
Napriek prítomnosti strážnej služby zlodeji v nákupných centrách okrádajú zákazníkov. V predvianočnom zhone najčastejšie mizli mobilné telefóny. FOTO SME - PAVOL MAJER
Aj tohtoročné sviatky priniesli v obchodoch zvýšený počet krádeží. „Platí všeobecné pravidlo, že čím viac ľudí sa v obchodoch pohybuje, tým viac sa aj kradne. Zákazník sústredí pozornosť na tovar a nevšíma si tak pozorne, čo sa okolo neho deje. To je príležitosť pre zlodejov,“ povedali nám v ústredí bezpečnostnej služby v Polus City Centre. „Najväčšie ťažkosti vznikajú pri nahlasovaní krádeže polícii. Zvlášť v prípadoch, keď sa ukradnutá vec nájde, máloktorý zákazník má chuť vypovedať na polícii, na súde a absolvovať nevyhnutné úradné formality. Potom je chytený zlodej o dvadsať minút naspäť v obchode,“ dodal príslušník SBS.
Aj hovorkyňa prezídia policajného zboru Marta Bujňáková potvrdila, že vianočné sviatky sú pre zlodejov žatvou. Štatistika krádeží za minulý rok bude vypracovaná až v druhej polovici januára, ale už teraz je jasné, že napríklad v obchodných centrách budú musieť posilniť kamerový monitorovací systém v garážových priestoroch. Podľa M. Bujňákovej patrili medzi najčastejšie kradnuté veci mobilné telefóny. „Tak ako zvykli z automobilov kradnúť autorádiá, teraz sa zlodeji sústreďujú na mobily. Ale napríklad v Poluse niekto dokonca vyzliekol a ukradol z figuríny džogingovú súpravu,“ povedala M. Bujňáková, ktorá zdôraznila, že najmä sami zákazníci musia dávať na svoje cennosti pozor. Ak sa krádeži nevyhnú, mali by ju nahlásiť. Najmä ak ide o osobné doklady, ktoré sa dajú zneužiť.
Zákazníci obviňujú z krádeží bezdomovcov, ktorí v teple nákupných centier trávia celé dni. Bezpečnostná služba v Poluse má však iné skúsenosti. „Kradnú skôr organizované skupiny. Často sa celý deň nestane nič a odrazu okradnú troch ľudí, sú to naozaj špecialisti,“ hovorí jeden zo strážnikov.
V tržnici na Trnavskom mýte sa počas sviatkov tiež zvýšil počet krádeží. S bezdomovcami si však vedia poradiť: „Keď nás vidia, už radšej sami odídu. Jednoducho v prípade, že sa po tržnici potulujú ľudia, ktorí nenakupujú a zdajú sa nám podozriví, sme im v pätách a snažíme sa ich takto kontrolovať,“ povedal príslušník bezpečnostnej služby.
V Auparku sa mimoriadne nekradlo a keďže stredisko je otvorené len necelé dva mesiace, všetky prevádzkové údaje podrobia koncom januára hĺbkovej analýze.
MIRO GRMAN