamu

Zámok Niederweiden, ktorý sa nachádza tri kilometre od Schloss Hofu, hostí výstavu „Modernizácia a reformy“. Na nej sa môžu záujemcovia bližšie zoznámiť s reformami Márie Terézie.

Jedna z najznámejších je školská reforma, počas ktorej bola zavedená povinná školská dochádzka. Mária Terézia však zaviedla napríklad aj katastre, číslovanie domov a založila vojenskú akadémiu.

Popisky k exponátom na oboch výstavách sú aj po slovensky.

V zámku sa okrem iného nachádza aj poľovnícka kuchyňa, kde sa budú počas výstavy o Márii Terézii konať aj rôzne kulinárske programy spojené s varením barokových pokrmov.

Vstupenky a doprava

Kombinovaný lístok na zámok Schloss Hof a Niederweiden stojí 16 eur pre dospelého a 13,70 eura pre deti. Návštevník dostane na výstave audiosprievodcu v slovenčine.

Na zámok Schloss Hof sa Bratislavčania dostanú okrem áut aj pešo či bicyklami z Devínskej Novej Vsi cez cyklomost ponad rieku Moravu.

Môžu sa však odviezť aj vlakom do Marcheggu a odtiaľ sa presunúť na zámky autobusom. Okrem bežných spojov premáva zo stanice aj kyvadlová doprava zadarmo, špeciálne pre výstavy.

Zvyšné dve rakúske výstavy pod hlavičkou „Strategička, matka, reformátorka“ sa konajú vo Viedni. V múzeu nábytku je výstava „Rodina a dedičstvo“ a v múzeu cisárskych kočov je umiestnená výstava „Ženská sila a životný elán“.

Konferencie, výstavy a prehliadky

Bratislavský magistrát plánuje pri príležitosti výročia narodenia Márie Terézie zorganizovať výstavy, prednášky a prehliadky, ktoré priblížia životný štýl daných čias.

Už 14. marca sa konala vedecká konferencia nazvaná Bratislava – korunovačné mesto uhorských kráľov.

„Je to začiatok celej série podujatí v tomto roku, keď si pripomenieme 300. výročie od narodenia Márie Terézie,“ ozrejmila námestníčka primátora Bratislavy Iveta Plšeková.

Vo štvrtok 23. marca sa uskutoční prednáška rakúskej novinárky Barbary Grabnerovej. Hovoriť bude na tému Mária Terézia a ženská stránka vládnutia. Podujatie sa začne o 18.00 h na v Starom Meste na Cukrovej ulici 14. Prednáška bude v nemčine s prekladom do slovenčiny.

Mária Terézia sa narodila 13. mája 1717 vo Viedni. Zomrela v nej 29. novembra 1780. Je pochovaná v cisárskej hrobke pod kostolom kapucínov (Kapuzinekirche) vo Viedni.

Ďalším podujatím je vzdelávací program pre školy nazvaný Mária Terézia a Bratislavský hrad.

Pre študentov ho organizuje Historické múzeum Slovenského národného múzea.

Pri tejto príležitosti pripravilo pre žiakov aj materiál s množstvom informácií, grafík a obrázkov, ktorý im priblíži obdobie, v ktorom Mária Terézia žila a aký mala vzťah k Bratislave a Bratislavskému hradu.

„Pomôcka je vhodná na vyučovanie dejepisu tematického celku habsburská monarchia – osvietenský absolutizmus,“ ozrejmila Jana Hutťanová z historického múzea.

Korunovačné slávnosti

Tristé výročie narodenia Márie Terézie vyvrcholí na pätnástom ročníku Korunovačných slávností. Konať sa budú 23. až 25. júna a priblížia korunováciu Alžbety Kristíny, matky Márie Terézie.

„Práve ona - Alžbeta Kristína - mala najväčšiu zásluhu, že sa Mária Terézia narodila,“ píše sa na webovej stránke korunovačných slávností.

Bratislava si korunováciu Márie Terézie pripomína každých päť rokov na okrúhle výročie tejto významnej udalosti. Naposledy sa tak stalo minulý rok, keď si obyvatelia a návštevníci Bratislavy pripomenuli 275. výročie jej korunovácie.

Mesto sľubuje tohtoročné slávnosti spestriť viacerými atrakciami oproti minulým ročníkom. Niektoré z nich sa budú konať priamo v areáli Bratislavského hradu a ďalšie v uliciach mesta, informovala Iveta Kešeľáková z bratislavského magistrátu.

Pôjde napríklad o vedeckú konferenciu o Márii Terézii a období jej panovania v Uhorsku nazvanú Vitam et Sanguinem. Mária Terézia a Uhorsko 1740 – 1780. Konať sa bude pár dní pred Korunovačnými slávnosťami – 14. a 15. júna.

Vtedy si budú môcť záujemcovia vypočuť aj dobovú hudbu, pozrieť si dobové tance či kultúru v podaní skupiny Fringia počas Barokovej kratochvíle v obnovenej barokovej záhrade na Bratislavskom hrade. Podujatie je naplánované na 15. júna.

Podujatia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 51 672
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 989
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 8 936
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 439
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 035
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 984
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 802
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 048
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 074
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 730
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 485
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 810
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 141
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 780
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 113
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 746
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťZatvoriť reklamu