BRATISLAVA. Prezuť na jar pneumatiky na aute nestačí. Do diára by si mali vodiči poznačiť dátum kompletnej jarnej servisnej prehliadky. Niektoré autoservisy pripravujú jarnú údržbu za akciové ceny.
Prudké zmeny teplôt a mráz predstavujú pre vozidlo záťaž. „Olej v motore je pri mrazoch stuhnutý, čím dochádza k väčšiemu opotrebovaniu vnútorných častí motora,“ vysvetlil Štefan Machajdík zo spoločnosti Oil Partner.
Auto ničia aj posolené cesty, trpí hlavne podvozok a karoséria. Studené štarty v zime zase dávajú zabrať batérii. „Pre všetky tieto vplyvy dochádza počas zimy k častejším poruchám na vozidle,“ dodal.

Jarná údržba by preto mala byť systematická a kompletná. Ak ju vodič zanedbá, následné výdavky za opravy môžu byť oveľa vyššie. „Nehovoriac o rizikách, ktoré so sebou prináša zlý technický stav automobilu,“ vysvetlil Róbert Hukel zo spoločnosti Škoda Auto Slovensko.
Akciová jarná údržba
Kia Motors – od 1. apríla do 30. júna zadarmo
Hyundai Slovensko – termín nespresnil – 4,99 eura
Peugeot – 6. - 30. marca – 9,90 eura
Škoda Auto – asi 29 eur/1 hod. pre typ Škoda Fabia
Zdroj: jednotlivé autoservisy
Niektoré väčšie autoservisy ponúkajú na začiatku jari servis v akcii. V Oil Partner vám auto skontrolujú za symbolických 4,90 eura. „Na 1. apríla sme pripravili v prevádzke na Račianskej ulici akciu, kde budeme vykonávať jarné prehliadky áut zadarmo, bez objednania a na počkanie,“ spresnil Machajdík.
Za jednotlivé úkony, ako je napríklad výmena oleja, brzdovej kvapaliny či prezutie pneumatík už vodič platí podľa cenníka.
Jarné akcie majú pre vodičov svojich značiek aj viaceré autorizované servisy. V servise Škoda Auto si účtujú za hodinu jarnej údržby najpredávanejšieho modelu Škoda Fabia asi 29 eur. „Naše servisy majú vlastnú cenovú politiku, takže ide o priemernú hodinovú sadzbu,“ spresnil PR manažér Roman Rajtár.
Vyhnite sa pokute
Skôr, ako zavoláte do autoservisu, je dobré skontrolovať si platnosť emisnej a technickej kontroly. Pozor, od minulého roka funguje nový systém vyhľadávajúci autá s neplatnou kontrolou. Tým, ktorým platnosť kontroly vypršala, posiela pokuty automaticky. Pokuta za každú z nich je 165 eur.
Jarná údržba by sa mala začať poriadnou očistou. To je súčasne jedna z vecí, ktorú si vie motorista urobiť aj doma v garáži. Začať by mal dôkladným umytím karosérie od nánosov posypovej soli a ošetrením laku. Koniec zimy je dobrou príležitosťou na vyčistenie interiéru a batožinového priestoru vrátane priestorov pod kobercami a sedadlami.
Ďalším krokom by mala byť kontrola osvetľovacej sústavy. Ak ste v zime menili žiarovky vo svetlometoch, odporúča sa skontrolovať aj všetky ostatné. „Nastavenie stretávacích, diaľkových a prípadne aj hmlových svetiel však už prenechajte odborníkom,“ radí Róbert Hukel.
Vo vlastnej réžii si ešte môže vodič skontrolovať, prípadne vymeniť opotrebované stierače a nemrznúcu zmes v ostrekovačoch za kvapalinu na letné obdobie.
Brzdy a batériu skontroluje servis
Ďalšie úkony vám už urobia v autoservise.
„Na premeranie výkonu batérie, stav oleja v prevodovke, stav brzdovej kvapaliny a opotrebovanie bŕzd treba navštíviť profesionálny autoservis,“ upozornil Machajdík.
Treba mať na pamäti aj to, že dnešné autá sú vybavené modernými asistenčnými systémami, ktoré dokáže skontrolovať len odborník s príslušnými diagnostickými prístrojmi.
Jedine v servise vám tlakovou vodou alebo parou očistia podvozok od nánosov soli a odstránia nečistoty spod výfuku.
Mali by vám tiež skontrolovať účinnosť bŕzd, tesnosť olejovej vane motora a prevodovky a stav akumulátora, hlavne pri starších batériách.
„Zanedbaná kontrola stavu ochranných manžiet podvozkových častí, ako napríklad kĺbových hriadeľov a čapov, môže mať za následok poškodenie a netesnosť ochranných manžiet a následné poškodenie krytých častí,“ upozornil Hukel.
Čo sa oplatí skontrolovať
Jarná údržba vozidla v servise by mala obsahovať:
1. Kontrolu stavu prevádzkových náplní – olej v motore, prevodovke, haldexe a difierenciály, chladiaca kvapalina, brzdová kvapalina, servo, ostrekovače
2. Kontrolu stavu batérie pri záťaži
3. Kontrolu brzdového systému – opotrebenie kotúčov a platničiek, stav brzdových hadičiek a abs snímačov
4. Kontrolu podvozkových častí – čapy, manžety, riadenie, tlmiče
5. Kontrolu tesnosti výfuku
6. Kontrolu tesnosti motora a prevodovky
7. Kontrolu a diagnostiku motora a elektroniky, načítanie pamäti porúch
8. Kontrolu osvetlenia vozidla a skiel
Zdroj: Oil Partner