BRATISLAVA. Ak sa chce Bratislava v oblasti cestovného ruchu efektívne rozvíjať a zároveň skvalitňovať život svojich obyvateľov, mala by v oblasti turizmu ponúkať jedinečný produkt, s ktorým sa stotožňujú i samotní Bratislavčania. Určite by nemala napodobniť príklad Prahy, kde centrum mesta ovládli zahraniční investori, ktorí svojou ponukou pre turistov ignorujú tradície mesta i českej kultúry.
V relácii Tablet.TV Mesiac v Bratislave to uviedla poslankyňa bratislavského mestského zastupiteľstva Soňa Svoreňová (Bratislava Inak), ktorá so svojím kolegom z mestského parlamentu Tomášom Korčekom (Klub nezávislých poslancov) diskutovala o potenciáli ďalšieho rozvoja cestovného ruchu v hlavnom meste.
Kedysi mesto chemického priemyslu
Obaja skonštatovali, že pozitívne čísla, ktoré Bratislava v návštevnosti v poslednom období dosiahla, sú potvrdením efektívnosti vynaložených snáh v tejto oblasti. "Bratislava bola kedysi iba mestom chemického priemyslu, ktoré navštevovali komunistické delegácie. Ak sa darí prilákať každoročne viac a viac turistov, je to dôkaz veľkej premeny, ktorou mesto prešlo od Novembra 89," poznamenal Korček.
Podľa Svoreňovej budí priaznivý trend optimizmus, ktorý však nesmie viesť k uspokojeniu. "Urobiť z mesta atraktívnu destináciu lákajúcu turistov na dlhší pobyt je beh na dlhú trať, v ktorom musia ísť naplno všetci zainteresovaní v tejto oblasti - mesto, kraj, ale aj podnikateľské subjekty v segmente služieb," upozornila.
Kým doteraz sa zdôrazňovala pri prezentácii mesta predovšetkým historicko-kultúrna tradícia, potenciál do budúcnosti má podľa poslankyne najmä prezentácia možností, ktoré Bratislava ponúka ako mesto spojené s prírodou. Poukázala pritom na to, že ak do mesta prichádzali ľudia inšpirovaní témou korunovačnej Bratislavy, išlo vo väčšine prípadov o krátkodobých návštevníkov, ktorí sa zdržiavali v centre. Svoreňová je však presvedčená, že rozvoj turizmu v budúcnosti sa musí týkať celého mesta.
"Rozvoj turistického ruchu by mal znamenať aj zvýšenie kvality života samotných Bratislavčanov, preto by sme zvýšené príjmy z turizmu mali investovať do prezentácie moderného mesta a turistiky v prírode. V tejto oblasti má čo ponúknuť každá mestská časť," upozornila Svoreňová. Ako príklad spomenula možné využitie Malého Dunaja vo Vrakuni. "Ak by sa nám podarilo z tejto lokality urobiť atraktívne miesto ponúkajúce možnosti pre vodákov a aktívny oddych a tiež dostatok reštauračných služieb, som presvedčená, že by sa nám podarilo vytvoriť atraktívnu destináciu pre turistov z prihraničných oblastí," skonštatovala.
Potenciál v lesoparku
Minimálne rovnaký potenciál vidí Korček v bratislavskom lesoparku. V tejto súvislosti pripomenul ocenenie, ktoré sa lesoparku dostalo od prestížneho britského denníka The Telegraph. Ten ho zaradil medzi desiatku najlepších miest pre dovolenku v lese. Korček v tom vidí i odraz doterajších snáh zachovať a rozvíjať turistické atrakcie v prostredí mestských lesov.
"O lanovku, ktorú sme nechceli zrušiť, je stále väčší záujem. Vďaka tomu, že je tu lanovka, vznikla i občianska iniciatíva realizovať bike park, ktorý už vyhľadávajú aj zahraniční návštevníci. Ďalšie občianske združenie sa pustilo do rekonštrukcie bunkrov z prvej svetovej vojny," bilancoval poslanec zastupujúci v mestskom parlamente Nové Mesto. "Takéto podnety generujú ďalšie iniciatívy a aktivity, ktoré zúročujú potenciál pre rozvoj cestovného ruchu, ale i možnosti aktívneho oddychu pre samotných obyvateľov mesta," upozornil Korček.
K doteraz naplno nevyužívaným možnostiam, ktoré majú perspektívu prilákať do Bratislavy ďalších návštevníkov, zaradili obaja poslanci aj využitie prostredia Dunaja či kongresovú turistiku.