
FOTO SME - PAVOL MAJER
y s nimi vraj nie sú.
„O ďalšom využití drevnej hmoty z vianočných stromčekov sa neuvažuje,“ povedala vedúca oddelenia životného prostredia magistrátu Zlatica Hudecová, „zelenej hmoty je na území mesta dosť, ďalšie spracovanie stromčekov väčšinou so zvyškami ozdôb by bolo nákladné. Neprihlásil sa žiaden záujemca, ktorý by vedel tento odpad využiť.“
Podľa Branislava Moňoka zo Spoločnosti priateľov Zeme platíme zbytočne za skládkovanie biologicky rozložiteľného odpadu, ktorý navyše spôsobuje na skládkach veľké problémy, ak je zložkou komunálneho odpadu.
Rozkladaním bioodpadu sa tvoria plyny, ktoré prispievajú k narušovaniu ozónovej vrstvy. Biologický odpad pritom tvorí podľa odhadov približne 30 až 40 percent komunálneho odpadu.
Keby sa uprednostnilo kompostovanie bioodpadu, ušetrili by sa nemalé finančné prostriedky, pretože náklady na skládkovanie sú podstatne vyššie.
Spoločnosť, ktorá pôsobí v Košiciach, požičiava občanom prenosné zariadenie na drvenie odpadu zo zelene. Tento rok majú v pláne vyrobiť 300 kompostovísk, ktoré ponúknu záujemcom.
Krajiny Európskej únie zaväzuje legislatíva postupne znižovať podiel bioodpadu v zmiešanom odpade. Vyhláška Ministerstva životného prostredia SR o nakladaní s odpadmi z roku 2000 hovorí o tom, že do ôsmich rokov sa má na Slovensku znížiť množstvo (hmotnosť) biologicky rozložiteľného odpadu v komunálnom odpade na 50 percent. Do ďalších siedmich rokov (2015) má byť jeho podiel ešte o 15 percent nižší.
(sita, dro)