BRATISLAVA. Vybitý telefón už v Bratislave nemal byť taký veľký problém.
Inteligentné lavičky, ktoré začiatkom februára nainštalovali na Primaciálnom námestí a na detskom ihrisku na bratislavských Kramároch, by mali nabíjať mobily bezdrôtovo aj pomocou USB kábla, poskytovať bezplatné pripojenie na internet a v noci osvetľovať svoje okolie.
„Bude tu štvrť roka, uvidíme, aký bude ohlas, verím, že bude dobrý. Mne sa to páči, je to perfektné,“ povedal bratislavský primátor Ivo Nesrovnal počas slávnostného predstavenia inteligentnej lavičky na Primaciálnom námestí.
Dve rovnaké už niekoľko mesiacov fungujú aj v Košiciach, jedna je v testovacej prevádzke aj v Banskej Bystrici. Tie bratislavské však zatiaľ svoju funkciu plnia minimálne.
Denník SME testoval, ako takzvané smart lavičky fungujú v praxi. Pripojiť sa na internet či nabiť mobilný telefón sa nám však nepodarilo. Energiu totiž lavičky získavajú vďaka solárnym panelom, a práve v tom je v zime problém.

Inteligentne vypnutá
V pondelok doobeda je na ihrisku na Jahodnej ulici v Bratislave zopár rodičov a asi desať detí. Inteligentnú lavičku si nikto z nich nevšíma. Skúšame hľadať wi-fi signál, na ktorý by sme sa vedeli pripojiť bez hesla, no nie sme úspešní.
Pýtame sa okolostojacich rodičov, či nám nevedia poradiť, ako to celé funguje. Jedna z mamičiek vyťahuje svoj mobilný telefón, no po chvíli hovorí, že ani ona signál nemá.
Testujeme teda aspoň nabíjanie telefónu, najskôr bezdrôtové, no ani tentoraz sa nič nedeje.
Až po chvíli sa dozvedáme, že na bezdrôtové nabitie telefónu je potrebná ešte druhá časť, ktorú si človek musí kúpiť v obchode. Vyťahujeme teda klasický USB kábel, no ani teraz sa telefón nenabíja.
3300 eur
by mala byť cena jednej inteligentnej lavičky.
Rovnaká situácia bola na Primaciálnom námestí minulý týždeň v utorok aj tento týždeň v pondelok. Jediný rozdiel je v tom, že tu sa dá chytiť internet bratislavského magistrátu, ktorý je taktiež bez hesla.
„Lavička je inteligentná aj preto, lebo sa v prípade nepriaznivých podmienok vypne,“ hovorí Igor Salopek, výkonný riaditeľ spoločnosti Power Mode, ktorá lavičky dodáva. Vysvetľuje, že ak by sa batéria vybila na nulu, nie je možné ju znova nabiť.
Práve tento fakt je jednou z najväčších prekážok väčšieho využívania solárnych technológií. Aj panely, ktoré majú napríklad ľudia na streche na ohrev teplej vody, fungujú len v prípade, ak sú nabité aspoň na 60 percent.
Salopek odhaduje, že počas zimných mesiacov môže byť smart lavička vypnutá celkovo asi dva mesiace. Funkcie vyraďuje postupne podľa toho, ktorá je ako energeticky náročná.
„Ako prvé sa vypne osvetlenie, neskôr wi-fi rooter a keď je kritická situácia, vypne sa aj nabíjanie mobilov,“ hovorí.

Bez operadla
Bratislavský magistrát aj vedenie mestskej časti Nové Mesto si lavičky, ktoré stoja približne 3300 eur, zatiaľ požičali na tri mesiace. Zhodujú sa v tom, že na otestovanie schválne vybrali zimné mesiace.
„Môžeme vidieť, ako zvláda fungovanie v náročných podmienkach, mráz a viac dní bez jasnej oblohy, ale taktiež teplo a slnečný svit viac ako 12 hodín denne,“ vysvetľuje hovorca Nového Mesta Marek Tettinger.
Tvrdí, že od začiatku vedeli, že vo februári bude lavička funkčná asi iba pol mesiaca, no postupne sa to má zlepšovať.
Nemôcť si nabiť telefón však nie je jedinou prekážkou v používaní lavičky. Výrobca hovorí, že v lete dokáže regulovať teplotu a nikdy by nemala byť teplejšia ako 30 stupňov Celzia, lenže v zime je na pocit pri sedení mimoriadne chladná.
Ďalším problémom môže byť pri dlhšom sedení aj chýbajúce operadlo. V Českej republike už dávnejšie predstavili podobný koncept, české smart lavičky však na rozdiel od tých slovenských operadlá majú.
„Pri sedení by mal byť v trupe aj na kolenách pravý uhol,“ opisuje správny štýl sedenia ortopéd Peter Sijka. Operadlo správnemu štýlu sedenia pomáha, aj keď podľa odborníka je najdôležitejšie to, aby človek sedel čo najviac vystretý.
