BRATISLAVA. Aliancia za čistú hru - Clarify je sklamaná z hlasovania bratislavských mestských poslancov, ktorí nezakázali a ani neobmedzili hazard na území hlavného mesta.
Podľa nej práve oni paradoxne zmarili reguláciu hazardu, keď "tvrdohlavo" presadzovali úplný zákaz herní a kasín.
Urobiť tak mali "domrvením" hlasovania, a to aj napriek diskusii počas zasadnutia zastupiteľstva, ktorá smerovala k rozumnej regulácii.
„Zamietnutím pozmeňovacieho návrhu poslanca Slavomíra Drozda, aby sa hlasovalo o každej možnosti zákazu zvlášť, si poslanci a aktivisti sami zahrali vabank hazardnú hru priamo pri hlasovaní o zákaze hazardu,“ hovorí riaditeľ aliancie Rafael Rafaj.
Aliancia podľa neho ale víta, že nedávno novelizovaným zákonom o hazardných hrách bude hazard v mestách na Slovensku, teda aj v Bratislave, postupne regulovaný a redukovaný.
Taktiež by sa mal obmedziť prístup k nemu pre rizikové skupiny, a to pre patologických hráčov, deti a sociálne odkázaných občanov.
Zároveň však očakáva, že ministerstvo financií začne čím skôr vecne, odborne a systematicky riešiť aj otázku racionálnej regulácie online hazardných hier.
Rozčarovaný poslanec
Bratislavský mestský poslanec a zároveň starosta Petržalky Vladimír Bajan vyzýva primátora hlavného mesta Iva Nesrovala, aby našiel spôsob, akým by sa mohla diskusia o zákaze hazardu v Bratislave vrátiť opätovne na rokovanie mestského parlamentu.
Reaguje tak na štvrtkové (16. 2.) rozhodnutie mestského zastupiteľstva, ktoré neschválilo absolútny zákaz umiestnenia herní na území mesta, keď zaň hlasovalo len 24 zo 41 prítomných poslancov.
"Môže využiť mesiac na to, aby sme na najbližšom zastupiteľstve túto vec uzavreli. Dlžíme to podpísaným viac než 130-tisíc obyvateľom Bratislavy," hovorí Bajan.
Zdôrazňuje, že tentoraz by to ale malo byť korektné a bez manipulácie. Tým podľa neho primátor dokáže, že to zákazom hazardu v meste a s postojom k petícii a petičiarom myslí vážne.

Je totiž presvedčený, že práve primátor je ten, ktorý sklamal a podrazil petičiarov, a to tým, že "postavil vec na hranu a nútil nás rozhodnúť buď - alebo", aj napriek hlasom odbornej i laickej verejnosti.
Plnú zodpovednosť za výsledok hlasovania tak podľa neho nesie primátor a jeho chaotické vedenie rokovania.
To podľa neho spôsobilo, že ani napriek prvotným prísľubom nemohli hlasovať o regulácii hazardu, keďže zvažovali napr. ponechanie kasína v hoteloch. Nad konečným výsledkom hlasovania zastupiteľstva vyjadril Bajan rozčarovanie.
Nesrovnal zvolá výbor
Téma zákazu hazardu v Bratislave pre primátora hlavného mesta Iva Nesrovnala nekončí. Zvolá preto výbor petície za absolútny zákaz herní v meste, ktorému predsedá a dohodne s ním ďalší postup. Primátor to vyhlásil v piatok na brífingu.
Reagoval tak na štvrtkové (16. 2.) rozhodnutie bratislavských mestských poslancov, ktorí nezakázali a ani neobmedzili hazard v Bratislave.

Časť mestských poslancov podľa Nesrovnala vo štvrtok hanebne poprela svoje hlasovanie z januára, keď jednomyseľne odhlasovali požiadavku, aby im primátor predložil návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) s absolútnym zákazom umiestnenia herní v Bratislave.
"Títo poslanci veľmi dobre vedia, že zmarili najväčšiu petíciu aká v Bratislave bola. Je úplne jasné, že budú chcieť hodiť vinu na okolo. Šíriť bludy a prekrúcať, aby zakryli vlastné zlyhanie," skonštatoval primátor. Zároveň pripomenul, že v roku 2015 podpísalo všetkých 45 bratislavských mestských poslancov petíciu za zákaz hazardu v Bratislave.
Poslanci sa nevzdávajú
Mestský poslanec Ján Mrva vyzýva primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, aby na ďalšom mestskom zastupiteľstve 30. marca opäť predložil všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zákaze hazardu v Bratislave.
Mrva tvrdí, že keď VZN poslanci neprijali ani neodmietli, môže byť znovu predložené do zastupiteľstva. Uviedol to na piatkovej tlačovej besede s tým, že neprítomní mestskí poslanci deklarovali záujem VZN prijať a pomer síl by sa teda mohol zmeniť.
Mrva zároveň upozornil, že dvaja z námestníkov primátora hlavného mesta, a to Milan Černý a Ľudmila Farkašovská, nehlasovali za prijatie VZN.
Mrva preto tvrdí, že ak to primátor myslí so zákazom hazardu v Bratislave vážne, mal by konať. Ako primátor má totiž podľa Mrvu právo svojich námestníkov vymenovať, ako aj odvolať.
Mrva tiež upozornil, že podľa štúdie sú napríklad v Českej republike spoločenské náklady na hazard trojnásobné až štvornásobné oproti príjmom.
Mestská poslankyňa Dana Čahojová upozorňuje, že od roku 2005 do roku 2011 mali mestá a obce v rukách možnosť regulovať hazard tak, ako rozhodli zastupiteľstvá.
Upozorňuje však, že v roku 2012 navrhla strana Smer novú úpravu, do ktorej vložila povinnosť pred tým, ako sa zastupiteľstvo začne zaoberať hazardom, vyzbierať 30 percent platných voličských hlasov.
Čahojová sa domnieva, že táto povinnosť, ktorá je už dnes znížená na 15 percent, je protiústavná. Ústavný súd podľa nej už prijal podnet, že zákon odoberá samosprávam ich originálne kompetencie, a bude sa ním zaoberať.
Čahojová tiež upozornila, že v Bratislave sa podarilo petičiarom vyzbierať hlas takmer všetkých voličov v produktívnom veku. Odignorovať ich hlas chcelo podľa Čahojovej veľkú dávku odvahy.
Za hlasovanie je podľa nej navyše zodpovedný aj primátor Bratislavy. Práve Nesrovnal mal byť podľa Čahojovej lídrom, ktorý je zodpovedný za prípravu hlasovania a motivovanie a presvedčenie spolupracovníkov, aby zahlasovali za VZN.
Poslanec Ján Budaj dnes vyhlásil, že najkonštruktívnejšie bude usilovať sa, aby sa v budúcnosti zmenil zákon, ktorý umožní mestu presne diferencovať lokalitu, kde sú turisti a kde hry majú celkom iný účel.
Mestskí poslanci by sa tak podľa neho nemohli vyhovárať na to, že úplné zrušenie hazardu prináša neprimerané poškodenie podnikania v luxusných hoteloch a v turistike.
Poslanec Gábor Grendel dodal, že mestské zastupiteľstvo sa rozhodlo ignorovať vôľu 136-tisíc Bratislavčanov. Upozornil však, že zo 45 mestských poslancov hlasovalo za VZN 24 a teda existuje aj u mestských poslancov väčšinová vôľa zatočiť s hazardom.
Zvolenský je z hlasovania sklamaný
Bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský je sklamaný z výsledku hlasovania bratislavských poslancov, ktoré sa týkalo hazardných hier na území hlavného mesta.
"Vyjadrujem údiv a sklamanie nad rozhodnutím, ktoré odmietlo stanovisko vyše stotisíc občanov mesta Bratislavy o prítomnosti herní hazardných hier v meste," reagoval arcibiskup v reakcii, ktorú agentúre SITA poskytla Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.
Znehodnotenie tejto občianskej iniciatívy, ktorého dôsledkom bude pokračovanie alarmujúceho stavu, však podľa arcibiskupa nesmie viesť k rezignácii alebo nečinnosti. Naopak.
"S ešte väčšou pozornosťou teraz musíme podporovať tých, ktorí sa venujú osobám a rodinám zraneným závislosťou na hazardných hrách a preventívne pôsobia smerom k mladým ľuďom," dodal Zvolenský.