BRATISLAVA. S príchodom jari sa hemžia snežienkami nielen lúky, ale aj centrum s pouličnými predavačmi.
Za kyticu snežienok však možno dostať mastnú pokutu. Nie však vždy. Všetko závisí od toho, kde snežienky rastú.
Vo voľnej prírode nie sú snežienky na Slovensku chránené už od roku 2003. Ich zber je však napriek tomu obmedzený.
Pokuta vyše tritisíc eur
Nesmú sa zbierať v chránených územiach s tretím a štvrtým stupňom ochrany, a teda v národných parkoch, prírodných rezerváciách, prírodných pamiatkach či chránených areáloch.
V Bratislave ide o Národnú prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla, prírodnú rezerváciu Fialková dolina, Gajc, Kopačský ostrov, Topoľové hony, Dunajské ostrovy, Starý háj, Ostrovné lúčky, Štokeravská vápenka a Slovanský ostrov.

Zákaz trhania snežienok ďalej platí aj v prírodných pamiatkach Rosslerov dom, Devínska lesostep a Pánsky diel. Pod vyšší stupeň ochrany spadajú aj Vápenecký potok a chránené areály Devínske alúvium Moravy, Hrabiny, Poľovnícky les, Bôrik, Borovicový lesík, Zeleň pri vodárni, Chorvátske rameno, Jarovská bažantica, Lesné diely, Horský park, Sihoť, Pečniansky les a Soví les.
Zákaz trhania sa týka všetkých častí snežienok, čiže kvetov i cibuliek.
„Snežienky môžete legálne zbierať v prvom stupni ochrany, ktorý platí na celom území Slovenska mimo chránených území a tiež v chránenej krajinnej oblasti, kde platí len druhý stupeň ochrany,” vysvetľuje Ivana Šteflovičová zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Za nedodržanie predpisov hrozí pokuta až do 3320 eur.
Pokuty dávajú ochranári
Kontroly v teréne nerobia policajti, ale pracovníci Štátnej ochrany prírody a zamestnanci odborov starostlivosti o životné prostredie v okresných úradoch.
Tých, čo porušia predpisy, tak pokutujú priamo inšpektori.
Na celé chránené územie v Bratislave sú však podľa riaditeľa Regionálneho centra ochrany prírody v Bratislave Jána Cibuľu len traja strážcovia, ktorí chodia do terénu a kontrolujú dodržiavanie predpisov.
Niekoľko dobrovoľníkov vysielajú ale do prírody aj okresné úrady.
Za posledné tri roky však neuvalila Inšpekcia životného prostredia ani jednu pokutu za nepovolené odtrhnutie snežienky.
„Súvisí to najmä s tým, že pokutu môžeme udeliť len vtedy, ak je páchateľ prichytený priamo pri zbere v chránenej oblasti,” hovorí Šteflovičová.
Zakázaný je tiež predaj kvetov alebo cibuliek snežienok natrhaných v nepovolených oblastiach, alebo ak boli nelegálne dovezené zo štátov mimo Európskej únie.
Dokázať je to však takmer nemožné.
Jednoduché sadenie
Snežienka jarná pochádza z Turecka a na Slovensku rastie od 17. storočia. Je symbolom jari, keďže kvitne iba v marci a apríli.
Rastlina obsahuje jedovaté látky, ktoré môžu spôsobiť hnačku a vracanie. Využíva sa však vo farmaceutickom priemysle na výrobu liekov na podporu mozgovej činnosti.
Snežienky sú nenáročné na pestovanie v záhrade. Skupinky cibuliek sa majú sadiť začiatkom jesene do mierne vlhkej zeme. Darí sa im najmä v polotieni, napríklad pod korunami stromov. Potrebujú dostatok vlahy a po odkvitnutí treba nechať zelené listy odpadnúť samy.