Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom
NOVÉ MESTO. Zo špinavého a zatuchnutého podchodu na Trnavskom mýte zmizli všetky obchody, stánky a prevádzky.
Mesto ho už totiž pripravuje na rekonštrukciu, počas ktorej obchody v podchode nesmú zavadzať.
„Mobilshop je presťahovaný v tržnici na prízemí.“ Takýto oznam visí aktuálne na niektorých počmáraných stĺpoch v podchode. Či sa prevádzky do podchodu po jeho rekonštrukcii vrátia, zatiaľ známe nie je. Rozhodne o tom nájomca – firma Immocap Group, ktorá podchod opravuje a dostala ho od mesta do prenájmu.
Dôležitý dopravný uzol sa tak po rokoch dočká opravy.
Hoci mestskí poslanci odklepli zmluvu na rekonštrukciu podchodu s firmou Immocap Group, ktorá postavila aj neďaleké nákupné stredisko Centrál, už v októbri minulého roku, stavebné práce sa ešte nezačali.
Koniec opravy odhadujú na jar 2018
Odhaduje sa, že rekonštrukcia podchodu by sa mala začať koncom leta a Bratislavčania by mali prechádzať komplet novým podchodom na jar 2018.
Od uzavretia zmluvy zatiaľ firma pripravila projektovú dokumentáciu podchodu. Ďalší krok je však teraz na meste. Odborné oddelenia magistrátu projekt pripomienkujú a následne ho posunú stavebným úradom mestských častí Ružinov a Nové Mesto, keďže podchod zasahuje do oboch samospráv.
Po dokončení pripomienkového konania tak bude môcť investor požiadať samosprávy o stavebné povolenie na rekonštrukciu podchodu. Hneď ako ho získa, začne s opravou.
„Podchod na Trnavskom mýte je jedno z najnepríjemnejších miest Bratislavy, je to dlhodobá hanba a konečne to zmeníme,” povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.
Milión ty, milión ja
Firma Immocap Group plánuje do revitalizácie podchodu investovať zhruba milión eur. Vo vynovenom podchode budú obchody, potraviny, trafika či moderné informačné tabule s odchodmi a príchodmi spojov mestskej hromadnej dopravy.
Po novom sa v ňom má nachádzať aj predajňa Dopravného podniku Bratislava. Milión eur do opravy podchodu vloží aj mesto. Vymení zaň eskalátory a vybuduje výťahy, ktoré v súčasnosti v podchode chýbajú. Podchod má byť bezbariérový.
„Nové eskalátory a výťahy budú fungovať v štandardnom režime, teda od 6.00 do 20.00 hodiny,“ uviedla hovorkyňa bratislavského magistrátu Zuzana Onufer.
Magistrát plánuje zveľadiť aj vonkajšie priestory podchodu.
„Opravíme aj vstupy do pochodu z Vajnorskej ulice, od Istropolisu a tržnice. Odstránime prebytočné stánky a vonkajšiu reklamu. Taktiež tu po novom nebudú parkovať autá, v okolí majú dostatok parkovacích miest,” spresnil Nesrovnal.
Vynovený podchod už nebude spravovať mesto, ale firma Immocap Group. A to 15 rokov za symbolické euro ročne s opciou na ďalších päť rokov.
Podchod chcú strážiť 24-hodín denne
Stavebník neplánuje počas rekonštrukcie podchod uzavrieť. Ľudia ním budú môcť aj naďalej prechádzať, ale musia rátať s obmedzeniami. Rovnaká bude aj situácia na cestách nad podchodom.
„Nepredpokladáme výrazné dopravné obmedzenia, bude to však ovplyvnené aj režimom výstavby, ktorý presne nastavia až po spustení prác,“ uviedla za Immocap Group Petra Kollár Volfová.
Súčasťou dohody medzi mestom a firmou Immocap Group je, že podchod má byť po obnove nonstop strážený, aby ho vandali nezničili. Či to investor zabezpečí strážnou službou alebo bezpečnostnými kamerami zatiaľ ešte jasné nie je.
Zdevastovaný podchod na Trnavskom mýte zažil už niekoľko pokusov o zlepšenie svojho výzoru. Najprv si ho v roku 2011 pred svetovými majstrovstvami v hokeji zobrali do parády sprejeri. Tí na jeho stenách namaľovali grafity s hokejovou tematikou.
O dva roky neskôr, keď sa do neďalekej novej kancelárskej budovy presťahoval mobilný operátor Orange, polepil v rámci kampane steny podchodu fotografiami usmievajúcich sa ľudí.
Ani jeden z nových výzorov podchodu v ňom však dlho nevydržal. Vandali pokusy o skrášlenie priestoru totiž rýchlo zničili.