BRATISLAVA. Mestskí poslanci v hlavnom meste nedali stop herniam a kasínam v Bratislave. Vo štvrtok neskoro večer zmietli zo stola všeobecne záväzné nariadenie, ktoré by postupne odstavilo takmer všetky prevádzky, ktoré ponúkajú hazardné hry.
Nový predpis sa nemal týkať len kurzového stávkovania či kupovania stieracích žrebov.
Iniciatívu proti hazardu ešte v roku 2015 odštartovali niektorí bratislavskí starostovia, postupne sa podarilo vyzbierať takmer 140 tisíc podpisov. Nariadenie podporilo iba 24 zo 41 prítomných mestských poslancov. Na to, aby návrh prešiel, bola potrebná trojpätinová väčšina prítomných poslancov.
"Páni poslanci, som z toho šokovaný," vyhlásil primátor Ivo Nesrovnal.

Obrovský záujem verejnosti
Od rána pred Primaciálnym palácom protestovalo niekoľko desiatok ľudí v modrých tričkách. Boli to prevažne majitelia či zamestnanci herní v Bratislave. Podľa posledných údajov je herní v hlavnom meste 166. Na ulici sa ozývali heslá „Neberte nám prácu,“ alebo „Chceme reguláciu, nie zákaz“.
Mestský policajt, ktorý strážil vstup do Zrkadlovej siene, v ktorej mestskí poslanci rokovali, hovorí, že toľko ľudí tu bolo možno len vtedy, keď sa hovorilo o novom futbalovom štadióne. Verejnosť je jasne rozdelená na dva tábory, biele tričká sú proti hazardu, modré za jeho zachovanie.

Mestskí poslanci od rána hovorili predovšetkým o tom, že sa rozhoduje o hodnotách a nie o peniazoch. Hlavné mesto malo v roku 2015 príjem z vybraných druhov hazardných hier vo výške 3 250 880 eur, v roku 2016 to boli 3 150 544 eur.
Petíciu za zakázanie hazardu v Bratislave podporilo svojimi podpismi takmer 140 tisíc ľudí.
„Keby sme túto žiadosť ignorovali, pri najbližších voľbách budú ľudia voliť iných zástupcov, ktorí sú radikálnejší,“ upozorňoval na začiatku rozpravy mestský poslanec Gábor Grendel. Viacerí mestskí poslanci tvrdili, že to bola najúspešnejšia občianska petícia v histórii a je nevyhnutné ju rešpektovať.
V rozprave vystúpila ako zástupkyňa občanov aj poslankyňa z hnutia OĽaNO Anna Verešová. Vysvetľovala, že závislosť od hazardných hier má veľmi negatívny vplyv na deti a rodiny.

Zákon nepustí
Niektorí mestskí poslanci kritizovali fakt, že sa neustále rozprávali o zákaze alebo povolení hazardu ako takého. Viacerí by viac ako úplný zákaz hazardu uvítali jeho prísnejšiu reguláciu.
„Chýba mi v diskusii jedno slovo, poďme hľadať riešenie. Sme traja alebo štyria poslanci, ktorí sa snažia dostať na nejakú inú úroveň,“ povedal v rozprave Radovan Jenčík. Väčšina poslancov priznáva, že im prekážajú predovšetkým rôzne malé herne na sídliskách, s kasínami v drahých hoteloch až taký problém nemajú.
6 miliónov eur
Získala Bratislava vďaka príjmom z vybraných druhov hazardných hier za posledné dva roky.
Problém je ale v tom, že súčasná podoba zákona o hazardných hrách im neumožňuje situáciu regulovať. Môžu herne a kasína buď zakázať, alebo ich nechať otvorené. Iná možnosť neexistuje.
Mnoho kritikov zákazu hazardu argumentuje taktiež tým, že represívne opatrenia málokedy pomôžu vyriešiť reálny problém. Martin Chren v rámci diskusie spomenul neúspešný príklad prohibície v Spojených štátoch amerických.
„Schválením prohibície by sa otvoril priestor pre nelegálny biznis,“ konštatoval. Kritici v prípade obmedzenia hazardu vystríhajú pred vznikom nelegálnych herní, v ktorých sa podľa ich názoru môžu koncentrovať aj ďalšie nelegálne aktivity, ako drogy či prostitúcia.