BRATISLAVA. Dárius Rusnák pochádza z Ružomberka, hokej začal hrať v Banskej Bystrici. Jeho ďalšie hokejové kroky sa však už spájajú s hlavným mestom.
Jeho prvým klubom bol Spartak BEZ Bratislava (dnes HK Ružinov 99). Tento tradičný, kedysi farmársky klub Slovana Bratislava, hoci vtedy sa tomu tak nehovorilo, vychoval okrem Rusnáka napríklad aj Dušana Pašeka, Ivana Dorniča či Jaroslava Haláka.

Pôsobil v ňom aj Ján Filc. BEZ-ka bola dokonca dorasteneckým majstrom Československa.
V roku 1976 prestúpil Rusnák do Slovana. Veľmi rýchlo dosiahol to, po čom túžili veľké generácie hokejistov. Jozef Golonka, Karol Fako, Ján Starší či Július Černický nikdy nezískali zlato z majstrovstiev sveta a ani neboli majstrami republiky.
Bratislavskému klubu dlho unikal titul medzi prstami. V rokoch 1961 až 1972 bol sedemkrát druhý a štyri razy tretí.
V šesťdesiatom druhom titul stratil v poslednom kole na domácom ľade. Prehral so Spartakom Praha Sokolovo (dnes Sparta) 1:2.
Nemal ani dvadsať a už bol majstrom
Rusnák nemal ešte dvadsať, keď bol centrom populárneho tretieho útoku mladíkov na krídlach s Mariánom Bezákom a Jánom Jaškom.

Slovan trénoval Ladislav Horský, muž, ktorému v šesťdesiatych rokoch zlato unikalo. O tých prekliatych rokoch mohli v šatni rozprávať „holubom“ z tretieho útoku spoluhráči Milan Kužela, Ľubomír Ujváry, Dušan Žiška, Miroslav Miklošovič, Milan Mrukvia. Väčšina z nich bola odchovancami Slovana.
Dárius Rusnák
Narodil sa 2. decembra 1959 v Ružomberku
Začínal v Banskej Bystrici, ako 13-ročný prišiel do Bratislavy, kde začal v klube Spartak BEZ.
Mal pätnásť, keď sa dostal do Slovana. V roku 1979 s ním získal československý titul, vôbec prvý pre slovenský tím.
Na sklonku kariéry prestúpil do fínskeho Kuopia, kde sa aj on postaral o najväčší úspech v histórii klubu – striebro v lige
V najvyššej súťaži odohral 436 zápasov (vrátane štartov v Dukle Jihlava počas ročnej vojenskej služby v sezóne 1987/88), dal 186 gólov. V reprezentácii nastúpil v 156 zápasoch, strelil 68 gólov.
Na OH v Sarajeve 1984 získal striebro.Štartoval na piatich MS. V Prahe 1985 získal zlato, bol kapitánom tímu. Má ešte dve strieborné medaily (1982 a 1983) a jednu bronzovú (1981). Na MS do 20 rokov bol v roku 1979 strieborný.
V roku 1981 podpísal zmluvu s Québec Nordiques, v roku 1987 ho draftovala Philadelphia. V NHL však nikdy nehral.
V roku 2009 ho uviedli do Siene slávy slovenského hokeja.
Rusnák sa do áčka Slovana dostal už v šestnástich. Na prvý gól si spomenie ihneď: „Je to irónia. Dal som ho Vladovi Dzurillovi, dva roky po jeho odchode zo Slovana do Brna. Dzurilla je môj idol.“
Obísť a zasunúť
Rusnák bol technickým typom hokejistu. O jeho obídení bránky a zasunutí puku do nej vedeli všetci brankári sveta, a predsa dostávali góly. Robil to tak nečakane, že nedokázali zareagovať.
„Nebol som jediný, kto to vedel. Vždy som volil najkratšiu cestu a najbližšie pri žrdi. Zásadou bolo, že som nesmel fintu skúšať pričasto, hoci si to tribúny pýtali. Robil som tak nečakane. Ako napríklad strelci napodobňujúci Panenkovu penaltu vo futbale,“ vysvetlil Rusnák.
V reprezentácii viedol nezabudnuteľný útok s Košičanmi na krídlach Vincentom Lukáčom a Igorom Libom. Trojicu prirovnávali k hviezdnemu ruskému útoku Makarov – Larionov – Krutov najmä na zimnej olympiáde 1984 v Sarajeve. Československo skončilo strieborné.
Zlý začiatok, skvelý koniec
Na svetovom šampionáte v Prahe 1985 hrali dva chýrne útoky opäť proti sebe.
V základnej skupine Československo prehralo so Sovietskym zväzom 1:5, s USA 1:3, remizovalo s Kanadou 4:4 a, našťastie, zdolalo oba severské tímy – Fínsko 5:0 a Švédsko 7:2.
Šampionát mal nový model. Výsledky zo skupiny sa nerátali do ďalšej fázy. V štvorčlennej finálovej skupine sa všetko začalo odznovu.

„Sovietski hokejisti sa sťažovali, že je to ťah proti nim. Dovtedy sa do finálovej skupiny prenášali výsledky zo základnej. Nový systém urobil šampionát zaujímavým. Ani pri súčasnom play off nemusíte vyhrať základnú skupinu, stačí postúpiť,“ vysvetľoval kapitán majstrov sveta.
Československo ožilo. Zdolalo Sovietsky zväz 2:1, USA dokonca 11:2 a v priamom súboji o zlato vyhralo nad Kanadou 5:3. Hviezdy NHL Mario Lemieux, Steve Yzerman alebo Ron Francis nestačili na domácich ligistov.
Pritom ešte pred šampionátom v roku 1985 hrozilo, že Rusnák skončí kariéru.
V lige sa Slovanu prestalo dariť, v roku 1981 vypadol do I. SNHL. V zápase s Popradom utrpel Rusnák vážne zranenie oka po nešťastnom zákroku protihráča.
„Zranené oko malo deficit zhruba osem dioptrií. Nebezpečnejšie bolo, že som mal vysoký očný tlak a mohol som dostať zelený zákal. Našťastie, v Amerike vyrábali kvapky, ktoré mi ho znižovali,“ približoval útočník.
Do Québecu nešiel
Rusnák sa rýchlo zotavil. Po MS 1982 mu ponúkli profesionálnu zmluvu Québec Nordiques.
„Zmluvu som podpísal počas svetového šampionátu v Helsinkách s prezidentom Nordiques Michaelom Aboutom. Stálo v nej, že v každej sezóne zarobím 170-tisíc dolárov, čo bolo o niečo viac, ako v tom čase zarábala v tomto klube jeho voľakedajšia ikona, môj bývalý spoluhráč Peter Šťastný,“ vysvetľoval Rusnák.
„To však predpokladalo emigráciu. Bál som sa, aby rodina nemala problémy. Otec pracoval vo vysokej funkcii na ministerstve. Pred odchodom našej reprezentácie na Kanadský pohár v roku 1984 si ho pozvalo vedenie telovýchovy do Prahy, aby sa zaručil, že neemigrujem. Vyhrážali sa mu. Môj štart za morom na treťom ročníku turnaja napokon stoplo zranenie v prípravnom zápase so Švédskom. Nikdy som však o emigrácii neuvažoval,“ opisoval Rusnák.

Promoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
„Zrejme by som sa venoval trestnému právu ako sudca či pedagóg na právnickej fakulte, alebo by som pracoval na kriminálke. Ale ťažko povedať, akým smerom by sa uberal môj život, pretože som študoval a hral v celkom inom režime. Totalita sa naozaj v ničom nedá porovnať s demokraciou,“ hovoril.
V prezidentskej kancelárii
Po skončení kariéry začal trénovať v Slovane, potom robil manažéra v Banskej Bystrici. Na jednom zo zápasov sa stretol so vtedajším slovenským prezidentom Rudolfom Schusterom. Začal pracovať v jeho kancelárii. Zostal tam aj v prezidentskom období Ivana Gašparoviča.
V súčasnosti pracuje v spoločnosti, ktorá sa zaoberá eurofondami. Vlani v marci podstúpil vážnu operáciu členka.
„Hokej si už iste nezahrám, raz by som však rád korčuľoval s vnúčatami,“ plánoval dôchodok.
Starší syn Dárius je po otcovi právnikom. Hrával aj hokej, z ktorého presedlal na triatlon. Momentálne však opäť hrá 2. ligu za HC Bratislava. Mladší syn Ondrej skúsil ligu v Slovane i Trenčíne.