BRATISLAVA. Nemusí to byť práve červená ruža. Láska a náklonnosť sa dá na Valentína vyjadriť aj originálnou kyticou z tulipánov, frézií či narcisov. Ale aj kytičkou z bonbónov či ovocia.
Ceny donášky sú rôzne, drahšie kytice vám v rámci Bratislavy doručia aj zadarmo. Inak sa pohybujú v priemere od päť eur do desať eur.
Hoci červenú ružu mnohí považujú za klišé, stále platí, že je najpredávanejšou valentínskou „komoditou“.
„Je to symbol lásky, zamilovaných. Červená farba vyjadruje vášeň,“ vysvetľuje vedúci florista kvetinárstva Kvety pre teba Tomáš Eckert.
Na základe skúseností z minulých rokov predpokladá, že len ruží predá 14. februára okolo 600 kusov.
Kto chce byť originálny, môže siahnuť po iných druhoch kvetov, ako sú ruže.
„V posledných rokoch sú veľmi obľúbené lúčne kytice, ľudia milujú tulipány a všeobecne jarné kvety,“ hovorí florista Ivan Bednárik.
Z jarných kvetov sú to okrem tulipánov frézie, narcisy, iskerníky a anemonky. „Ľudia k nám chodia kupovať neobvyklé kvety, ako sú divé maky, veternice, iskerníky.“
Ceny idú hore
Koľko to stojí
- Cena jednej červenej ruže sa na Valentína vyšplhá približne na 5 eur
- stredne veľká kytica vyjde na 25 eur
- väčšie kytice stoja raz toľko – okolo 50 eur
- chutná valentínska kytica z ovocia – 19 až 59 eur
- kytica z čokoládových cukríkov – od 15 eur
- slané kytice pre mužov – od 20 eur
- donáška stojí od 5 do 10 eur, pre väčších kyticiach je zadarmo
Jedna červená valentínska ruža vás bude stáť v tento deň okolo päť eur.
„Pre veľký dopyt ceny ruží už dva týždne pred Valentínom rastú,“ konštatovala Adriana Benžová z kvetinárstva Slnečnice.
Na prelome januára a februára sa predávali po tri až štyri eurá za kus.
V niektorých kvetinárstvach však môžete ušetriť, keď si valentínsku kyticu objednáte skôr.
Za kvety vám budú účtovať cenu, aká bola v deň objednania, hoci ich doručia až na Valentína.
Objednávka cez internet je v kvetinárstvach s donáškou samozrejmosťou.
Stredne veľká kytica kvetov vyjde približne na 25 eur, za väčšie kytice zaplatíte 50 eur a viac, niekde aj vrátane donášky. Jej ceny sa líšia.
Závisí od toho, či má kvetinárstvo vlastný rozvoz alebo naň využíva kuriérsku službu. Cena potom závisí aj od veľkosti a ceny kytice, ale aj od miesta, kam ju treba doručiť.
Priemerne sa cena za donášku pohybuje od 5 do 10 eur. Niektorí kvetinári ponúkajú donášku aj do obcí a miest v najbližšom okolí Bratislavy.
Nemusíte ostať pri klasike
Väčšina kvetinárstiev pripravuje špeciálnu valentínsku ponuku kytíc, pre náročnejších luxusné boxy s kvetmi. Kvety pre teba napríklad ponúkajú kvetinové škatule s makrónkami.
„Ide o škatule srdcového, hranatého alebo guľatého tvaru, kde časť tvorí aranžmán zo živých kvetov a časť sú sladké makrónky,“ dodal Eckert.
Niekde natrafíte na Valentína aj na zľavy. „Na najobľúbenejšie produkty budú zľavy od 10 do 30 percent,“ informoval Eckert.
Valentínske kytice vám v kvetinárstve dozdobia najčastejšie srdiečkami z papiera, kovu či dreva, môžete si k nim objednať aj kartu s venovaním.
Pri výbere farieb sa podľa Bednárika mnohí zákazníci odkláňajú od červenej klasiky.
„U nás vedie cyklámenová, fialová, pudrová, ružová, zákazníci neváhajú ani pri žltých či oranžových ružiach,“ dodal. Pripomenul, že Valentín nie je len sviatkom zamilovaných, ale všetkých milovaných.
Vždy nepárny počet

Ak kupujete kyticu z jedného druhu kvetov, platí zásada, že ich počet by mal byť nepárny.
„Pri guľatých zmiešaných, jarných alebo lúčnych množstvo kvetov nerozhoduje,“ spresnil Bednárik.
Jedna ruža obdarovanú ženu určite poteší, keď sa rozhodnete pre väčší počet, malo by ich byť aspoň päť. Kytica troch ruží by bola chudobná.
Popri rezaných kvetoch sa na Valentína predávajú aj črepníkové. „Najväčší odber majú okrasné kvety, ako sú orchidea Phalaenopsis, antúria a guzmánia,“ vymenoval Bednárik.
Dobrú chuť
Pragmaticky založený darca môže zvoliť kyticu, ktorá sa dá celá zjesť. Chutné kytice tvoria kvety z ovocia napichaného na špajdliach.
„Srdiečka v kyticiach a bonboniérach pripravujeme z čerstvého ananásu v belgickej čokoláde. Používame tiež cukrárske dekorácie v tvare srdiečok na zdobenie čokoládových kúskov,“ vysvetlila kreatívna riaditeľka Chutných kytíc Jana Bednárová.

Kým klasickú kyticu stačí obyčajne objednať deň pred Valentínom, ovocnú je najlepšie objednať aspoň päť dní dopredu.
„Na Valentína prijímame objednávky minimálne deň dopredu. Štrnásteho už nevieme zorganizovať skoro žiadnu donášku,“ poznamenal florista Ivan Bednárik.
Vo viacerých e-shopoch vám do kytice uviažu bonbóny, cukríky alebo čokoládové vajíčka. Tie sú uviazané na drôtiku, dozdobené umelými alebo papierovými kvetmi.
Pre mužov ponúkajú kytice s kúskami syra, údenín a zeleniny.
Banány ku kvetom nepatria
Ako sa postarať o doručené kvety. Radí vedúci florista Kvety pre teba Tomáš Eckert.
1. Doručené kvety zrežte ostrým nožom šikmo, najlepšie pod tečúcou vodou. Predídete tak tomu , aby sa do stonky nedostal vzduch. Zároveň sa kvet rýchlejšie napije vody.
2. Dôležitá je aj teplota v miestnosti, kde kyticu umiestnite. Čím chladnejšia miestnosť, tým dlhšie sa budete z kvetov tešiť.
3. Vodu vymeňte aspoň každý druhý deň a vázu vydezinfikujte. Zabránite tak množeniu baktérií, ktoré skracujú životnosť kvetov.
4. Kvety by nemali byť umiestnené v blízkosti ovocia, napríklad pri mise s banánmi. Tie totiž vylučujú etylén, ktorý podporuje rýchlejšie nakvitanie.
5. Trvanlivosť môžete predĺžiť aj o niekoľko dní špeciálnymi prípravkami, ktoré sa dajú bežne kúpiť v kvetinárstvach.