RUŽINOV. Bývalé volejbalové ihrisko Športového gymnázia na ulici Ostredkova so čoskoro zmení na záhradu. Ružinovčania si v nej budú pestovať zeleninu, bylinky a nové susedské vzťahy. Taký je totiž cieľ každej komunitnej záhrady.
Za tou, čo vyrastie vedľa parku Ostredky, stojí občianske združenie Komúna.
„Ružinovčania sú veľmi aktívni, no v lokalite sú viaceré zanedbané verejné priestory, na ktoré si už každý časom akosi zvykol. Rozhodol som sa využiť tieto dva fakty a tak vznikla myšlienka vytvoriť komunitnú záhradu,“ povedal predseda združenia Komúna Ladislav Dudor.
Boxy na pestovanie
V areáli bývalého volejbalového ihriska s veľkosťou 45 x 25 metrov sa tak bude po novom nachádzať 44 pestovacích boxov. Každý je poskladaný na europalete a plocha na pestovanie má 80 x 120 centimetrov a hĺbku približne 40 centimetrov.
Boxy zdedila Komúna od občianskeho združenia Vnútroblok, ktoré založilo mobilnú záhradu pri Základnej škole Karpatská. Tá však nedávno prešla rekonštrukciou a boxy im zvýšili.
„V prípade záujmu je v areáli priestor pre umiestnenie ešte zhruba 20 ďalších boxov, ktoré by sme si svojpomocne vyrobili,“ spresnil Dudor.
Každý záhradkár bude mať prvý box za dobrovoľný príspevok. Za každý ďalší je poplatok 15 eur.
Ako sa zapojiť
Celý projekt funguje na dobrovoľníckej báze. „Členom sa môže stať v podstate každý, kto má záujem a má nejaký čas navyše, ktorý je ochotný premeniť na aktívny oddych,“ povedal Dudor.
Záujemcovia, ktorí sa chcú stať členmi komunitnej záhrady a blízko domu si pestovať vlastnú zeleninu, sa môžu registrovať na www.vnutroblok.sk či napísať na ladislav@komuna.sk.
„Kľúčovým elementom bude bydlisko záujemcu. Nie trvalé, ale to, kde reálne trávi svoj čas. Prednostne budú totiž vybraní uchádzači, ktorí bývajú k záhrade najbližšie,“ povedal Dudor. O svoju úrodu sa bude musieť totiž každý starať sám a preto bude najlepšie, ak bude bývať čo najbližšie.
Pár debničiek na pestovanie je už zabratých. A to ľuďmi, ktorí projekt spúšťajú. Veria však, že pre každého záujemcu sa aspoň jeden box nájde, keďže ide o veľký priestor.
Keďže bývalé ihrisko sa posledných 15 rokov nevyužíva a je zarastené, treba ho najprv na záhradkárčenie pripraviť. Stane sa tak víkendovou verejnou brigádou do konca marca. Až potom naň prenesú pestovacie boxy, záhradkárske náradie, nádrž na vodu a hadice.
Aktuálne iniciátori zostavujú organizačný tím a zháňajú na projekt financie.
Spustenie záhrady totiž financujú z vlastných peňazí, pričom počiatočné náklad odhadujú zhruba na 500 eur. Čakajú však aj na vyhodnotenie žiadosti v dvoch grantových programoch – grant z mestskej časti Ružinov a v programe Zelené oázy, od ktorých bude závisieť intenzita rozvoja celého projektu.
Kus „poľa“ v meste
Záhradkári sa budú môcť starať o svoje „políčko“ približne od apríla.
Iniciátori totiž naplánovali prvé verejné stretnutie na 23. marca v jedálni Športového gymnázia na Ostredkovej 10 o 17.30 h, kde sa ľudia dozvedia viac a môžu prispieť svojimi nápadmi. Následne začiatkom apríla združenie osloví registrovaných záhradkárov a urobí stretnutie, kde sa spolu dohodnú na pravidlách a povinnostiach.
Záhradkár však bude môcť prísť do areálu, kedy bude chcieť a mať čas starať sa o svoj kus zeminy.
„Spoločné záhradkárčenie bude pravidelne počas víkendov, keď nás môže prísť navštíviť aj ktokoľvek z verejnosti a príležitostne sa budú konať workshopy, pikniky, grilovačky a možno aj nejaký ten koncert,“ povedal Dudor.
Gymnázium poskytlo nadšencom areál zadarmo. K dispozícii ho majú zatiaľ do októbra tohto roka.
„Potom uvidíme, či budeme môcť pokračovať aj v roku 2018, alebo budeme musieť hľadať nový priestor v okolí,“ uviedol Dudor.
Keďže záhradkári si budú pestovať úrodu v boxoch, celá záhrada je mobilná a dá sa ľahko presunúť na iné miesto.
Komunitné záhrady v Bratislave
Komunitná záhrada na Ostredkoch nebude jediným miestom v Bratislave, kde si budú ľudia spoločne, no pritom každý zvlášť, pestovať zeleninu, ovocie či bylinky na svojich hriadkach.
Spoločná mobilná záhrada funguje a vinica funguje aj na Pionierskej ulici v Novom Meste, tento rok oslávi už svoju tretiu sezónu. Za jej vznikom stojí občianske združenie Vnútroblok, ktoré založilo aj záhradu pri Základnej škole Karpatská. Tá aktuálne začína svoju druhú sezónu na vynovenom nádvorí. Vnútroblok otvoril aj záhradu na Sasinkovej ulici, tá však po troch sezónach v roku 2015 skončila. Pozemok, kde sa nachádzala bol totiž súkromný, predal sa a zastaval.
Ďalšie existujúce komunitné záhrady sú vo Vodárenskom múzeu BVS a v Devínskej Novej Vsi. O ich zrod sa postarala nezisková organizácia Živica.
Spoločná záhrada sa nachádza aj v Rači s názvom Krasňanský zelovoc. Založilo ju rodinné centrum Ráčik. Jedna komunitná záhrada sa nachádza aj vo Vrakuni a tento rok rozbiehajú aj prvú univerzitnú komunitnú záhradu študenti z Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v areáli fakulty na Mlynských luhoch.
Komunitné záhrady nie sú pritom nijakou novinkou vymyslenou na Slovensku. Ich zakladateľov v Bratislave inšpirovali hlavne skúsenosti zo zahraničia.
