Správu sme aktualizovali
RUŽINOV. Vlak na železničnom priecestí na Vrakunskej ceste v utorok takmer narazil do autobusu plného ľudí.
Informovala o tom jedna z cestujúcich autobusu číslo 87 Zuzana Števulová na sociálnej sieti facebook.
Ako to bolo
Na ceste smerom z Vrakune do Ružinova bol podvečer počas hustého sneženia pred železničným priecestím odstavený autobus, ktorý zablokoval celý pruh. Doprava bola spomalená a nikto ju nereguloval.
Vodiči museli odstavený autobus obchádzať cez protismerný pruh, no premávka bola hustá a šoféri prichádzajúci z druhého smeru ich nechceli veľmi púšťať.
Autobus číslo 87 stál preto pred priecestím približne 25 minút, kým sa dostal na rad, aby cez neho mohol prejsť.
Keď však vodič konečne vošiel na priecestie, šoféri protichodných áut i autobusov, mu nedali prednosť, vodič musel zastaviť a zadná časť autobusu zostala na priecestí.
„Náš vodič sa snažil signalizovať oproti idúcim autám, že nás musia pustiť, ale stále sa našiel nový vodič, ktorý sa rozhodol ešte prešmyknúť, a my sme sa posúvali doslova len o milimetre, trvalo to aspoň desať minút,” opisuje udalosť v statuse na sociálnej sieti facebook Števulová.
Panika a strach
Nebezpečie nastalo, keď sa rozblikalo červené znamenie, ktoré signalizuje prichádzajúci vlak. „Autobusár trúbil a blikal, boli sme v panike, ale aj tak nás žiadny vodič nechcel pustiť. Pred nami stáli autá, ktoré sa tam natlačili, a autobus sa nemohol pohnúť.” píše Števulová.
Vodič autobusu otvoril dvere a ľudia s krikom vyskakovali von. Vlak stihol zastaviť tesne pred autobusom.
„Nikdy v živote som sa tak nebála a zároveň som nedokázala pochopiť, ako k nám mohli byť oprotiidúci vodiči takí arogantní a bezcitní, veď sme tam mohli zomrieť. Trochu sa nám slušnosť a ohľaduplnosť vytrácajú z krajiny,” dodáva Števulová.
Vodič musí počkať na cestárov
Dopravný analytik Jozef Drahovský tvrdí, že vodič autobusu nemôže v žiadnom prípade stúpiť na priecestie, keď vie, že ním nemôže plynule prejsť. Netýka sa to však iba autobusov, ale všetkých dopravných prostriedkov.
„Aj keby tam mal stáť hodinu, musí čakať. Situáciu musí riešiť polícia alebo cestári a vodič musí počkať pred priecestím,” vysvetľuje Drahovský.
Železnice Slovenskej republiky sa odvolávajú na všeobecné pravidlá cestnej premávky pri železničných priechodoch.
Z nich vyplýva, že keď na koľaje blízko priecestia vstúpi vlak, spustí sa výstražná zvuková a svetelná signalizácia.
Signalizácie sú podľa hovorkyne železníc Kataríny Martinkovičovej nastavené tak, aby cez priecestie stihlo bezpečne prejsť aj najpomalšie a najväčšie auto.
Signalizácia sa vypne až po tom, keď je vlak stovky metrov za priecestím. Počas celej doby signalizácie pritom nesmie na priecestie nikto vstupovať.
Martinkovičová tvrdí, že doprava na tratiach nie je nikdy bez kontroly. O akejkoľvek poruche alebo nepriaznivej situácii sa podľa nej okamžite dozvie výpravca aj rušňovodič.
V takom prípade môže rušňovodič jazdiť rýchlosťou maximálne desať kilometrov za hodinu.
Dopravca prípad preveruje
Ak vodiči či chodci natrafia na priecestie, kde je pokazená signalizácia alebo na ňom dôjde k nehode, majú podľa Martinkovičovej okamžite volať na linku 112 alebo 158.
Dopravný podnik Bratislava prípad preveril a tvrdí, že autobus s cestujúcimi nestál na železničnom priecestí, ale tesne za ním.
„Keďže vodič za sebou registroval kolónu motorových vozidiel a do činnosti sa uviedlo svetelné a zvukové zabezpečovacie zariadenie na železničnom priecestí, postupoval v zmysle interných predpisov a použil nielen svetelné, ale aj zvukové znamenia oproti jazdiacim vozidlám, nakoľko tiež registroval výstražné zvukové znamenia prichádzajúceho nákladného vlaku,“ uviedla hovorkyňa bratislavského dopravného pdoniku Adriana Volfová.
Keďže autobus podľa vyjadrenia dopravcu stálo za priecestím a cestujúci neboli v ohrození, vodič spolu s cestujúcimi vystúpil a snažili sa spoločne zastaviť oproti jazdiace vozidlá , avšak bez výsledku.
„Svojim konaním chceli zabrániť dopravnej nehode vlaku s motorovým vozidlom,“ spresnila Volfová.
Podľa prepravného poriadku môže vodič mestskej hromadnej dopravy vo výnimočných prípadoch pustiť cestujúcich z vozidla aj mimo zastávky MHD. Kedy tak môže urobiť, je v ňom presne definované. Ide o prípady, ak je na trati prekážka, vozidlo sa pokazí a bude nefunkčné aspoň pätnásť minút, pri nevoľnosti alebo úmrtí cestujúceho, pri vzniku požiaru vo vozidle alebo ak vodič zrazu nie je schopný šoférovať.