BRATISLAVA. Nájomné byty v historickej budove má získať firma Hviezdoslavovo námestie 11, ktorá chce s budovou podnikať.
V minulosti v nej figuroval opozičný poslanec Boris Kollár z hnutia Sme rodina.
Verdikt súdu zatiaľ nie je právoplatný. Ak mesto v spore nebude úspešné, nájomníci domu sa obávajú vysťahovania.

Dlhoročný spor
Súdny spor trvá od roku 2009. V dome na Hviezdoslavovom námestí väčšinu vlastní mesto, firme patrí niečo viac ako štvrtina. Nie je však jasné, ktoré časti má užívať mesto a ktoré firma.
Ešte pred štyrmi rokmi to vyzeralo, že ľudia si svoje byty budú môcť odkúpiť. Podobnú zápletku, len v opačnom garde, má aj divácky úspešný film Všetko alebo nič Evity Urbaníkovej.
“Tento prípad sa mi zdá neuveriteľne výpovedný, ako sa nakladá s majetkom mesta.
„
Okresný súd Bratislava I pôvodne rozhodol, že byty bude užívať mesto a firma nebytové priestory na prízemí, kde je kaviareň. Firma s tým nesúhlasila a odvolala sa.
V marci 2014 krajský súd rozhodol, že jej vlastnícke práva sú v tomto prípade dôležitejšie ako práva nájomníkov na bývanie. Súd skonštatoval, že firma môže mať záujem podnikať aj s bytmi a mohla by s nimi dosiahnuť väčší zisk, ako keby podnikala iba s priestormi kaviarne.
V prospech firmy
Krajský súd vrátil prípad okresnej sudkyni Gabriele Buľubašovej. Vyčítal jej, že sa zaoberala aj právami nájomníkov na bývanie a prikázal, aby rozhodla „bez emócií“.
Európsky súd pre ľudské práva sa pritom v prípadoch, že ľudia nemajú kde bývať, zvykne zastať nájomníkov.
V januári tohto roka sudkyňa na príkaz krajského súdu rozhodla, že firma získa celú budovu a mestu doplatí zhruba 982-tisíc eur.
Vo štvrtok bratislavský magistrát oznámil, že sa proti januárovému rozsudku odvolal, „aby obhájil záujmy svojich občanov, obyvateľov nehnuteľnosti a zároveň bránil majetok mesta“.
Mesto sa nesnažilo
Mesto podľa rozsudku, ktorý má SME k dispozícii, súdu nenavrhlo iné riešenie.
“Dom je v takom stave, že niekomu padne na hlavu.
„
Nemalo záujem ani odkúpiť podiel firmy, súd teda nemohol rozhodnúť v jeho prospech.
Z verdiktu tiež vyplýva, že sa nestaralo o údržbu domu. Práve preto firma žiadala, aby jej patril celý.
„Dom je v takom stave, že niekomu padne na hlavu,“ hovorí majiteľ firmy Peter Struhár.
Magistrát zodpovednosť za prehraný spor odmietol. „V prvom rade bolo žalované Staré Mesto,“ povedala Iveta Kešeľáková z tlačového oddelenia magistrátu.
Staré Mesto je však iba správcom, nie majiteľom. Preto v spore nefiguruje a podľa súdu nemohlo podávať návrhy.
„Súd žalobu voči nám zamietol,“ dodala hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková.
Dom na Hviezdoslavovom námestí
- po reštitúcii väčšina domu ostala mestu, reštituentky podiel predali súkromnej firme,
- po sérii prevodov sa dostal do rúk firmy Fun Air, kde figurovali aj exstarostka Starého Mesta Miloslava Zemková a podnikateľ Boris Kollár,
- firmu v roku 2006 premenovali na Hviezdoslavovo námestie 11,
- v marci 2012 dostali nájomníci bytov od Starého Mesta, ktoré je správcom podielu mesta, výpovede z nájmu,
- v máji 2012 zastupiteľstvo Starého Mesta rozhodlo, že odkúpi zvyšok domu. S firmou Hviezdoslavovo nám. 11 sa však nedohodlo,
- v decembri 2012 súd rozhodol, že byty patria mestu,
- v marci 2014 krajský súd rozhodnutie zrušil,
- v marci 2016 sa majiteľom firmy stal Peter Struhár,
- v januári 2017 okresný súd priklepol dom firme
Na zasadnutí bratislavského zastupiteľstva jedna z nájomníčok Jana Plichtová uviedla, že mesto prišlo o desať bytov aj preto, lebo jeho právnička chýbala na niektorých pojednávaniach. Magistrát neúčasť odmietol.
Podľa informácií účastníkov sporu nebola právna zástupkyňa ani na poslednom pojednávaní.
„Tento prípad sa mi zdá neuveriteľne výpovedný, ako sa nakladá s majetkom mesta. Je to hrubé porušenie zodpovednosti pracovníkov magistrátu,“ vyčítala primátorovi Ivovi Nesrovnalovi karlovoveská starostka Dana Čahojová.
„Nikto žiaden byt neprehral, upokojte sa. Starajte sa o vlastnú mestskú časť,“ odpovedal jej primátor.
Blízko ku Kollárovi
Súčasným majiteľom firmy Hviezdoslavovo námestie 11 je Peter Struhár. Podľa časopisu Forbes, vlastní majetok vo výške zhruba 90 miliónov eur.

Firma Hviezdoslavovo námestie 11, pôvodne Fun Air, získala podiel v dome v čase, keď v nej figuroval aj Boris Kollár, dnes poslanec parlamentu.
Dodnes sídli v dome na Leškovej ulici v Bratislave, ktorého je Kollár spolumajiteľom a kde je aj sídlo jeho strany.
“Nemám tušenie, kto je dnes vlastník a za jeho kroky nezodpovedám.
„
Politik sa od svojej bývalej firmy dištancoval.
„Nie som vlastníkom už 10 rokov! Nikoho som nevysťahoval, ani to nebol môj zámer, kúpil som minoritný podiel a po chvíli odpredal,“ napísal.
Vo firme figuroval do apríla 2007, podiel na dome firma vlastnila od júla 2005.
„Nemám tušenie, kto je dnes vlastník a za jeho kroky nezodpovedám,“ tvrdí Kollár.
Týždenník Trend Struhára označuje za jeho „tradičného biznispartnera“. V minulosti ich spájali podiely vo Fun rádiu. Polícia dnes dokonca vyšetruje, či nebolo tunelované v súvislosti so štátnou dotáciou.
Nájomníci napadli výpovede na súde
„Ak sa ma chcete opýtať, či by som tých ľudí vysťahoval, keby som bol stále vlastníkom, tak odpoveď je nie, nevysťahoval,“ dodal Kollár.
Aktuálny majiteľ firmy hovorí, že s bytmi chce podnikať, až keď budú voľné.
„Pokiaľ nemajú náhradné bývanie, prečo by som ich mal stavať do pozície bezdomovca,“ povedal.
Nájomníkom bývalá starostka Starého Mesta Tatiana Rosová (SDKÚ) rozdala výpovede podľa zákona, ktorý mal vracať byty reštituentom.
Väčšina domu však v tom čase patrila mestu. Viacerí nájomníci preto výpovede napadli na súde.
Mesto náhradné byty nemá ani nestavia
V dome na Hviezdoslavovom námestí je desať bytov. Jeden slúži „pre potreby ministerstva vnútra“, v ostatných bývajú rodiny. Byty si už dávno chceli odkúpiť do vlastníctva tak, ako sa to po páde komunizmu podarilo väčšine Bratislavčanov.
„Sme dlhoroční Staromešťania a riadni nájomníci. Traja susedia tu bývajú 68 rokov, ďalší 45 alebo 30 rokov. Ja 52 s tým, že od roku 1947 tu bývali moji starí rodičia,“ hovorí Irena Dorotjaková, jedna z obyvateliek.
Okrem nej tam žije televízny režisér, detská lekárka, či profesorka psychológie.
„Milionári sú síce potenciálnymi investormi, ale mesto tvorí predovšetkým komunita ľudí, ktorí v ňom žijú, rešpektujú sa navzájom a poskytujú si rozmanité služby,“ podotýka univerzitná profesorka Jana Plichtová.
Mesto pre nich náhradné byty nemá, chýba mu totiž spolu až 580 bytov pre ľudí z reštituovaných domov. Zatiaľ žiaden nájomný byt pre nich nepostavilo, hoci na to malo peniaze od ministerstva dopravy.
„Hneď ako bude mať mesto k dispozícii byty, budú im ponúknuté,“ uvádza magistrát.
Podľa ministerstva si byty môžu aj kúpiť. Magistrát však tvrdí, že to je na dlhé rokovania, keďže byty musia spĺňať zákonné podmienky.
Otázku, či by na kúpu náhradných bytov magistrát nepoužil spomínaný takmer milión, ktorý má firma v prípade definitívnej výhry sporu za byty zaplatiť, mesto označilo za predčasnú.
Mesto pre nájomníkov náhradné byty nemá, ani nestavia. Celkovo potrebuje asi 580 takýchto bytov.