BRATISLAVA. „Tak bežte za Žltým,“ velil pri kondičnej príprave legendárny tréner Leopold „Jim“ Šťastný. Hráčov preháňal okolo jazera na Kuchajde. Tam mal tréningový kemp slávny bratislavský Slovan na začiatku päťdesiatych rokov.
Žltý bola prezývka Michala Benedikoviča. Futbalista mal výrazne blonďavé vlasy. Šťastný by ochorel, keby svojmu zverencovi nedal prezývku. Žltý mal hádam najlepšiu kondíciu zo všetkých československých hráčov. Ubehal každého.
Z Trnavy do Slovana

So Slovanom Bratislava získal dva tituly (1951, 1955). Bol na majstrovstvách sveta (1954). Na ihrisku patril k nenápadným, ale kľúčovým hráčom. Hviezda bez hviezdnych manierov. Poctivec.
Michal Benedikovič
Narodil sa 31. mája 1923 v Trnave, zomrel 18. apríla 2007 v Bratislave
Kluby: Spartak Trnava, OAP Bratislava, Slovan Bratislava
Má štyri československé tituly (1949, 1950, 1951, 1955). V rokoch 1950 a 1952 bol kapitánom Slovana Bratislava.
Reprezentoval 20-krát, hral na MS 1954.
V lige hral 17 rokov. Po prepustení z väzenia mal 37. Potom si ešte zahral za Trnavu, neskôr za menšie kluby a napokon bol trénerom.
V Jáchymove ho väznili v rokoch 1957 až 1960. Pôvodne dostal päťročný trest, za vzorné správanie ho po troch rokoch prepustili.
Slovan ho chcel kúpiť z Trnavy už v roku 1948 pred legendárnym zájazdom belasých do Mexika. Trnavčania ponuku zatajili.
Keď sa slovanisti pokúšali druhýkrát, už priamo cez hráča, Benedikovič ich urazene odbil: „Keď ste ma nezobrali do Mexika, máte smolu.“
Slovanisti vyjavene pozerali. Benedikovič sám vypátral pravdu a pre zmenu mali smolu Trnavčania.
Šťastný Žltého pri jeho prvom titule v roku 1951 nedotrénoval. Vyhodili ho, mal židovský pôvod a brata v zahraničí. Neskôr sa do Slovana vrátil a v roku 1955 doviedol Slovan k štvrtému titulu. Iba Dušan Galis o štyridsať rokov neskôr mal rovnakú bilanciu (jeden federálny a tri slovenské tituly).
Dvojica stredopoliarov Jajcaj – Benedikovič bola vtedy v Československu nedostihnuteľná, hoci už začínali v pražskej Dukle hrať spolu Masopust s Pluskalom.
Pre zaujímavosť si pripomeňme zostavu Slovana: Schrojf – Beňa (Jankovič), Vičan, Čirka – Jajcaj, Benedikovič – Gajdoš, Tegelhoff (Bíly), P. Molnár, Čurgaly, V. Hlavatý. Dohromady to bolo 112 reprezentačných štartov. Schrojf, Benedikovič, Pažický a Gajdoš boli aj na majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku v roku 1954.
Odsúdili ich za to, že boli slušní
Po maďarskej revolúcii 1956 potlačenej ruskými vojskami komunistický režim v Československu opäť pritvrdil mierne uvoľnenie po páde stalinizmu.

Nanovo sa podozrievalo, sledovalo a prenasledovalo. Športovci boli zvlášť ohrozenou skupinou. Chodili na Západ. Už to stačilo, aby boli potenciálnymi špiónmi. Po masovej emigrácii maďarských futbalistov zavládol aj medzi papalášmi v Československu strach.